Jeep Cherokee, Jeep Grand Cherokee - Komfortní Off-Road

Secondhand cars review
Martin Vaculík | 25.04.2005
První generace Jeepu Cherokee se představila již v roce 1983. Léty získával na komfortu, skutečně moderní však nebyl nikdy. Taktéž původní koncepce s oběma tuhými nápravami zůstala po léta stejná.

První generace Jeepu Cherokee se představila již v roce 1983. Léty získával na komfortu, skutečně moderní však nebyl nikdy. Taktéž původní koncepce s oběma tuhými nápravami zůstala po léta stejná.

V autobazarech se dnes setkáváme především s nezaměnitelně hranatými Jeepy Cherokee, produkovanými od roku 1987 a s jejich prodlouženými, zaoblenými, lépe vypadajícími a výkonnějšími bratry Grand Cherokee vyráběnými od roku 1992. Zatímco čtyři a půl metru dlouhý Grand Cherokee se svým designem plynul na módních vlnách a již v roce 1999 se dočkal nové ještě oblejší generace, tak o dvacet centimetrů kratší cherokee všem módním vlivům dokázal vzdorovat a stal se vzorem dlouhověkosti. Jeho hranaté tvary totiž vlivem zájmu zákazníků přežily až do konce roku 2001, kdy přišel moderní oblý nástupce se zcela jinou technikou (samonosnou karosérií a nezávislým zavěšením kol).
Pokud se tyto jeepy mohou chlubit terénními dovednostmi, pak to má základ v jejich konstrukci. Jediným ústupkem v obou případech je polosamonosná karosérie s integrovaným příhradovým rámem. Zbytek již je čistě terénní – výkonný motor umístěný vpředu podélně, obě nápravy tuhé a řízení je „náklaďákové“ maticové s oběhem kuliček. Mezi oběma modely existují rozdíly nejen ve velikosti a v designu, ale také v technice. Zatímco Cherokee má zadní nápravu odpruženou a ustavenou listovými péry, tak Grand Cherokee zde má komfortnější vinuté pružiny a víceprvkový závěs obsahující Panhardskou tyč. Oba vozy shodně mohou být vybaveny přeplňovaným vznětovým čtyřválcem 2,5 TD o výkonu 85 kW a řadovým zážehovým šestiválcem 4,0i o výkonu 126 či 136 kW. Pouze pro menšího cherokeeho byl určen zážehový čtyřválec 2,5i (87 kW) a naopak pouze ve větším modelu se vyskytují vidlicové osmiválce 5,2i V8 (156 kW) a 5,9 V8 (177 kW) – ten větší až v posledních dvou letech výroby. Co se převodovek týká, tak v modelu Grand Cherokee měly všechny zážehové motory samočinnou a diesel zase pouze manuální. U cherokeeho byl s manuálním ústrojím kromě dieselu spojován ještě motor 2,5i, na šestiválec 4,0i naopak většinou narazíte v kombinaci s „automatem“. Oba modely měly buď poháněnou zadní nápravu s „natvrdo“ přiřaditelným pohonem předních kol (takže jej smíte řadit pouze na kluzkém povrchu), nebo stálý pohon všech kol s uzavíratelným mezinápravovým diferenciálem. Nejlépe vybavené verze se u obou modelů označovaly Limited, základní výbava pak byla u cherekeeho reprezentována označením Sport, u grand cherokeeho pak Laredo.

Z obou vozů se do terénu více hodní ten menší hranatý. Grand Cherokee toho také hodně projede, ale na opravdové terénní nasazení má příliš měkké odpružení a je vybaven systémem ABS nepřizpůsobeným pro terén, takže při sjezdu blátivého svahu vůz nelze zastavit. Na druhou stranu na silnici je to hodně komfortní off-road, jen se nesmíte nechat znervóznit neklidným chováním zádi, které vyplývá z konstrukce zavěšení zadní nápravy. Časté jsou dotazy směřujíc na vznětový motor 2,5 TD. Ten pochází od italské firmy WM Motori a známe jej třeba z vozů Alfa Romeo. Má řadu technických specifik – třeba pohon rozvodového mechanismu soustavou ozubených kol (takže nemůže prasknout rozvodový řemen a dojít k vážnému poškození motoru) a hlavu válců rozdělenou na čtyři části, takže by měla lépe vzdorovat prasknutí. Při jízdě projevuje tento motor slušnou řádku předností a je daleko dynamičtější, než třeba Nissan Patrol s 2,8 litrovým šestiválcem, když z klidu na 100 km/h zrychlí již za 12,5 s. Má výrazný tah z nízkých otáček, ale je citlivý na zacházení. Kdo jej vytáčí za studena nebo často trápí na plný plyn, tomu některá z hlav válců snadno praskne (necháte jí sice zavařit, ale vyndat a přebrousit musíte i zbývající tři). Těm, kdo s turbodieselovým jeepem tahali těžké přívěsy, dokonce mohla prasknout kliková hřídel. Časté jsou škody následkem přehřátí, zvlášť když nefunguje viskózní spojka ventilátoru chlazení. Velkým neduhem těchto jeepů ve verzích s přiřaditelným pohonem předních kol (stálého pohonu se to netýká) je krátká životnost hnacích křížových kloubů přední nápravy, které však v druhovýrobě stojí asi 400 Kč. Podstatně dráže vyjde vytahaný či dokonce přetržený řetěz v rozvodovce verzí s řaditelným pohonem 4x4, proto jeho funkci při předváděcí jízdě určitě vyzkoušejte. Vytahaný řetěz často svědčí o tom, že někdo zapomínal čtyřkolku aktivovanou i na tvrdém povrchu, což často odnesou i diferenciály. Z toho zadního obvykle teče olej, protože místo kontrolního šroubu je zde neutěsnitelná pryžová ucpávka.

Draho mohou vyjít i opotřebená ložiska zadních kol. Ta zde nemají vnitřní kroužek, takže pokud někdo s hučícími ložisky vytrvale jezdil, odnesly to i konce poloos a budete na vrakovištích shánět novou nápravu.
Co se týká hospodárnosti provozu, tak snad jen s nepříliš spolehlivým turbodieselem vůz dostojí evropským nárokům. U benzínových motorů platí, že základní verze se jen těžko perou s hmotností vozu, jeho aerodynamickým odporem i prokluzem automatických převodovek, takže nižší spotřeby nedosahují. Nejvíce proto doporučujeme čtyřlitrový šestiválec pro Cherokeeho a 5,2 litrový osmiválec pro jeho většího a oblejšího bratra.

SPOLEHLIVOST nic moc
TECHNICKÁ ÚROVEŇ 3
CENY OJETIN dobré, nízké
PROVOZNÍ NÁKLADY vysoké
SERVIS 3

CHARAKTERISTIKA

Cherokee

Karosérieterénní automobil
Motoryzážehové řadové čtyřválce 2,5i (89 a 97 kW), zážehové řadové šestiválce 4,0i (130, 136 a 142 kW),
vznětové řadové čtyřválce 2,0TD (59 až 65 kW), 2,5TD (85 kW)
Pohonvšechna kola
Rozměry4240x1790x1610 mm
Rozvor2575 mm
Zavazadlový prostor1010 l
Palivová nádrž76 l
Oficiální prodej v ČRano



Grand Cherokee

Karosérieterénní automobil
Motoryzážehové řadové šestiválce 4,0i (130, 135 a 142 kW), zážehové vidlicové osmiválce 5,2i V8 (136, 158 a 164 kW), 5,9i V8 (177 kW),
vznětové přeplňované řadové čtyřválce 2,5TD (85 kW)
Pohonvšechna kola
Rozměry4490x1760x1650 mm
Rozvor2690 mm
Zavazadlový prostor1135 l
Palivová nádrž87 l
Oficiální prodej v ČRano



PŘEDNOSTI
+ komfortní odpružení (Grand Cherokee)
+ vzhled budí respekt
+ dobrá image výrobce
+ většinou velmi bohatá výbava
+ překvapivá dynamika turbodieselu
+ relativně dostupné náhradní díly
+ velká nabídka ojetin

NEDOSTATKY
- vysoká spotřeba zážehových motorů
- horší kvalita zpracování
- horší odolnost proti korozi
- neklidné chování při jízdě po silnici

JAK ŠEL ČAS
1987
: Představení modelu. Motory 2,5i, 4,0i a 2,0 TD.
1991: Výkon motoru 4,0i zvýšen na 136 kW.
1992: Představen model Grand Cherokee. Motory 4,0i a 5,2i V8.
1994: Nový turbodiesel 2,5 TD.
1997: Nový motor 5,9i V8 pro Grand Cherokee, face-lift modelu Cherokee.
1999: Nový model Grand Cherokee. Motory 4,7i V6 (162 kW) a 3,1 TD (103 kW).
2001: Nový zcela jiný model Cherokee.

NEJČASTĚJŠÍ ZÁVADY
· vůle v křížích kardanového hřídele
· vůle v kloubech přední nápravy
· přetržený či vytahaný řetěz v rozvodovce (připojitelná 4x4)
· ohnutá hlava válců (4,0i)
· prasklá hlava válců (2,5 TD)
· prasklá kliková hřídel
· vadná viskózní spojka ventilátoru chlazení
· zvlněné brzdové kotouče
· vůle v táhlech příčných stabilizátorů
· úniky oleje ze zadního diferenciálu
· opotřebená ložiska kol

DOPORUČENÝ MODEL
5,2i V8 (136 až 164 kW)
Zážehový vidlicový osmiválec, šestnáctiventilový rozvod 2xOHC, vícebodové elektronické vstřikování paliva.
Důvody: Pružný osmiválec má skvělý zvuk a vozu umožňuje pohodovou jízdu se spotřebou kolem patnácti l/100 km. Čtyřlitrový osmiválec není zdaleka tak suverénní a ani o mnoho úspornější.

NEBRAT
2,5 TD (85 kW)
Přeplňovaný vznětový řadový čtyřválec, osmivetnilový rozvod OHV, nepřímé vstřikování paliva do předkomůrky.
Důvody: Italský turbodiesel v těžkém voze je při jízdě suverénní, ale vysoké zatížení mu nesvědčí. Pak má sklon k fatálním závadám.

Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 27.01.2008 18:51
Máme granda rv.2000 3,1 td jezdíme město i terén bez obtíží avšak do těžkého terénu příliž velká váha vozu jinak kam traktor tam já.
Jediná závada byla výměna zdvihacích tyček -cvakavý zvuk motoru- jinak spotřební materiál jako uhlíky alternátoru, destičky apd. Spotřeba okolo 13l nafty.
Momentálně vozidlo manželky a na jeepa ani půl slova vytknout a to ho vlastníme již 3,5 roku.
Pouze stačí jezdit k mechanikum co o tom něco vědí nebo fandu us cars. Servis Mercedes ne!!!!
anonym, 29.05.2008 23:56
dobry den
mel jsem podobny problem, volic redukci a 4x4 sel ztuha a nekdy se uplne zaseknul, zalezl jsem pod auto a zjistil ze prepakovani ktere hybe tahlem v prevodovce je uvolnene a ve spatne poloze, po vraceni do spravne polohy a utazeni vse fungovalo perfektne.
HOOBYT, 08.06.2009 17:35
POTREBOVAL BYCH PORADIT,ZIJI V ANGLII A KOUPIL JSEM JEEP CHEROKE.MAM PROBLEM S VYBIJENIM BATERIE KDYZ AUTO STOJI
kratas71, 19.08.2009 13:03
zdravím, reaguji tímto na Vaši recenzi z loňského ledna. Ctěl bych si koupit Granda 3,1TD r.v 2001 a váhám z důvodu velkého množství špatných recenzí. Ještě pořád s ním máte dobré zkušenosti? Díky za poradu.
HanysMarea, 03.12.2010 17:21
Dobrý den,zvažuji koupi Jeepa Grand cherokee 5,2 V8 do roku výroby 1999.
Nikde jsem nenašel info o rozvodech,jestli je tam bezúdržbový řetěz,nebo řemen,dále jak jsou tyto auta ošetřeny proti korozi,jestli hnijí,tak kde,dále nějaké nemoci atd.Za každou informaci budu velice vděčný.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů