Volkswagen Taigo 1.0 TSI DSG – Potěší výbavou, diesel chybí

Tests
František Mašek | 24.01.2022
dalších 20 fotek
foto: Volkswagen
První malé SUV-kupé od Volkswagenu je tu. Pětidvéřové Taigo je vyráběno ve španělské Pamploně a vyplňuje mezeru mezi modely VW Polo a T-Cross. Na výběr jsou tři zážehové motory a tři výbavové linie. Taigo nabízí nově i prvky, které byly doposud obvyklé u vozů vyšší třídy, a oficiálně bude uveden na trh počátkem roku 2022.
Do té doby je k dispozici formou předprodeje, který byl spuštěn zhruba začátkem září letošního roku. Dle prvních čísel je zřejmé, že o vůz bude velký zájem.

VW Taigo stejně jako například VW T-Cross využívá malou platformu MQB A0, přidává však navíc prvky SUV-kupé, které jsou však voleny tak, aby neutrpěla praktičnost vozu ani jeho prostornost. V základní výbavě (Life) lze pořídit s motorem 1.0 TSI o výkonu 70 kW již od 484 900 Kč, čímž se stává přitažlivým a konkurenceschopným SUV na českém trhu. Této příznivé prodejní ceny dosáhl jednoduchým způsobem – jedná se totiž o vůz, který má mnohé společné s VW Nivus, který byl vloni uveden do prodeje pro oblast Jižní Ameriky, navíc jeho výroba probíhala trochu nestandardně, tedy jako „digitální projekt“, což znamená, že se řada testů prováděla jen a pouze virtuálně – což ušetřilo taktéž nemalý peníz a navíc se urychlil celý vývoj vozu. Výroba probíhá ve Španělsku a my se na tento model dnes podíváme o něco blíže.

Exteriér

Vyhledáte-li si jak vypadá brazilský sourozenec Taiga (VW Nivus) zjistíte, že pro evropský trh prošel vůz jemnými úpravami. Všechna „malá“ SUV, která nyní automobilka nabízí, dostala stejnou chromovanou linku (dle přání může být i podsvícená), která je umístěna po celé šíři masky až k předním světlometům. Dalším prvkem, který je již známý např. z T-Rocu jsou kulatá mlhová světla, která jsou umístěna na spodní části masky, a to zcela na kraji.

Jak jsem se již zmínil v úvodu, přestože se jedná o SUV-kupé (nebo chcete-li SUV s prvky kupé), nepoznamenalo to vůz prostorově, zejména pro cestující vzadu. Linie střechy se totiž svažuje až za hlavami cestujících, což chválíme. Z boku Taigo zaujme zejména vyšší světlou výškou, dvojitým prolisem v horní úrovni dveří, ochranným oplastováním, a již zmíněnou kupé zádí.

Zezadu se Taigo podobá T-Crossu, úzké koncové svítilny se táhnou přes celou šířku vozu. Mně osobně se tento vůz zvenčí líbí, uvidíme, jaký na mě udělá dojem ještě uvnitř.

Přestože je VW Taigo kompaktním SUV, má vcelku rozměrný zavazadlový prostor o velikosti 440 litrů (na svou třídu) a variabilní podlahu, která umožňuje vytvoření rovné plochy v úrovni nákladové hrany. Vzhledem k tomu, že zadní lavice Taiga není posuvná, nelze prostor výrazněji zvětšit – pouze sklopením sedadel. Máte-li pak výbavu obsahující subwoofer, nepřijdete o místo v zavazadelníku, jelikož je umístěn v prolisu pro rezervní kolo. V zavazadelníku nejsou k dispozici síťky pro uchycení převážených věcí a háčky jsou umístěny neprakticky až u zadních sedaček.

Interiér

Vnitřek vozu působí lépe, než jsem doufal. Palubní deska (již v sériové výrobě) je tzv. Soft Touch a ve výbavové linii Style jsou k dispozici i barevné dekory. Kdo si na barvy potrpí o něco více, Taigo nabízí i paket Vision Green, který mě osobně tedy nenadchnul, ale to je jen můj osobní názor. Interiér je vybaven světlou barvou Ceramique a dekory v zelené barvě Vision Green (která na mě působí krapet toxicky). V paketu jsou pak zahrnuty i speciální potahy sedadel Tracks se švy (jak jinak) než v zelené barvě.

V interiéru jsem se necítil nikterak stísněně, ba naopak. Co se týče prostoru pro řidiče a spolujezdce, zde je vše v naprostém pořádku. S nedostatkem prostoru v úrovni nohou ani hlavy jsem se nesetkal a i odkládacích míst je zde přijatelné množství. Pro cestující vzadu je připraven také dostatečný prostor a to jak před koleny, tak i nad hlavou (pokud měříte do cca 1,85 m). Vyšší postavy to bohužel už tak pohodlné nemají.

V interiéru naleznete dle stupně výbavy digitální panel přístrojové desky Digital - Cockpit, kde se všechny důležité informace zobrazují na jednom displeji, s možností individuální konfigurace. Panel je vybaven barevným displejem s vysokým rozlišením a úhlopříčkou 20,3 cm. Na displeji je zobrazen tachometr, počitadlo kilometrů atp. Ve vyšší výbavě je pak k dispozici panel Digital Cockpit Pro, jehož displej je větší o 5,74 cm a umožňuje individuální uspořádání zobrazených údajů. Lze si tak navolit například zobrazení informací asistenčních systémů, anebo kombinaci zobrazení mapy (navigace) a informaci o zrovna přehrávaném médiu. Displeji nechybí vcelku působivá grafika a nouze není ani o animace.

K dispozici je i multifunkční kůží potažený volant, jež dostal klasická (nikoli dotyková) tlačítka. Pochválit zaslouží prostorná schránka před voličem automatu anebo naprosto jednoduchý (klasický) otočný volič pro ovládání světel.

Co se naopak nepovedlo je infotainment, který je totožný s tím, který se montuje do Golfu, a stejně špatně i pracuje. Software oplývá vcelku velkým počtem much, které se nikdo nesnažil vychytat. Software chybuje zejména při práci s telefonem – mnohdy se odpojí nebo naopak nelze připojit, po hovoru se vám mnohdy vypne rádio a o rychlosti infotainmentu raději pomlčím. Přitom infotainment je jedna z věcí, na kterou bylo dobré se zaměřit a neopakovat již známé chyby. Bohužel se tak nestalo.

Rozhraní App-Connect umožňuje využívání aplikací i obsahu uloženého v paměti telefonu. Přes rozhraní jsou přeneseny na displej infotainmentu, kde je lze i ovládat. Klasicky se tak dostanete k navigaci, zprávám, hudbě atp. VW přes rozhraní podporuje tři komunikační cesty a to Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLink. K výbavě Style a R-Line je pak k dispozici i ambientní osvětlení interiéru v bílé barvě, které najdete například u madel předních dveří, dekoračních lišt dveří a na palubní desce.

Ve výbavovém stupni Life, Style i R-Line je pak vpředu i vzadu umístěna LED čtecí lampička a LED osvětlení prostoru pro nohy.

VW Taigo je dále vybaven dvouzónovou klimatizací s dotykovými ploškami, která s klesající rychlostí jízdy např. snižuje hlučnost ventilátorů, při použití ostřikovačů čelního skla anebo při zařazení zpátečky, dojde k automatickému přepnutí na vnitřní cirkulaci, aby pachy zvenčí nerušily posádku. Manuální klimatizace, která je součástí výbavy Life, se pak nastavuje pomocí klasických otočných ovladačů.

Pro cestující v druhé řadě jsou k dispozici USB porty umístěné na klasickém místě, tedy na zadní straně střední loketní opěrky. Na zadní lavici se také nachází úchytky ISOFIX, které jsou velmi dobře přístupné, nicméně se již nikdo nezabýval tím, aby je skryl pod krytkami a tak na tu nevzhlednou díru koukáte pokaždé, když dozadu usedáte a poutáte se. Ať mi nikdo netvrdí, že kousek plastové krytky by vystřelil Taigo do jiné cenové kategorie. A takových maličkostí, které nemají opodstatnění a zamrzí je ve vozu více.

Motor – jízdní vlastnosti – spotřeba

V nabídce jsou pouze zážehové motory, jelikož se automobilka kvůli emisím postupně zbavuje oblíbených naftových motorů. Benzínový tříválec 1.0 TSI o výkonu 70 kW/95 k spojený s manuální 5st. převodovkou (ve výbavě Life od 484 900 Kč), dále pak tříválec 1.0 TSI o celkovém výkonu 81 kW/110 k spojený s manuální 6 st. nebo automatickou převodovkou DSG7 (od 499 900 Kč a 542 900 Kč obě ceny jsou spjaty s výbavou Life, tento motor je pak k dispozici i ve vyšších výbavových stupních). Vrcholnou variantou je pak čtyřválec 1.5 TSI se solidní dynamikou, o celkovém výkonu 110 kW/150k výhradně spjatý s dvouspojkovým sedmistupňovým automatem DSG7 (ve výbavě Style od 628 900 Kč anebo v nejvyšší výbavě R-Line od 651 900 Kč). Taigo je nabízen výhradně s pohonem předních kol.

Námi testované Taigo přijelo ve výbavě Life s motorem 1.0 TSI o výkonu 81 kW s příplatkovou 7st. automatickou převodovkou. Maximální rychlost je 191 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h pak za 10,9 sec., čemuž jsme nemohli uvěřit. A tak jsme nelenili a zkusili jsme, za kolik sekund tento crossover stovku zvládne v našem podání. Výsledek nás opravdu zarazil, jelikož pružné zrychlení má Taigo vážně dobré. Nicméně na 100 km/h jsme se dostali až za dlouhých 11 sekund, což sedí s hodnotou udávanou výrobcem.

Co se motoru musí nechat je skvělé odhlučnění a zátah již od nízkých otáček. Sladění s převodovkou je taktéž vcelku dobré, ale nějakému tomu zaškubání se stejně nevyhnete. Řazení probíhá rychle, drobné problémy jsme zaznamenali jen při ostřejší jízdě nebo naopak parkování. Při běžné jízdě však moc nedostatků pociťovat nebudete. Podvozek je vyladěn na poměrně komfortní jízdu (od německých vozů jsme zvyklí na poměrně vysokou tuhost, kterou zde však nehledejte), dobře zvládal i větší nerovnosti a to i příčné. Díky vyšší světlé výšce jsme ho vzali i na polní cesty a i zde si s terénem poradil bez větších obtíží. V zatáčkách dobře drží stopu a je velmi obratný. Vyšší karoserie si však vybrala svou daň a jsou cítit větší náklony. Jak jsem chválil odhlučnění motoru, musím se pozastavit nad nedotaženým odhlučnění podvozku, kdy často slyšíte šum od pneumatik.

VW uvádí spotřebu následovně. Kombinovaná 4,9 l/100 km, ve městě 6l/100 km a mimo město pak 4,2 l/100 km. Nám se tyto hodnoty nepodařilo potvrdit, možná je to tím, že námi testovaný vůz byl v záběhu. Reálná spotřeba se však ukázala o něco vyšší, a to: po dálnici cca 7 l/100 km, ve městě taktéž cca 7 l/100 km, mimo město pak 5,8 l/100 km a kombinovaná spotřeba se tedy ustálila zhruba na 6,6 l/100 km.

Výbava

VW Taigo nabízí tři výbavové linie – Life od 484 900 Kč, Style od 544 900 Kč a nejvyšší R-Line od 567 900 Kč.

V základní výbavě je vůz vybaven zážehovými motory o výkonu 70-81 kW (95-110 k) s manuální nebo automatickou převodovkou. Výbava obsahuje 16“ kola z lehké slitiny Belmont, rádio Composition, App-Connect, 4x USB-C port, multifunkční volant v kůži, LED světlomety a zadní LED světla, elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka, centrální zamykání s dálkovým ovládáním (startování klíčem), manuální klimatizaci, paket Světla a výhled, rezervní dojezdové kolo, Front a Lane Assist, podélné střešní nosiče v černé barvě atd.

V linii Style má vůz pod kapotou zážehový motor o výkonu 81-110 Kw (110—150 k) propojený s manuální nebo automatickou převodovkou. Ve výbavě nechybí 17“ kola z lehké slitiny Chesterfield, bílé ambientní osvětlení, infotainment Ready2Discover, bezdrátový App-Connect Wireless, automatická klimatizace Climatronic, IQ.LIGHT LED Matrix světlomety, LED osvětlení lamely mezi světlomety, mlhové světlomety separátně od hlavních světlometů, parkovací senzory Parkpilot, zpětnou kameru, Travel Assist, automatickou regulaci odstupu od vpředu jedoucího vozu nebo podélné střešní nosiče stříbrně eloxované.

V nejvyšší výbavě R-Line jsou vozy vybaveny zážehovými motory o výkonu 81-110 kW (110-150 k) s manuální nebo automatickou převodovkou a výbavou, ve které nechybí 17“ kola z lehké slitiny Valencia, opět bílé ambientní osvětlení, R-Line sportovní sedadla vpředu, čalounění stropnice v černé barvě, infotainment Ready2Discover, bezdrátový App-Connect Wireless, automatickou klimatizaci Climatronic, reproduktory vpředu i vzadu, parkovací senzory Parkpilot, zpětnou kameru, Travel Assist, ACC, volbu režimu jízdy anebo Roof pack – černě lakovanou střechu a kryty vnějších zpětných zrcátek vč. zatmavených skel vzadu. Za příplatek si pak můžete pořídit například tažné zařízení (17 400 Kč), přední vyhřívaná sedadla (7 500 Kč), indukční nabíjení telefonu (2 700 Kč), bezklíčové ovládání (8 400 Kč) nebo panoramatickou střechu (17 639 Kč).

Závěr

Taigo dostalo vcelku širokou základní výbavu, v té příplatkové si pak můžete vůz dovybavit i prvky, které nejsou v tomto segmentu běžné (LED Matrix světlomety atp.). Vůz je živý, dobře se řídí a má velmi komfortní podvozek. Na druhou stranu se musíte vyrovnat s menším prostorem v druhé řadě sedadel – a to nikoli kvůli svažující se zádi, ta na to nemá vliv. Spotřeba se ukázala o něco vyšší, než uvádí výrobce a 40litrová nádrž mohla být o něco větší. Kupodivu za největší průšvih bych označil multimediální systém, zbytek lze spíše pochválit – přehledný a ergonomický interiér, prostorný zavazadelník i pořizovací cenu.

Klady

• Přívětivá pořizovací cena a široká základní výbava
• Prostorný a ergonomický interiér
• Pohodlná sedadla
• Velikost zavazadelníku a nastavení dna do roviny
• LED – Matrix světlomety
• Komfortní podvozek
• Tichý chod motoru (dobré odhlučnění)
• Dynamický motor

Zápory

• Špatně fungující infotainment
• Cukající automatická převodovka
• Vyšší spotřeba/ malá nádrž
• Hluk od kol
• Chybějící krytky ISOFIXU
• Zadní prostor není vhodný pro cestující nad 1,9 m
• Špatné umístění háčků v zavazadelníku
Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
2
Pružnost motoru
1
Řazení
2
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
2
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.36
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
SUV kupé
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4269
Šířka (mm)
1757
Výška (mm)
1499
Rozvor (mm)
2554
Provozní hmotnost (kg)
1296
Maximální hmotnost (kg)
1720
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
10,9
Objem zavazadlového prostoru (l)
440/1222
Motor
Počet válců
3
Zdvihový objem (ccm)
999
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
200 Nm / 2000 ‐ 3000 1/min
Max. výkon kW (k)
81 (110)
Spotřeba
Město
6
Mimo město
4,2
Kombinovaná
4.9
CO2 (g/km)
111 ‐ 111 g/km
Palivová soustava
Palivo
Benzín
Objem nádrže (l)
40
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
10,9
Max. rychlost (km/h)
191
Převodovka
Typ převodovky
Aut. DSG7
Počet rychlostních stupňů
7
Přenos hnací síly
Pohon
Přední pohon
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
484 900 Kč (1,0 TSI - Manuální 5 st. - 70 kW/90 k - výbava Life)
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
542 900 (Aut. DSG7 - 81 kw/110 k - výbava Life)
Article rating
3.8 from 5 (76%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů