Oslavy konce roku jsou pro mnoho lidí spojeny s alkoholem. Pro někoho jen v rámci symbolického novoročního přípitku, pro někoho jako důvod k pořádné pijatice, která symbolicky zakončí jeden rok a odstartuje nový. Každá oslava Silvestra je nicméně spojená i s jednou nepříjemností – vysokým počtem řidičů, kteří zdolávají novoroční cesty autem se zbytkovým alkoholem.
Oddělení Ministerstva dopravy ČR
BESIP uvádí, že je na českých silnicích každý rok zaznamenáno přibližně 27 000 případů, kdy je řidič vozidla pod vlivem alkoholu nebo drog. V průměru tito řidiči pak ročně zaviní přibližně 5 000 nehod, z nichž přibližně v polovině figuruje řidič, který má v krvi přes 1,5 promile.
Statistika samozřejmě nemůže smysluplně rozlišit, kolik z těchto řidičů usedlo po požití alkoholu za volant vědomě, každopádně je zde jistá část, u které zaúřadoval takzvaný zbytkový alkohol. Tedy typicky to, co tělo nestihlo odbourat po předešlém večírku. Těmto jedincům příliš nenahrává fakt, že v Česku neexistuje žádná tolerance jako v jiných státech. Za volant smí čeští řidiči usedat výhradně s úplnou „nulou“.
Když máme „pod kůží“ ještě ráno
Mnoho lidí je překvapeno, když zjistí, jak dlouho jejich tělo odbourává alkohol. Rychlost odbourávání je velmi individuální a záleží mimo jiné na tělesné stavbě, jistotou však je, že pokud to s alkoholem večer přeženeme, často se posledního „zbytkáče“ zbavíme až v odpoledních hodinách dalšího dne.
Jistou pomůckou – byť samozřejmě jen velmi orientační – jsou alkoholové kalkulačky – familiárně „alkulačky. Třeba ta na
stránkách Plzeňského prazdroje zaměřených na prevenci říká, že 40letý muž s 90 kilogramy hmotnosti bude pět velkých piv odbourávat přibližně 8 hodin. Za volant doporučuje sednout nejdříve po 11 hodinách od posledního požití.
Když ale stejné osobě uděláme večírek v alkulačce poněkud barvitější – piv nastavíme osm a k tomu dva velké panáky – bude odbourávání alkoholu trvat necelých 16 hodin. A za volantem bychom to měli zkoušet nejprve po 21 hodinách.
Samozřejmě je potřeba připomenout, že alkoholové kalkulačky poslouží jen jako velmi orientační odhad. Pokud si nejsme jistí, zda už můžeme usednout za volant, jediným skutečným vodítkem může být dechová zkouška. A pak samozřejmě to, jak se vlastně cítíme. I dlouho poté, co tělo alkohol odbouralo a na alkohol testeru svítí nula, může přetrvávat stará dobrá kocovina, která spolu s únavou způsobenou nevyspáním zhorší schopnost řídit. Nakonec tedy platí, že pokud se po prohýřené noci necítíme dobře, raději bychom řídit neměli.
Nový rok jako festival zbytkového alkoholu
Ráno po novoročních oslavách je pak velmi typickým časovým úsekem, kdy se na silnice vydá velká spousta řidičů se „zbytkáčem“. Mnozí ti, kteří to večer přepískli s pitím, výrazně riskují, a to i přesto, že už se necítí opile. Jen je jim zkrátka špatně, mají zpomalené reakce a na alkohol testeru by nadýchali možná i jednu promile.
Vědoma si je toho pochopitelně policie, která může v různých místech republiky dělat namátkové dechové zkoušky. Ve hře tedy není jen způsobená nehoda, ale i vysoké pokuty a body na řidičák. Jízda pod vlivem alkoholu spadá do nejvyšší sazby přestupků – ve správním řízení riskuje řidič pokutu 7 až 25 tisíc korun, 6 bodů a zákaz řízení na 6 až 18 měsíců.