LPG – levnější provoz stále táhne (5. díl)

Our theme
František Mašek | 25.01.2017
V dalším díle našeho seriálu o pohonu LPG se podíváme na ekonomiku provozu automobilu spalujícího propan-butan.
Cena LPG se mění v závislosti na cenách ropy, z které se vyrábí. Navíc má ale menší daňové zatížení, než nafta a benzín. Aktuálně se cena LPG za litr pohybuje od 12,90 Kč do 14,40 Kč. Před tím, než si spočítáme návratnost investice do přestavby, je dobré zjistit její cenu. U starších ojetin musíme brát v potaz také mírně vyšší spotřebu, než při provozu na benzín. Ale jen u vozidel s karburátorem (rozdíl je cca 10%). Mezi ty patří dnes v praxi hlavně Škoda Favorit, některé modely Škoda Felicia a Škoda Fabia 1.0 a 1,4 8V do roku výroby 2001. Tato vozidla nepotřebují elektronickou řídící jednotku. LPG systém v nich funguje bez komplikací a s minimálními nároky na údržbu. U těchto vozidel s jednoduchými motory se cena za přestavbu pohubuje od 15 do 20 tisíc korun.

Systémy se vstřikováním plynu už vykazují jen mírně zvýšenou spotřebu, kterou v reálném provozu ani nepoznáte. U motorů se systémem přímého vstřikování benzínu se ceny pohybují od 30 tisíc korun do cca 45 tisíc korun včetně daně. Vždy záleží na počtu válců a dodavateli technologie. U staršího sekvenčního vstřikování, kde je přísun paliva řešen pro každý válec zvlášť, jsou použity elektronicky řízené vstřikovací trysky. Cena za přestavbu se u těchto motorů pohybuje v případě čtyřválců nejčastěji mezi 20-25 tisící korunami s daní. Vždy se připlácí za větší nádrž, o něco dražší jsou vždy přestavby turbo motorů a motorů typu boxer.
Pro orientační výpočet návratnosti dodatečné instalace LPG najdete na internetu, nebo lze použít vzorec: N = NP/(CB x SB – CA x SA)

Použité symboly:

N počet najetých kilometrů

NP náklady na pořízení

CB cena benzinu

SB spotřeba benzinu (l na 1 km),

CA cena alternativního paliva (LPG),

SA spotřeba alternativního paliva (LPG – opět v l na 1 km)

A jak taková přestavba probíhá v praxi? Podívejte se na devítiminutové video, které názorně zachycuje kompletní postup.



Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
sheogorath, 05.02.2017 16:03
naopak je dost mozny, ze to jede na 100okt. lip.
U myho auta vyrobce doporucuje 98 nebo 100okt. a pri zvysenym klepani na ba95 RJ vykon snizi, je to tak v manualu, tzn neni to odpozorovany.

Zvirak, 05.02.2017 18:47
sheogorath, to ano, ale jde o to, že u atmosféry to téměř nepoznáš, neb je to v řádu procent. U turba je to znát citelněji, někde jsem četl, že konkrétně u mého motoru je to při max krouťáku nějakých +40Nm u N100 oproti N95. Je to znát tím, že se turbo sbírá mnohem lépe.
sheogorath, 05.02.2017 20:29
Jj to je jasny, ja to myslel spis tak, ze pokud je motor resp. RJ nastavena na 100, Nebo 98 okt. pri pouziti 95 okt. v ramci zmen nastaveni (kvuli zvysenymu klepani) klesne vykon. A to je mozna pripad toho mondea co popisuje David.


Pokud je motor primarne na 95okt. tak mu 98 asi nijak neprida.
PavelKeprt, 06.02.2017 16:59


To prý kdysi když ty přimazávací systémy ještě nebyly uplně vychytané dělávalo celkem často, že všechen ten přimazávací olej šel jen do prvního válce a na ty ostatní "nezbylo" - teď už to všichni ti hlavní výrobci řeší rozvodem hadiček ke každému válci zvlášť a už by se to stát nemělo.

Jestli je to placebo nebo ne, o tom už se popsalo na diskuzních fórech kilometry "papíru" - pro mě jsou podstatné zkušenosti lidí, co mají na LPG najeto stovky tisíc km... A z těch, co přímaz používají, nikdo problémy se zaklepanýma ventilama nemá.

Ad 100okt benzín - už to tady někdo psal, čepuju to kvůli toho, že tam nejsou biosračky... Jestli to má o 3-4 kW víc mi je celkem fuk, u 107kW motoru je to uplně jedno, ale subjektivně mám pocit, že v nízkých otáčkách ten rozdíl opravdu trochu poznat jde.
mynonaj, 24.02.2019 18:20

Zdravím, u Mondea Mk4 2.0 uvažuji také o přestavbě - mohl byste se podělit o novější zkušenosti? Díky
nejlépe na mail - mynonaj závin na seznamu
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů