Subaru Impreza WRX STi - milovník erzet

Tests
Petr Šikl | 29.05.2009
dalších 34 fotek
foto: Petr Šikl
Japonská automobilka Subaru vždy šla proti proudu a jinak tomu není ani v současnosti. Důkazem může být nejostřejší provedení modelu Impreza značené klasicky STi.

První Impreza WRX STi se objevila již v roce 1994 a od té doby si dokázala vybudovat image rallyového speciálu pro civilní použití. Mnoho lidí (stejně jako já) celá léta touží vlastnit nejostřejší verzi Imprezy. Bohužel doba je zlá a člověk musí stále investovat do potřebnějších věcí (bydlení apod.) než je plnění "modrozlatého" snu. Proto využívám každou možnost řídit tento šestihvězdičkový unikát. Před lety jsem vyzkoušel úchvatnou a lehkou první generaci, o něco později druhou (brutálněji pojatou) generaci, kde nafouknutí turba znamená kopanec do zad doprovázený značným zvukovým projevem a dnes mohu vyzkoušet nejnovější přírůstek do rodiny STi. Pojďme se tedy podívat jaké je nové STi věčně soupeřící s Lancer Evolution?

TIP: Subaru Impreza 2.0R LPG - jezděte levněji 

Karoserie: nahání strach

Z klasického sedanu se pro evropský trh stal pětidveřový hatchback, který lépe vyhovuje náročnému zacházení, což mezi zapřísáhlými Subaristy vyvolalo řadu nářků a stezku po předchozí generaci. Osobně však změnu karoserie vítám a chápu (praktičtější uspořádání atd.). Přikrčená Impreza WRX STi vypadá vedle běžné Imprezy jako jiný automobil. Mohou za to rozšířené boky, přimhouřená přední světla a robustní otvor na kapotě. Ostrá verze zastrašuje svým bojovným vzhledem, tváří se nesmlouvavě a agresivně.

(+) design /oproti sériové verzi/

TIP: Subaru Impreza 2.0D - správný krok 

Interiér: ergonomie na prvním místě

Sportovní sedadla Recaro odlišují interiér Imprezy od běžných verzí nejvíce. Vynikají totiž dostatečným bočním vedením a stále přijatelnou tvrdostí. Odlišné jsou i pogumované nášlapy pedálů a výborný tříramenný volant obšitý kůží. Ve středové konzoly najdeme integrovaný DVD navigační systém s audiosystémem a dotykovou obrazovkou. Zmlsanější zákazníky v námi testované nejdražší verzi TOP potěší bezklíčkové odemykání "Smart Entry" a startování pomocí tlačítka "Start/Stop". Na středovém tunelu najdeme oproti ostatním verzím Imprezy volič SI-Drive pomocí kterého volíme jeden z režimu nastavení charakteristiky samotného motoru (Intelligent, Sport a Sport Sharp). Kolíbkovým tlačítkem pod ovladačem je možné změnit nastavit chování středového diferenciálu.

(+) přední sedadla Recaro
(+) ergonomie
(-) šedost a menší originalita

Motor: závislost na turbu

Po stlačení startovacího tlačítka "Start/Stop" čtyřválec naskočí v doprovodu hlubokého brumlání, které nahání trochu strach. Pod kapotou totiž našel své místo tradiční plochý agregát s objemem 2,5 litru, ze kterého se konstruktérům podařilo dostat magických 300 koní a maximální točivý moment 407 Nm při 4000 ot./min. Tyto hodnoty dovolí čtyřkolce zdolat stovku za 5,2 s a rozjet se až na 250 km/h. Nejvíce výkonu agregát poskytuje mezi 4000 a 6000 tisíci otáčkami. Pískání turbodmychadla je doprovázeno řinčivým zvukem (připomínající start letadla). Již atmosférické Boxery se vyznačují nezaměnitelným charismatickým zvukovým doprovodem, který je v případě STi několikanásobně umocněn turbodmychadlem.

(+) mechanický zvuk
(-) výkon závislý na turbu

TIP: Subaru Impreza WRX STi v testu spotřeby 

Jízdní vlastnosti: o něco civilněji

Obdařen kouzelnou krabičkou mající schopnost probouzet tři stovky koní usedám do výborných sedadel Recaro, které je potřeba manuálně seřídit. Samotné oživení probíhá startovacím tlačítkem umístěným stejně jako u Porsche nalevo od volantu. Stádo tří stovek hřebců se po stlačení tlačítka projeví hlubokým medvědím zabrumláním. Neváhám a řadím jedničku, která je velmi krátká a navíc okořeněná správným mechanickým podtextem. To samé platí o relativně tvrdém pedálu spojky. S malým škubnutím řadím dvojku, trojku. První zatáčka ve mě vzbuzuje první nedostatek. Řízení není dle mého očekávání. Postrádá komunikativnost a cit. Po pár kilometrech se motor dostává do provozní teploty a neváhám přišlápnout plynový pedál. Reakce motoru jsou v režimu Inteligent celkem opožděné, přepínám proto do módu Sport a po pár minutách se uchyluji k režimu Sport Sharp, který konečně PLNĚ odpovídá mému očekávání. Reakční doba se zkrátila na minimum a Impreza se mění v doslovného dravce (produkovaný výkon je neuvěřitelně závislý na foukání turbodmychadla).

Za Prahou musím nejprve brzdit kvůli bažantovi a po druhé ještě razantněji kvůli zajíci. Brzdy působí ve městě při mírné deakceleraci příliš kamenně, to se však mění v okamžik, kdy na brzdový pedál razantněji přitlačím. Přímé zrychlení není nikterak oslnivé (zejména v rychlostech začínajících dvojkou), přesto méně zkušení řidiči mohou být okouzleni. Nastavení podvozku je oproti předchůdci měkčí, což vůbec nevadí. Nové STi je více hravé (jednodušeji se vyvolává přetáčivost ze které je snadný návrat zpět). Pokud nejste příznivci jízdy bokem a vyznáváte čistou stopu, Impreza nezklame. A to ani na totálně rozbitých českých trojkách, po kterých se dokáže řítit neuvěřitelnou rychlostí s naprostou přesností. STi se po vyspraveném asfaltu, výtlukách po zimě a různých asfaltových vlnách vznáší jako dobře řízená vzducholoď. Letět dvoustovkou po polní cestě nebo neudržované trojce ji nedělá žádný problém. Až doopravdy při vysokých rychlostech řidič odhalí nadpozemské schopnosti podvozku, který dovede na zatáčkovité trati smazat výkonnostní rozdíl s daleko výkonnějšími vozy.

(+) schopnosti podvozku

Chybí Vám nějaká ta kačka na STI? Máme pro Vás TIP: Pro koho je "eS-Te-íčko" příliš ostré, zajisté sáhne po civilnější verzi WRX. Tu nově Subaru nabízí se zvýšeným výkonem na 265 koní za cenu 848.800 Kč (ve verzi N1 dokonce za 734.118 Kč bez DPH). 

Závěr: pravé sportovní náčiní

S příchodem nové generace se vytratila ta panenská brutalita, kterou řada zkušenějších řidičů na předchozím modelu oceňovala. Skoro závodní stroj se tak přibližuje širšímu spektru zákazníků a je stále vhodnější pro běžné jízdy. Vytratilo se čistě nekompromisní chování a vůz je lépe ovladatelný i přes jeho hravost a solidní divokost. Nové STi je výrazně univerzálnějším dopravním prostředkem, což většina zájemců o silný vůz ocení. Pořizovací cena modelu STi startuje na částce 1 148.800 Kč. Námi testované vrcholné provedení TOP přijde zájemce na 1.278.800 Kč, což je vzhledem k poskytované výbavě a jízdním vlastnostem stále obhajitelná částka. Záleží jen na majiteli, zda využije veškeré (skoro až) rallyové dovednosti STi. Ostrá Impreza se přece nekupuje na pózování...

Rating
Brzdy
2
Design
1
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
3
Ovladatelnost
2
Prostornost
2
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
2
Sedadla
1
Spotřeba
2
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.79
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Hatchback
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4 415
Šířka (mm)
1 795
Výška (mm)
1 475
Rozvor (mm)
2 625
Rozchod kol vpředu (mm)
1 530
Rozchod kol vzadu (mm)
1 540
Světlá výška (mm)
155
Provozní hmotnost (kg)
1 580 - 1 600
Maximální hmotnost (kg)
1 980
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
11,6
Objem zavazadlového prostoru (l)
301 - 1216
Motor
Typ
Zážehový přeplňovaný
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
2 457
Vrtání x zdvih (mm)
99.5 x 79
Kompresní poměr
8.2 : 1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
221 (300) / 6 000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
407 / 4 000
Spotřeba
Město
13,8
Mimo město
8,2
Kombinovaná
10,3
CO2 (g/km)
243
Palivová soustava
Palivo
Natural min. 98 oktanů
Objem nádrže (l)
60
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
5,2
Max. rychlost (km/h)
250
Převodovka
Typ převodovky
Manuální
Počet rychlostních stupňů
6
Přenos hnací síly
Spojka
Hydraulicky ovládaná suchá
Převodovka
Mechanická
Pohon
Všech kol
Řízení
Typ
Hřebenové
Zavěšení kol
Vpředu
McPherson
Vzadu
Nezávislé Double Wishbone
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
245 / 40 R18 93W Dunlop
Ráfky
8.5 JJ x 18 ET +53 mm
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
1 248.800
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 378.800
Cena příplatkové výbavy (Kč)
10.800
Celková cena testovaného vozu (Kč)
1 389.600
Příplatková výbava
Metalický lak
10.800
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Petr - TipCars.com, 29.05.2009 20:50
Na test a srovnání s novým WRX se zvýšeným výkonem o kterém se v textu zmiňuji, se můžete těšit o prázdninách .-)

Osobně dávám přednost (stejně jako Vy) zážehovým atmosferickým šestiválcům. Přesto čtyřválec k Impreze sedí a neumím si pod kapotou představit V6. Od nepaměti prostě u STi musí foukat turbo. To nic nemění na faktu, že mám rád Outback 3.0, Z4 sDrive30i, Boxtery u Porsche, VR6 apod.
Alda, 29.05.2009 20:56
Impreza je ikona, něco jako Integrale nebo Shelby GT nebo spousta jiných aut dle vkusu každého. Vůbec se nedivím se nadšení z auta. Kdysi jsem se krátce svezl s I. generací. Byla to jen 1,6 v základu, ale do teď jsem na to nezapoměl.
Kyle, 31.05.2009 10:48
Ja to objektivně zhodnotit? Snad jedině vzít jakýkoli třistakoňový benzínový motor a dát ho do permanentní čtyřkolky. A pak naopak tohle 2,5T a dát ho do dvoukolky.
A zjistit, kolik ta auta budou žrát.
Stačí ho srovnat s turbopětiválem ve Focusu a je jasné, že se spotřebou to není nijak hrozné.
Kačud, 01.06.2009 17:18
Víte kolik stojí BMW 335i xDrive? 1 236 600 Kč dle oficiálního ceníku. A teď tomu nějak neruzumím. Proč si manažeři Subaru myslí, že bych si za stejné peníze koupil jejich nabroušenej hatchback? To už bych raději dal mega za Focuse RS. Ten alespoň nepotřebuje spoustu samolepek aby vypadal sportovně.
Dronte Mauricijský, 04.06.2009 22:44
A to já bych zase (ač fordista) místo FF2 RS rozhodně bral Imprezu Sti. Impreza má navíc permanentní 4x4, jenž se na rozbitých, zasněžených a zablácených cestách opravdu hodí a opravdu pochybuji, že F RS bude znatelně úspornější, než Impreza Sti. A pro Subaru navíc mluví příkladná spolehlivost, pro Ford nedosažitelná (ačkoliv to není žádná tragedie). Mě naopak nový FF RS přijde jako masírka pro pozéry, interiér mi u faceliftovaného fucusu 2 nepřijde jako bůhvíjak kvalitní, grafika displayů připomíná počátek let 90. minulého století. (A co ten nekalibrovaný budík bez číselných hodnot udávající údajně tlak turba u FF2 ST a RS?) To aspoň interér Imprezy si na luxus nehraje a odkazuje spíš na funkčnost Zdraví D.M.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů