Příprava auta na zimu. Jak se vybavit, aby vás sníh a mráz nezaskočily

Our theme
Radim Šlezingr | 27.11.2024
Máte své auto připravené na zimu? | foto: Deník/Jaroslav Loskot
Blížící se zima už dává na našich silnicích o sobě vědět a zatímco někteří řidiči se na ni připravují pouze výměnou zimních pneumatik na svém voze, jiní svému autu věnují před zimou důkladnější péči. Co se v zimním období vyplatí nepodcenit a přibalit do zavazadlového prostoru?
V ČLÁNKU NAJDETE
Pokud jezdíte autem v době, kdy venkovní teploty klesají pod bod mrazu, víte, že se vám mohou hodit základní pomůcky jako je škrabka na led nebo smetáček na sníh. Na zimu je důležité připravit vozidlo nejen z pohledu vhodných pneumatik, proto si připomeneme další doporučení, jak se na toto období  za volantem dobře vybavit.

Protože téma přípravy auta na zimu se každoročně opakuje, BESIP pro motoristy připravil přehled toho nejdůležitějšího, na co by neměli zapomenout, aby je na cestách nic nepřekvapilo.

Jízda po dálnici v zimě:
Na co v zimě nezapomenout
Do doporučeného vybavení vozidla v zimním období zařadil zimní pneumatiky se vzorkem hlubokým alespoň 4 mm, celoobvodové řetězy s vhodným rozměrem, chladicí kapalinu nemrznoucí alespoň do -25 °C a nemrznoucí kapalinu v ostřikovačích.

Dále byste neměli zapomenout zkontrolovat zapalovací svíčky, které nemají za sebou více než je doporučeno, dohlédnout na doplněný a plně dobitý akumulátor s čistými kontakty a překontrolovat elektrickou instalaci.

Vozit byste s sebou měli ve vlastním zájmu také škrabku na led, smetáček a lopatu na sníh, pomocné startovací kabely, hodit se může také rozmrazovač na zámky (ne však zavřený uvnitř ve voze) a rozmrazovač na skla a stěrače přimrzlé k oknu, abyste je neodtrhávali násilím.

Šikovným pomocníkem mohou být také gumové podlážky, které mohou posloužit i pro nouzový rozjezd. Před zimou se vyplatí také preventivně natřít gumová těsnění dveří a kapoty například jelením lojem, glycerinovým nebo silikonovým olejem, aby šly v mrazech snadněji otevírat.

Co se může dále hodit?
Pokud se v zimě chystáte na delší cestu a chcete být připraveni na situaci, že se dostanete do problémů například v koloně na zasněžené dálnici nebo na horách, může se hodit baterka, deka, písek nebo sůl.

Mezi dalšími věcmi pro „přežití“ byste mohli mít ve výbavě přibalený varovný maják, vlněné deky, silné ponožky, čepici, palčáky, svíčku, zapalovač a zápalky, případně i něco na čtení. Zapomenout byste neměli ani na jídlo, léky a nezbytné osobní potřeby.

Okolnosti jízdy v zimě
V zimě to na silnicích více klouže, proto je nutné tomu přizpůsobit jízdu. Vyplatí se proto jezdit vždy v souladu se stavem silnice a klimatickými podmínkami, které mohou být v zimě nepředvídatelné.

„Prioritou je vždy bezpečnost. Jízda v zimních podmínkách klade vysoké nároky jak na vaše vozidlo, tak na vaše jízdní schopnosti. Ujistěte se proto, že jste na tyto podmínky dobře připraveni. Jezděte vždy jen na zimních pneumatikách. Zimní pneumatiky vám zaručují jízdní bezpečnost, protože mají lepší přilnavost, brzdné vlastnosti a jízdní stabilitu na povrchu pokrytém ledem, sněhem nebo sněhovou břečkou. Montáží zimních pneumatik si zaručíte lepší ovladatelnost a stabilitu vozidla,“ doporučuje BESIP.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů