Velký přehled čtyřkolek na českém trhu

Our theme
Vojtěch Vrzal | 20.02.2006
Toužíte-li po autě s pohonem všech čtyř kol, ať už ho chcete využít v terénu nebo pro sportovní jízdu, máme pro vás kompletní přehled čtyřkolek na našem trhu včetně cen a popisu technického řešení pohonu u jednotilivých modelů.

Toužíte-li po autě s pohonem všech čtyř kol, ať už ho chcete využít v terénu nebo pro sportovní jízdu, máme pro vás kompletní přehled čtyřkolek na našem trhu včetně cen a popisu technického řešení pohonu u jednotilivých modelů.

V podstatě existují tři způsoby, jak zajistit přenos síly motoru na silnici. Dnes nejrozšířenější koncepcí je „vše vpředu“, tedy motor umístěný v přední části vozu a pohon předních kol. Toto řešení se dá označit za uživatelsky nejjednodušší. Hnaná náprava je zatížená motorem, takže vozy této koncepce si zachovávají relativně dobrou trakci i za zhoršených podmínek, například na sněhu. Nevýhodou tohoto uspořádání je horší přenos síly na suché silnici, přední kola totiž musí auto „táhnout“. Nevýhodou většiny aut s předním pohonem je také nedotáčivost. Další možností je pohon zadních kol, a to buď v klasickém uspořádání s motorem vpředu, kterého se drží například BMW, s motorem vzadu (Porsche nebo českým motoristům známější staré Škodovky), případně s motorem uprostřed. Výhodou klasické koncepce s motorem vpředu a pohonem zadních kol je lepší rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravu a lepší záběr na suchém povrchu, kola auto „tlačí“. Nevýhodou je přetáčivost v extrémních situacích a horší trakce na kluzkém povrchu. Poslední nevýhoda neplatí pro auta s motorem vzadu, která jsou ale většinou extrémně přetáčivá.

Poslední možností, na kterou se podíváme podrobně, je pohon všech kol. Nejde přitom jen o kombinaci výhod obou výše zmiňovaných uspořádání, ale dalo by se říct, že auto s pohonem 4x4 tyto výhody ještě násobí. Automobily vybavené pohonem všech kol se většinou chovjí neutrálně (nejsou přetáčivé ani nedotáčivé) a za všech podmínek mají lepší trakci. Za nevýhody lze obecně označit vyšší spotřebu paliva a vyšší technickou náročnost.

Jak to funguje?


Samosvorný diferenciál Torsen v systému quattro od Audi.
Systém pohonu všech kol se dá rozdělit podle různých kritérií do několika skupin. Základním prvkem, který zajišťuje pohon všech kol je buď diferenciál nebo spojka, případně kombinace obojího. Diferenciál je zařízení umožňující různou rychlost otáčení kol, resp. náprav. Používá se i u vozů s pohonem jedné nápravy, kde zajišťuje různou rychlost otáčení kol při zatáčení (vnitřní kolo opisuje kratší dráhu a točí se pomaleji). Jako mezinápravový diferenciál se většinou používá samosvorný typ Torsen, který dokáže rozdělovat točivý moment mezi jednotlivé nápravy, jak ve stálém, tak i proměnném poměru. Diferenciál (jak centrální tak nápravový) může být doplněn uzávěrkou, která jeho funkci na pokyn řidiče nebo elektroniky zruší. Vstupní i výstupní hřídel se pak otáčí stejnou rychlostí a všechna kola jsou poháněna stejnou silou. Toto řešení se používá hlavně u terénních vozidel, u kterých zlepšuje průchodnost terénem.


Vícelamelová mezinápravová spojka pohonu xDrive od BMW.
Práci diferenciálu může zastávat mezinápravová spojka, která je ovládaná buď elektronicky nebo mechanicky. S tímto řešením se lze setkat většinou u automobilů s automaticky připojitelným pohonem všech kol (např. Škoda Octavia 4x4). Spojka připojuje jinak nehnanou nápravu plynule a točivý moment na ni přenáší podle potřeby (v případě prokluzu hnané nápravy). U některých vozů lze pohon 4x4 přes spojku přiřadit i manuálně, resp. „zamknout“ určitý poměr točivého momentu rozdělovaný mezi přední a zadní nápravu.

V brzké budoucnosti se pravděpodobně dočáme ještě jednoho řešení, které již funguje v mnoha prototypech, a sice samostatných elektromotorů pro každé z kol. Momentálně má k tomuto řešení nejblíže jediný sériový automobil - Lexus RX400h, u kterého přední nápravu pohání spalovací motor s elektromotorem a zadní náprava disponuje vlastním elektromotorem, který ji zapojí do práce v případě potřeby (prokluzu předních kol nebo na povel stabilizačního systému).

Kdo byl první?


První automobil s pohonem všech kol - Spyker 1902 4WD.
Historie pohonu 4x4 není o mnoho kratší než historie automobilu vůbec. Kdo by tipoval, že s tímto řešením přišlo Subaru nebo třeba Audi, ten by dost podcenil schopnosti a vynalézavost našich předků. Kdo byl vynálezcem pohonu všech kol nevíme, první automobil 4x4 ale pravděpodobně navrhl Ferdinand Porsche už v roce 1900 pro rakouského výrobce aut Jacoba Lohnera. Porschemu bylo tehdy 25 let a systém pohonu, který použil, se objevuje i v dnešních prototypech elektromobilů. Dnešními slovy se jednalo o hybridní vůz se čtyřmi elektromotory (pro každé kolo jeden) a záložním zdrojem energie v podobě spalovacího motoru.

První „skutečná“ čtyřkolka, jak je známe dnes, je jen o dva roky mladší. Vznikla v Nizozemnské firmě Spyker roku 1902. Světu se ale poprvé představila až v prosinci 1903 na autosalónu v Paříži. Stálý pohon všech kol zajišťoval centrální diferenciál. Stejný systém se používá dodnes. Tento Spyker má na svém kontě ještě další primáty. Je považován za první automobil s šestiválcovým motorem (8 676 ccm, 44 kW/60 k) a s brzdami všech kol (jedna z brzd působila na přední spojovací hřídel). Do té doby měla auta jen brzdy zadních kol, mnoho závodních vozů dokonce nemělo brzdy vůbec. Spyker 1902 4WD se přes úspěchy v různých soutěžích nikdy nedostal do sériové výroby a pravděpodobně vznikl jen jeden jediný kus. Ten kupodivu přežil až do dnešní doby a je v provozuschopném stavu vystaven v Nizozemském Národním Automobilovém muzeu.

Alfa Romeo

Pohon všech kol automobilky Alfa Romeo je označován Q4. Jeho základem jsou tři diferenciály. O rozdělení točivého momentu mezi pření a zadní nápravu se stará mezinápravový samosvorný diferenciál typu Torsen C doplněný o elektronickou kontrolní jednotku. Pohon všech kol je stálý, rozdělování točivého momentu mezi jednotlivé nápravy je variabilní podle aktuální jízdní situace. Například u Alfy 159 jde za běžných podmínek 57% momentu na zadní a 43% na přední nápravu. V případě potřeby se může na jednu z náprav přesunout až 70% točivého momentu.

Modely Alfa Romeo 4x4:

Model:

Cena od (Kč):

 
159 3,2 V6 JTS Q4

1 259 000

 
Sportwagon Q4

1 029 000

 
Crosswagon Q4

1 129 000

 

Audi

Audi už 25 let používá systém jménem quattro, jehož hlavní součástí je mezinápravový diferenciál typu Torsen. Pohon všech kol je stálý, od roku 1995 je namísto uzávěrky diferenciálu používán elektronický systém EDS, který mění distribuci točivého momentu na jednotlivé nápravy podle potřeby.

Modely Audi 4x4:

Model:

Cena od (Kč):

 
A3 quattro

789 700

 
A3 Sportback quattro

810 800

 
A4 quattro od

971 600

 
S4

1 775 700

 
A4 Cabriolet quattro

1 410 600

 
S4 Cabriolet quattro

2 001 400

 
RS4

2 217 300

 
A6 quattro

1 192 200

 
Q7

1 539 500

 
A8 quattro

2 079 400

 
TT quattro

1 179 600

 

TIP: Audi Q7 - ceny na českém trhu a fotogalerie

TIP: Audi RS4 na českém trhu - ceny a srovnání s konkurencí

BMW

BMW svůj systém pohonu všech kol označuje jako xDrive. Mezi převodovkou a kardanovým hřídelem je umístěna vícelamelová spojka, jejíž lamely prostřednictvím pákového mechanismu plynule přitlačuje a uvolňuje elektronicky řízený servomotor. Vozy BMW se systémem xDrive mají trvalý pohon všech kol s variabilním rozdělením točivého momentu. V případě potřeby může jít až 100% výkonu na jednu z náprav.

Modely BMW 4x4:

Model:Cena od (Kč):
3xi (xd)

1 080 400

 
5xi (xd)

1 354 900

 
X3

1 040 100

 
X5

1 446 100

 

TIP: TEST: BMW X3 2,0d

TIP: První jízdní dojmy: BMW s pohonem xDrive

TIP: Svezli jsme se: BMW X5

Bentley

Exkluzivní značka koncernu VW má v nabídce jedinou čtyřkolku – Bentley Continental GT, jehož technika je převzatá z VW Phaeton. Stálý pohon všech kol je realizován samosvorným diferenciálem typu Torsen.

Modely Bentley 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Continental GT

cca 5 000 000

 

Fiat

Fiat má v nabídce jediný osobní automobil s pohonem všech kol, Pandu 4x4. Při běžné jízdě se točivý moment přenáší pouze na přední nápravu, v případě prokluzu předních kol se automaticky připojí pohon zadní nápravy. Děje se tak prostřednictvím mezinápravové viskózní spojky, systém ještě doplňuje diferenciál zadní nápravy.

Modely Fiat 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Panda 4x4

344 900

 

TIP: TEST: Fiat Panda 4x4 - oslní v terénu, méně na dálnici

Ford

Ford používá ve svém SUV Maverick (sesterský model Mazdy Tribute) k připojení pohonu zadních kol viskózní spojku. Ta je řízena elektronicky a přiřazení zadní nápravy probíhá automaticky v případě potřeby (prokluzu předních kol). Poměr točivého momentu se mezi nápravy rozdělí rovným dílem 50:50. Řidič má možnost zapnout pohon 4x4 i manuálně.

Modely Ford 4x4

Model:Cena od (Kč):
Maverick

814 990

 

Honda

U Hondy mají na pohon všech kol recept s názvem Real Time 4WD. Za normálních podmínek je hnaná pouze přední náprava, pohon zadních kol se připojuje automaticky v případě prokluzu těch předních. Děje se tak prostřednictvím vícelamelové spojky integrované v diferenciálu zadní nápravy. Spojka v tomto případě není ovládána elektronicky, ale dvojicí hydraulických čerpadel, která vyvinou potřebný tlak v případě rozdílné rychlosti otáčení přední a zadní nápravy.

Modely Honda 4x4:

Model:Cena od (Kč):
CR-V

809 000

 
HR-V

599 000

 

Hummer

Nejblíže původnímu vojenskému „Humvee“ má model H1, který má stálý pohon všech kol pomocí samosvorných diferenciálů Zexel Torsen a redukční převodovky. V každém kole jsou navíc koncové převody 2:1, které zdvojnásobují točivý momnet. Pokud má jedno či více kol špatnou trakci, systém Brake Throttle Modulation je přibrzdí, čímž dojde ke zvýšení otáček a uzavření diferenciálů. Točivý moment se pak přenáší rovnoměrně na všechna kola. Model H2 má mezinápravový diferenciál a dvoustupňovou redukční převodovku. Bez zařazené redukce je poměr sil mezi přední a zadní nápravou 40:60, s redukcí je distribuce točivého momentu vyrovnaná 50:50. Nejmenší Hummer H3 má diferenciál elektronicky řízený a ani jemu nechybí dvoustupňová redukce.

Modely Hummer 4x4:

Model:Cena od (Kč):
H1

4 090 000

 
H2

1 700 000

 
H3

1 190 000

 

TIP: TEST: Hummer H3 - čistokrevný off-road (VIDEO)

Hyundai

Modely Tucson a Santa Fe 2,0 CRDi VGT mají stálý pohon předních kol. Pokud je to nezbytné, připojí elektricky ovládaná mezinápravová spojka pohon zadní nápravy, na kterou se přenáší až 50% točivého momentu. Do rychlosti 30 km/h lze pohon 4x4 zapnout i manuálně, v tom případě je stálý poměr točivého momentu mezi přední a zadní nápravou 50:50.

Ostatní provedení Santa Fe disponují stálým pohonem všech kol s poměrem 60:40 mezi přední a zadní nápravou. Zadní náprava je poháněna diferenciálem. Diferenciál zadní nápravy má omezenou svornost, dokáže tedy převést více točivého momentu na kolo s lepší trakcí.

Modely Hyundai 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Tucson

599 900

 
Santa Fe

749 900

 
Terracan

899 900

 

TIP: TEST: Hyundai Tucson - cestou necestou

Jeep

Americká legenda, která dala jméno všem osobním terénním vozům, používá ve svých vozech několik systémů pohonu 4x4. Model Wrangler je vybaven systémem Common Trac. Ke stále poháněné zadní nápravě může rozdělovací převodovka přiřadit pohon přední nápravy (do rychlosti 88,5 km/h). V tomto režimu je mezinápravový diferenciál uzavřen. V těžkém terénu je možné využít redukce. Větší Cherokee má kromě výše popsaného systému v zásobě i systém Selec–Trac, který navíc umožňuje využít pohonu 4x4 s otevřeným mezinápravovým diferenciálem (s variabilním rozdělením točivého momentu mezi nápravy). Grand Cherokee disponuje systémem Quadra Drive II Active 4WD, který je složen ze tří elektronicky ovládaných diferenciálů s omezenou svorností, přičemž v tom mezinápravovém je elektronicky ovládaná spojka, která také přiřazuje redukci. Jde tedy o stálý pohon všech kol s variabilním rozdělením točivého momentu mezi jednotlivá kola podle jízdní situace s možností reduce.

Modely Jeep 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Wrangler

755 000

 
Cherokee

990 000

 
Grand Cherokee

1 340 000

 

TIP: První jízdní dojmy: nový Jeep Grand Cherokee

TIP: OJETINY: Jeep Cherokee, Jeep Grand Cherokee - komfortní off-road

Kia

Sportage, koncernová sestra Hyundai Tucson, má stálý pohon předních kol. V případě ztráty adheze připojí mezinápravová elektronicky ovládaná spojka zadní kola, na která jde dle situace až 50% točivého momentu. Do rychlosti 30 km/h je možné zapnout stálý pohon všech kol se stálým poměrem 50:50. Větší Sorento má podle výbavy buď hnanou zadní nápravu s elektricky přiřaditelným pohonem všech kol (do 80 km/h) nebo stálý pohon všech kol s elektromagneticky ovládanou vícelamelovou spojkou, která automaticky rozděluje točivý moment mezi přední a zadní nápravu v poměru 0:100 až 50:50. V terénu pomáhá i redukční převodovka.

Modely Kia 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Sportage

599 980

 
Sorento

799 980

 

TIP: TEST: Kia Sportage - z města po dálnici až do terénu

Lada

Terénní vůz ruské automobilky je jediný, který se prosadil i na západních trzích s filosofií kde nic není, nic se nerozbije. Robustní Niva se hodí především pro práci v obtížném terénu. O odpovídající vlastnosti se v tomto případě stará mezinápravový diferenciál s uzávěrkou a dvoustupňová redukční převodovka.

Modely Lada 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Niva

315 900

 

Lamborghini

Oba současné modely Lamborghini, Gallardo i Murcielago, jsou vybaveny stálým pohonem všech kol. Místo diferenciálu je zde použita viskózní mezinápravová spojka, která běžně směruje 58% točivého momentu na zadní nápravu.

Modely Lamborghini 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Gallardo

5 000 000

 
Murcielago

6 500 000

 

Land Rover

Všechny vozy této anglické značky mají pohon 4x4. Nejblíže osobním vozům je model Freelander, který má stálý pohon přední nápravy a v případě jejího prokluzu připojí viskózní spojka pohon zadních kol. Vůz je vybaven i IRD – redukční převodovkou pro přenos točivého momentu na zadní nápravu. Nestor terénů jménem Defender má stálý pohon všech kol mezinápravovým diferenciálem s uzávěrkou. Hlavní i redukční převodovka mají po pěti dopředných rychlostech a po jedné zpátečce. Stálý pohon všech kol centrálním diferenciálem vybaveným uzávěrkou mají i luxusnější Discovery 3 a Range Rover, resp. Range Rover Sport, který technicky vychází z Land Roveru Discovery. Řízení pohonu, redukce, uzávěrek diferenciálů a dalších věcí se děje elektronicky, řidič jen zvolí režim jízdy.

Modely Land Rover 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Freelander

857 100

 
Defender

850 000

 
Discovery 3

1 194 000

 
Range Rover

1 899 000

 
Range Rover Sport

1 545 000

 

TIP: TEST: Land Rover Discovery 3 - off-road expedice (VIDEO)

TIP: TECHNIKA: Land Rover používá integrovaný rám. Co to je?

Lexus

Luxusní japonská značka patřící pod křídla Toyoty má pro zájemce o čtyřkolky SUV s označením RX. Momentálně se doprodává model RX 300, který v dubnu nahradí RX 350. Ten disponuje stálým pohonem všech kol. Točivý moment je mezi jednotlivá kola rozdělován rovnoměrě, v případě potřeby se plynule přesune tam, kde je momentálně nejefektivnější. Hybridní provedení RX 400h využívá k pohonu zadních kol samostatný elektromotor (50 kW/130 Nm) umístěný přímo na zadní nápravě. Za ideálních podmínek jsou poháněná pouze přední kola a otáčení zadních kol dobijí baterie. Když je to třeba, elektromotor začne pohánět i zadní kola.

Modely Lexus 4x4:

Model:Cena od (Kč):
RX 350

1 434 000

 
RX 400h

1 694 000

 

Mazda

Sportovně laděná Mazda 6MPS má stálý pohon přední nápravy a teprve v případě potřeby se přes elektronicky ovládanou spojku umístěnou před zadním diferenciálem připojí pohon zadních kol. Rozložení točivého momentu mezi přední a zadní nápravou může být podle potřeby 100:0 až 50:50. SUV Tribute využívá k automatickému přiřazení pohonu zadních kol viskózní spojku s elektromagnetickou závěrkou, která na pokyn řidiče rozdělí točivý moment mezi přední a zadní kola v poměru 50:50.

Modely Mazda 4x4:

Model:Cena od (Kč):
6 MPS

1 099 900

 
Tribute

799 900

 

Mercedes-Benz

4Matic je název systému pohonu všech kol vozů Mercedes. Skládá se ze tří diferenciálů, přičemž ten centrální rozděluje točivý moment v poměru 40:60 ve prospěch zadní nápravy, pohon všech kol je tedy permanentní. Místo závěrek diferenciálů je 4Matic vybaven elektronickým trakčním systémem 4ETS, který ve spolupráci s ESP reguluje rozložení hnací síly cílenými brzdnými zásahy na jednotlivých kolech. V terénní třídě G je celý systém doplněn ještě o uzávěrky všech diferenciálů s možností ručního ovládání.

U užitkových modelů Vito a Viano se zavádí stálý pohon všech kol od rakouské firmy Oberaigner

Modely Mercedes-Benz 4x4:

Model:Cena od (Kč):
třída C 4Matic

1 429 000

 
třída E 4Matic

1 459 000

 
třída S 4Matic

2 300 000

 
třída M

1 475 000

 
třída R

1 600 000

 
třída G

1 719 000

 

TIP: TEST: Mercedes-Benz ML 320 CDI - druhou generací mezi elitu

TIP: První informace: Mercedes třídy R

Mitsubishi

Mitsubishi má v nabídce několik modelů s pohonem všech kol, každý z jiného soudku. Proto se podíváme na systém pohonu u každého zvlášť.

Začneme rallyovou legendou v civilním balení a věčným sokem Imprezy WRX Sti, Lancerem Evo VIII. Srdcem jeho pohonu 4x4 je aktivní centrální diferenciál (ACD) řízený elektronicky přes vícelamelovou spojkou. Točivý moment rozděluje dle potřeby, všechen může jít jen na přední nebo jen na zadní nápravu. Řidič si může vybrat ze tří režimů (resp. změnit svornost diferenciálu) – asfalt, šotolina, sníh. Diferenciál je doplněn ještě systémem AYC (Active Yaw Control – regulace stáčivosti vozu kolem svislé osy). Zde elektronika řídí diferenciál zadní nápravy s proměnnou svorností, a tím i distribuci točivého momentu mezi jednotlivá zadní kola. Celý systém tak výrazně reguluje sklony vozu k přetáčivosti či nedotáčivosti. Outlander má také stálý pohon všech kol zajišťovaný mezinápravovým diferenciálem doplněným o viskózní spojku. Točivý moment je mezi nápravy rozdělen rovnoměrně v poměru 50:50. U Pajera Sport může řidič až do rychlosti 100 km/h přiřadit pohon všech kol (standardně je poháněná zadní náprava). Pro těžší terén je k dispozici redukce. Pajero používá systém Super Select 4WD, který umožňuje ke stálému pohonu zadních kol přiřadit pohon všech kol přes viskózní spojku nebo přes uzavřený centrální diferenciál, vůz je vybaven i redukcí.

Modely Mitsubishi 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Lancer Evo VIII

1 249 900

 
Outlander

729 900

 
Pajero Sport

929 900

 
Pajero

999 900

 

TIP: Mitsubishi EVO IX - první oficiální foto a informace

Nissan

Ve vozech Nissan kategorie SUV najdeme pohon všech kol jménem All Mode 4x4. Běžně jsou poháněna přední kola, v případě jejich prokluzu se přes elektronicky ovládanou mezinápravovou spojku připojí pohon zadních kol. Do rychlosti 30 km/h lze zapnout pohon všech kol v poměru 57:43. Tento systém najdeme v modelech X-Trail, Murano a Pathfinder, kde je tento systém doplněn o redukční převodovku. Známý off-road Patrol nabízí manuálně přiřaditelný pohon 4x4, do náročného terénu je navíc vybaven redukcí, elektronickou uzávěrkou zadního diferenciálu a vypínatelným stabilizátorem zadní nápravy (do rychlosti 20 km/h).

Modely Nissan 4x4:

Model:Cena od (Kč):
X-Trail

794 000

 
Murano

1 409 000

 
Pathfinder

998 000

 
Patrol

1 162 800

 

TIP: OJETINY: Nissan Patrol GR - pořádný off-road pro práci

Porsche

V modelu 911 4S je k pohonu všech kol použito viskózní lamelové spojky, která za běžných podmínek posílá 35% točivého momentu na přední nápravu. V případě potřeby může na přední nápravu směřovat 5 – 40% točivého momentu. SUV Cayenne využívá techniky VW Touareg. Má stálý pohon všech kol mezinápravovým diferenciálem s elektronickou závěrkou, která může rozdělit točivý moment mezi nápravy v rozmezí 0 – 100%. Za ideálních podmínek jde 38% výkonu na přední kola a 62% na kola zadní. Na výlety mimo silnici je Cayenne vyzbrojen redukcí.

Modely Porsche 4x4:

Model:Cena od (Kč):
911 4S

92 865 Euro (cca 2 700 000 Kč)

 
Cayenne

49 017 Euro (cca 1 420 000 Kč)

 

TIP: Nové Porsche Carrera 4 a 4S

Renault

Renault má momentálně v nabídce jediný model s pohonem všech kol, „užitkové SUV“ Kangoo. K automatickému připojení pohonu zadních kol, v případě prokluzu těch předních, slouží hydraulicky ovládaná mezinápravová spojka. Tento systém pochází od sesterské automobilky Nissan.

Modely Renault 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Kangoo 4x4

554 900

 

Seat

Sesterský model Sharanu převzal i jeho pohon všech kol, u VW známý jako 4Motion. Zadní kola se připojují automaticky přes spojku Haldex, která dokáže na zadní nápravu přenést 0 – 100% točivého momentu. Více o tomto systému u značky VW.

Modely Seat 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Alhambra 4x4

1 110 000

 

SsangYong

Model Rexton nabízí podle stupně výbavy buď elektricky přiřaditelný pohon všech kol, přičemž běžně je poháněna jen zadní náprava nebo modernější systém TOD (Torque On Demand). Točivý moment rozděluje dle aktuální situace elektromagneticky řízená vícelamelová spojka, a to v poměru 0:100 – 50:50 mezi přední a zadní nápravou. Řidič má navíc možnost zvolit pevné rozdělení točivého momentu a k dispozici má i elektricky řazenou redukční převodovku. Druhý jmenovaný systém s mezinápravovou spojkou využívá i MPV Rodius, kterému ovšem chybí terénní vymoženosti v podobě redukce a možnosti pevného rozdělení točivého momentu.

Modely SsangYong 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Rexton

849 980

 
Rodius

848 980

 

Subaru

Největší světový výrobce automobilů s pohonem všech kol spoléhá na trojici diferenciálů (dva nápravové a jeden centrální, mezinápravový) a stálé symetrické rozdělení hnací síly na jednotlivá kola, které se může v případě potřeby měnit. Nejpropracovanější systém samozřejmě nabízí legendární Impreza WRX Sti s aktivním centrálním diferenciálem DCCD, který umožňuje několik druhů nastavení (auto, 50:50, a několik stupňů postupně přidávajících točivý moment na zadní nápravu).

Modely Subaru 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Impreza

648 800

 
Forester

678 800

 
Legacy

768 800

 
Outback

928 800

 

TIP: TEST: Subaru Forester - lesník opět v kondici

TIP: Subaru Impreza 2006 - oficiální fotky a informace

TIP: OJETINY: Subaru Forester - pro lesáky i sportovce

TIP: TEST: Subaru Impreza WRX STi 2005 (VIDEO)

Suzuki

Suzuki má v nabídce hned několik vozů s různými druhy pohonu 4x4. Začněme malým SUV Ignis, který je sourozencem Subaru G3X Justy a na rozdíl od něj se dodává jak s pohonem přední, tak i s pohonem obou náprav. Ve druhém případě se o automatické připojení pohonu zadních kol stará mezinápravová viskózní spojka, která zasáhne v případě prokluzu předních kol. Stejný systém najdeme i v modelu Liana 4WD.

Malý terénní model Jimny disponuje manuálně přiřaditelným pohonem předních kol, což lze provést do rychlosti 100 km/h, a dvoustupňovou redukční převodovkou. Nová Grand Vitara má stálý pohon všech kol mezinápravovým diferenciálem s uzávěrkou a přídavnou redukční převodovkou.

Modely Suzuki 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Ignis 4x4

439 900

 
Liana 4WD

519 900

 
Jimny

449 900

 
Grand Vitara

579 900

 

TIP: TEST: Suzuki Grand Vitara - opravdový grand

Škoda

Domácí automobilka nabízí pohon 4x4 pro Octavii Combi. Připojení pohonu zadních kol probíhá automaticky prostřednictvím vícelamelové, elektronicky řízené spojky Haldex, běžně jsou poháněna jen přední kola.

Modely Škoda 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Octavia Combi II 4x4

659 900

 

TIP: PORADNA: Škoda Octavia 4x4

TIP: První jízdní dojmy: Škoda Octavia Combi 4x4

Toyota

Kompaktní SUV RAV4 je vybaveno stálým pohonem všech kol s mezinápravovým aktivním diferenciálem Torsen, který za ideálních podmínek rozděluje točivý moment mezi přední a zadní nápravu v poměru 50:50.

Aktivní diferenciál obohacený o uzávěrku se stará o stálý pohon všech kol i v Land Cruiseru. Elektronickou uzávěrkou je vybaven i diferenciál zadní nápravy.

Stálý pohon všech kol diferenciálem s uzávěrkou má i Land Cruiser 100.

Modely Toyota 4x4:

Model:Cena od (Kč):
RAV4

764 900

 
Land Cruiser

1 159 000

 
Land Cruiser 100

2 310 000

 

TIP: První jízdní dojmy: nová Toyota RAV4

Volkswagen

Systém pohonu všech kol ve vozech Volkswagen je známý jako 4Motion. Pod tímto názvem se ovšem skrývají dva různé druhy pohonu. V modelech Golf, Passat, Sharan, Multivan a Transporter se jedná o lamelovou spojku v olejové lázni Haldex umístěnou na diferenciálu zadní nápravy. Spojka je poháněná kardanem a řízená elektronickou řídící jednotkou. Točivý moment na zadní kola začne přenášet v případě, že vstupní a výstupní hřídel nemají stejnou rychlost otáčení (prokluzují přední kola). Na zadní nápravu může přenést 0-100% točivého momentu.

Jinak je tomu u luxusního Phaetonu. Všechna provedení mají stálý pohon všech kol mezinápravovým diferenciálem Torsen.

Touareg je vybaven mezinápravovým diferenciálem s elektronickou závěrkou, který zajišťuje stálý pohon všech kol a variabilní rozdělení točivého momentu v rozmezí 0:100 až 100:0. V případě potřeby může být veškerý točivý moment přenášen jen na jedno kolo. Za příplatek se dodává i uzávěrka zadního diferenciálu.

Modely Volkswagen 4x4:

Model:Cena od (Kč):
Golf 4Motion

621 700

 
Golf R32

932 700

 
Passat 4Motion

817 100

 
Sharan 4Motion

1 044 300

 
Multivan 4Motion

1 121 315

 
Transporter 4Motion

805 447

 
Phaeton

1 975 300

 
Touareg

1 299 900

 

TIP: Golf R32 - 250 koní a pohon všech kol

Volvo

Volvo se u modelů s pohonem všech kol spoléhá na elektronicky řízenou mezinápravovou spojku Haldex. Ta běžně přenáší většinu točivého momentu (až 95%) na přední nápravu, v případě potřeby může na zadní kola poslat až 50% točivého momentu. U modelu XC70 navíc najdeme systém Instant Traction, u kterého hydraulický tlak plynule rozděluje točivý moment na kola s nejlepší trakcí a do jisté míry tak předchází prokluzu předních kol.

Modely Volvo 4x4:

Model:Cena od (Kč):
S40 AWD

982 000

 
V50 AWD

1 032 000

 
S60 AWD

1 052 000

 
XC70

1 344 000

 
XC90

1 475 000

 

TIP: DLOUHODOBÝ TEST: Volvo XC90

Article rating
2.5 from 5 (50%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Smoula, 27.02.2006 00:06
Rad bych sel do Montaku od Opela,ale u dieselu je jakesi dvojite vysokotlake mazani a pri spatne volbe motor.oleje je to pry spatenka!
Zazehova verze 3.2 V6 je krapet zizniva,ale mam vse jen z doslechu.
Muze mi nekdo podat info? Smoula dekuje.
Bad.Man, 03.03.2006 16:00
Pokud se ptáte na 4x4 tak použitá technika pochází od ISUZU - vlastně je toho trochu víc než jen 4x4 ..... co se týká motoru tak bych doporučil právě ten 3 litr ..... nevím v jakých motorizacích se Monterey prodával .... obecně platí že nafťáky od Opela jsou špatné (i když v nových autech si dovolím tvrdit že naopak jsou velmi povedené) ale je otázkou jaké nafťáky se dostaly do tak velkýho auta jako je Monterey.... v hodně starých modelech tipuji 2,5 TD - původ BMW 525 TDS .... 2,4D - původ opět ISUZU ..... o nových už přehled nemam.... možná snad nejsilnější verze 2,2 DTi a tam bych byl opatrnej ....

Neodpustim si ještě malou reklamu - pokud máte nějaké dotazy ohledně Opela tak doporučuji poradnu na www.opelclubrenbau.cz ;o) Snad mi to admin tipcars promine...
Bad.Man, 03.03.2006 16:07
A koneckonců když už jsme u těch Opelů tak ten mi tu chybí .... je pravda že veškeré 4x4 modely - Monterey a Frontera ale také Vectra 2000 (1990 - 1992), Vectra Turbo (1993 - 1995) a Calibra Turbo - používaly 4x4 od ISUZU tak si myslím, že by stejně v tom výčtu měly být. Pro informaci dodám, že v osobních autech (Vectra a Calibra) to byl systém s viskózní spojkou o teréních nic nevím ale ty používaly téměř určitě diferenciál... Co se týká přenosu točivého momentu tak ten byl samozřejmě proměnlivý a to tuším v rozmezí od 30ti do 70ti procent....
anonym, 23.01.2008 02:29
Pane redaktore (pisálku), prosím Vás, přečtěte si ten článek po sobě, ať se vyhnete blábolům typu: "Práci diferenciálu může zastávat mezinápravová spojka...", "Zadní náprava je poháněna diferenciálem...", apod., doporučuji navštívit nějaký kurz konstrukce pohonů, abyste problematice trošku porozuměl. Jinak, jediný skutečný pohon 4x4 (tj. tři diferenciály a tři uzávěrky) dnes mají již jen Mercedes řady G a Subaru typů STi. Všechno ostatní jsou jen pseudoderiváty pohonu 4x4 v různých podobách. A diferenciál Torsen (dnes již jen jako mezinápravový) se používá jen u drahých aut. firer
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů