Nová Toyota RAV4

New models
Karel Vaněk | 07.02.2006
dalších 12 fotek
foto: autor
Přinášíme první jízdní dojmy s třetí generací Toyoty RAV4. Zcela nový vůz překvapil v mnoha směrech. Jaké jsou klady a zápory nové ravky, která příjde na český trh do konce února?

Přinášíme první jízdní dojmy s třetí generací Toyoty RAV4. Zcela nový vůz překvapil v mnoha směrech. Jaké jsou klady a zápory nové ravky, která příjde na český trh do konce února?

Silnice i terén dokonale prověřily schopnosti japonské novinky, která se ještě do jarních dnů chystá v plné palbě zaútočit na konkurenční Hondu CR-V, Huyndai Tucson a sesterskou Kiu Sportage. Nová Suzuki Grand Vitara, Subaru Forester i Nissan X-Trail jistě také nejsou v klidu.

Větší očekávání v nás vzbuzoval terén, protože právě pro něj se v nové ravce objevilo několik novinek. Nejhmatatelněji jsme si vychutnali systém HAC (Hill-start Assist Control), který se po zastavení auta aktivuje pomocí dost silného sešlápnutí brzdového pedálu. Po dobu dvou sekund auto drží v kopci jako přišité, brzdové destičky tisknou kotouče a řidič může v klidu uvolnit nohu z brzdového pedálu a přesunout jej na plynový, aby se v prudkém kopci rozjel bez sebemenšího posunu vzad. Sevření brzd se totiž automaticky uvolní hned po záběru motoru na přední kola. Když jsme skombinovali prudký kopec s kluzkým povrchem, docházelo při prudkém rozjezdu k prohrábnutí primárně hnaných předních kol a během chviličky k vydatné pomoci těch zadních. To také druhá generace ravu uměla, ale rozhodně se nemohla vytahovat uzávěrkou pohonu všech kol. Její tlačítko najdete vpravo od volantu. Neodolali jsme a našli si kopec strmý téměř jako sedlová střecha. Rozjezd do něj bez použití uzávěrky byl komplikován cuknutím způsobeným prodlevou připojení zadních kol, s uzávěrkou a plynulým rozjezdem jsme si připadali mnohem komfortněji. Na zadní kola lze však přenést maximálně jen 45 procent tahu.

Přes všechnu chválu terénních schopností japonské novinky musíme zdůraznit, že rav není plnohodnotným terénním autem, přestože se může pochlubit značným předním nájezdovým úhlem 28 stupňů, zadní s hodnotou 24 stupňů také patří k nadprůměru vozů SUV. Nepříliš drsný terén zvládá toyota s přehledem díky světlé výšce 180 mm pod nápravami, ale do náročnějších podmínek rozhodně chybí - jak je u vozů SUV obvyklé - uzávěrka mezinápravového diferenciálu.

Jak v terénu tak i na silnici přišel vhod integrovaný systém aktivního pohonu, který koordinuje činnost protiblokovacího systému ABS, stabilizačního VSC+ a elektrického posilovače řízení EPS. Větší pomoc elektroniky k zajištění směrové stability v segmentu sportovně-užitkových aut nenajdete. Jakmile řídicí jednotka zaznamená u auta opuštění řidičem žádaného směru (přes senzory ABS), okamžitě začne zasahovat stabilizační systém a posilovač řízení usnadňuje pohyb volantu ve směru vedoucímu ke korekci nežádoucího vybočení.

Výrobce vůbec nešetřil na výkonu pohonných jednotek, za základ vzal benzinovou dvoulitrovou se 112 kW a variabilním časováním ventilů. Ve spojení s pětistupňovou manuální převodovkou uděluje ravce slušnou dynamiku, ale pro jízdu v terénu nám chyběl větší tah odspodu. Mnohem přívětivěji na nás zapůsobil 2,2 litrový turbodiesel D-4D se šestistupňovým manuálem, který ve slabší verzi podává příznivých 100 kW. Jeho hlavní přednost tvoří pěkný krouťák 310 N.m, který zcela dostačoval pro silnice i polní cesty. Za skutečnou lahůdku považujeme na ekologii a výkon zaměřenou verzi 2.2 D-4D D-CAT, který nás povodil po dálnicích rychlostí kolem 180 km/h a vůbec se nezadýchal. S tímto motorem je ravka vybavena dojezdovými pneumatikami Run flat a tudíž bez náhradního kola umístěného na pátých dveřích. Na rozdíl od celkové délky s rezervním kolem 4395 mm je tato vrcholná verze dlouhá jen 4315 mm.

V interiéru nás hlavně potěšilo moderní pracoviště řidiče a důmyslný systém sklápění zadních sedadel. Pomocí tahu za dvě páčky lze pětimístné auto proměnit v malou dodávku s vzorně rovným dnem kufru o objemu 1469 litrů.

Třetí řada Toyoty RAV4 přijde na český trh v druhé polovině tohoto měsíce, přičemž cena za dvoulitrový benziňák v prostředním stupni Sol s dvouzónovou klimatizací, devíti airbagy, integrovaným systémem aktivního pohonu, sedmnáctipalcovými litými koly, tempomatem a dálkově ovládaným centrálním zamykáním je stanovena na 839 900 korun. Slabší diesel koupíte proti benziňáku o 60 000 korun dráže.

Klady Zápory 
+ dynamický vzhled

- přístrojová deska jen z tvrdých plastů

 

+ systém sklápění zadních sedadel

 

- nemožnost přenosu 100 % tahu na zadní kola

 

+ integrovaný systém aktivního pohonu

 

- není uzávěrka mezinápravového diferenciálu

 

+ nejsilnější diesel v kategorii

 
 

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
PePe2001, 07.02.2006 23:16
Nemůžu si pomoct, ale ten čumák je nějaký divný...Jinak se to celkem dá
anonym, 20.12.2007 13:08
Jezdim s novou RAV4 D-4D s minimalni vybavou. Za 8 mesicu jsem najezdil 32.000 km prevazne na trase Utrecht - Olomouc, neco sam, mene s rodinou a komplen nalozen vcetne stresniho boxu. RAVa nebyla nejhorsi volba, nebot krome 2 levnych prohlidek jsem nemel dalsi naklady. Spotreba je pri plne nalozenem aute s stresnim boxem, po dalnikci pri 140 km/h cca 8,5 litru, pri obsazeni pouze ridicem cca 7,5 litru. Udaje jsou podle tankovani z trasy dlouhe prez 1000 km. Vyhodou je dobry prehled o situaci na ceste, slusne vlastnosti pri jizde v terenu, v lese (priblizovani dreva), na ledu. Nevyhodou je spatny vyhled prez haubnu na oba predni rohy auta a vyhled dozadu, co komplikuje parkovani v meste. Dalsi nevyhodou jsou doprava otvirane dvere kufru, ktere znesnadnuji nalozeni objemnych veci, jako napriklad kocaru do kufru pri parkovani mezi auty u chodniku. Vyhodna je cena pri koupe v zahranici a doplatku DPH u nas, pricemz pomer cena/vykon vychazi u RAVy po Honde CR-V jako druha nejlepsi. Za povsimnuti stoji fakt, ze mnou koupena verze typu socialni holoauto je levnejsi nez OCTAVIA SCOUT, ktera je nicmene lepe za svoji cenu vybavena.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů