Stěrače pod lupou: Jak prodloužit jejich životnost a zajistit čistý výhled

Our theme
Radim Šlezingr | 20.11.2024
Stěrače jsou dobrý pomocník. Jak často je měníte? | foto: pixabay
Stěrače jsou skvělým pomocníkem při dešti nebo sněžení. Pokud se o ně dobře staráte, dokážou vám zajistit dobrý výhled z vozidla. Mnoho řidičů se však rozhodne pro jejich výměnu teprve až ve chvíli, kdy už přes rozmazané čelní sklo nevidí. Jak často stěrače měníte a jak se o ně staráte?
Už se vám za volantem stalo, že jste zapnuli stěračea téměř jste přes šmouhy na čelním skle neviděli? Nejste sami. Stěrače totiž mají svou životnost a časem ztrácejí účinnost. Může za to stárnutí pryžových gumiček, kterým neprospívají vysoké letní teploty ani mráz. Také nečistoty, které se na nich zachycují, mohou způsobovat, že nestírají rovnoměrně.

Úkolem stěračů je, aby přesně přilnuly k celému povrchu čelního skla. Konstrukčně jsou navrženy tak, aby dokázaly sklo dobře zbavit nečistot a tekutin. Pokud nestírají dobře, řidič se tak vystavuje riziku, že nebude mít z auta dobrý výhled a riskuje nejen svou bezpečnost.

Servisní poloha stěračů:
Jak často měnit?
Někteří odborníci doporučují výměnu stěračů v pravidelných intervalech, nejlépe dvakrát do roka - na jaře a podzim. Pro mnoho řidičů je ale výměna stěračů otázkou peněz. A nechtějí měnit něco, co ještě funguje. Proto „dojíždějí“ stěrače do poslední chvíle. Zatímco u starších aut si mnozí řidiči dokázali  vyměnit stěrače sami, u některých novějších musí zamířit do servisu.

Stěračům neprospívají extrémní teploty. V létě na slunci se gumičky stěračů mohou kroutit, protože je čelní sklo velmi rozehřáté. V tomto období jim neprospívá ani stírání na sucho. Proto pokud potřebujete sklo očistit od nečistot, které mohou gumičky deformovat, použijte zároveň ostřikovače.

Vliv na délku životnosti stěračů má i to, jestli svůj vůz parkujete dlouhodobě venku, nebo v garáži, kde je chráněný před sluncem a mrazem. Ale i v takovém případě se vyplatí čas od času očistit jejich gumičky navlhčeným hadříkem a zbavit je prachu a dalších nečistot.

Stěrače v zimě
Pokud se v zimě rozhodnete stírat námrazu pomocí stěračů namísto škrabky, je to způsob, jak je co nejrychleji zničit. Před jízdou raději odstraňte z předního skla veškerou námrazu škrabkou a zkontrolujte, jestli nejsou na stěračích přimrzlé kousky ledu, které mohou způsobit, že budou dělat stěrače na skle mokré skvrny.

Nehorší situace pro stěrače nastává, pokud v zimě přimrznou ke sklu. Rozhodně je v takovém případě neodtrhávejte. Můžete tak nadobro zničit nebo odtrhnout pryžové gumičky. Raději se pokuste rozmrazit čelní sklo třeba ofukem topení nebo postříkejte sklo zimní směsí do ostřikovačů.

Potom počkejte, až se stěrače samy odlepí a očistěte je od zbytků ledu, protože pokud byste je museli použít, je téměř jisté, že budou zanechávat na skle fleky. Rozhodně se nevyplácí zapínat přimrzlé stěrače, můžete tak poškodit jejich hnací mechanizmus a oprava pak bude mnohem dražší. V zimě nezapomínejte používat zimní směs do ostřikovačů, která vydrží nižší teploty a nepřimrzá ke sklu tak rychle jako letní směs.

I když to někteří řidiči podceňují, mít funkční stěrače je důležité, protože jde o bezpečnost při jízdě. A nevyplácí se spoléhat na to, že zejména v zimě očístí sklo samy.

„Většina řidičů se naučila správně očistit své vozidlo od sněhu či námrazy a vyjíždí připraveni. Stále však někteří motoristé pro očištění vozu používají jen stěrače, což v zimních podmínkách nezaručuje dostatečný výhled a ohrožuje to ostatní na silnici,“ upozornil Tomáš Neřold pověřený řízením oddělení BESIP ministerstva dopravy.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů