Dobrý den,
chystáme se koupit Opel Merivu r.v. cca 2004. Prosím Vás o celkové zhodnocení tohoto vozu. Líbí se mi i Chevrolet Tacuma. Prosím o radu. Za odpověď předem děkuji. S pozdravem.
Marta Dočkalová
Dobrý den,
Opel Meriva první generace byla představena v Ženevě na jaře 2003. Jednalo se o malé MPV odvozené od modelu Corsa vyráběné v závodě společnosti Opel ve Španělsku. Dodávány byly výbavové verze Essentia, Enjoy a Cosmo. Při koupi ojetiny nedoporučuji Essentii, pokud možno volte vyšší výbavové verze (kvůli skutečně spartánské výbavě u Essentie i kvůli větším možnostem variability interiéru spojené až s vyššími verzemi).
Motorová paleta zpočátku zahrnovala základní zážehový motor 1.6 8V 64kW, jenž byl v roce 2004 nahrazen modernější šestnáctiventilovou čtrnáctistovkou o výkonu 66kW. Není to špatná volba ani v dnešní době, uspokojí ovšem spíše klidnější řidiče. Jeho devizou je kultivovanost chodu, díky řetězu nenáročnost na údržbu a ochota se vytáčet. Dalšími benzínovými motory v nabídce byly 1.6 16V o výkonu 74kW (od r. 2006 77kW) a 1.8 16V 92kW, který již disponuje poměrně komfortní výkonovou rezervou a konečně vrcholná verze 1.6 T o výkonu 132kW určená pro Opelův „sportovní“ model Meriva OPC. Ten do tohoto článku nezahrnuji.
Základní, a nutno říci, že poměrně výrazně poddimenzovanou, vznětovou jednotkou byl motor 1.3 CDTi, 55kW, jenž pohání např. i vozy značky Fiat. Vznětový motor 1.7 se dodával ve variantě bez common railu s výkonem 55kW (DTi), common rail CDTi stejně jako předchozí jednotka rovněž s geny od Isuzu měl výkon 74kW, po roce 2007 92kW.
Dostáváme se k zásadnímu bodu. Tím je volba motoru. Aniž bych chtěl hanět vznětové jednotky, tak si troufám říci, že u výše jmenovaných je prostě jejich koupě u ojetiny Pandořinou skříňkou. Motor 1.7 CDTi 74kW neudělí vozu až tak výraznou dynamiku, jak by se podle papírových předpokladů mohlo zdát, ani spotřeba není jeho silnou stránkou, což umocňuje absence šestého převodového stupně. U stojanu se připravte na zhruba 6,5 litrů nafty na 100km. Pomůžete si silnější variantou? Inu, spotřeba bude srovnatelná jako u 1.7 CDTi, dynamika lepší, šestku na řadicí páce najdete. Jenomže. Jenomže proč si komplikovat život naftovým motorem (a zde promiňte, ale právě výše zmíněné naftové motory kvůli spolehlivosti a dražšímu servisu za komplikaci považuji), když např. zážehová 1.6 74kW si vystačí s přibližně 7 litry benzínu? Jaký by musel být kilometrový nájezd, aby ospravedlnil koupi naftové ojetiny v tomto případě? Prosím nepočítejte pouze s rozdílnou cenou nafty u pumpy:-). Pokud již naftový motor, tak minimalistickou třináctistovku s objemem 1248 kubických cm, ale ta zase každému nemusí stačit po dynamické stránce.
Merivu si nicméně člověk kupuje především kvůli jejím praktickým vlastnostem. Vysoká stavba karoserie vozu dlouhého pouze 4042mm umožňuje plnohodnotnou přepravu 4 dospělých osob, páté sedadlo je spíše nouzové. O velikosti vnitřního prostoru vypovídá údaj o rozvoru náprav, kdy 2630mm Merivy je jen o 73mm méně než u modelu Zafira. A Zafira, to už je pořádný kus auta...Pro představu, rozvor Merivy je o více než 50mm větší, než u Octávie II. Zavazadlový prostor disponuje při posunutí zadních sedadel dozadu 350 litry, pokud není potřeba je posouvat, bude zavazadelník připraven pojmout až 560 litrů nákladu. Jeho další výhodou je absence nakládací hrany a nekomplikovaný vnitřní tvar nenarušovaný podběhy, neboť kola jsou umístěna skutečně až v rozích karoserie. A pokud máte v úmyslu převážet opravdu hodně nákladu, poslouží Meriva díky systému FlexSpace dočasně i coby malý stěhováček. Po zapuštění zadních sedadel můžete do Merivy umístit předměty dlouhé 170cm, ve výbavě Enjoy a Cosmo dokonce po sklopení sedadla spolujezdce až předměty s délkou 240cm. V té chvíli se již bavíme o úctyhodném vnitřním užitném prostoru o objemu dvou kubických metrů...Množství odkládacích prostorů je rovněž příkladné. Prostě po stránce variability interiéru a přepravní kapacity je Meriva nenápadným malým velkým vozem.
Meriva má dobrou pověst i co se týče spolehlivosti. V roce 2007 se ve výzkumu TÜV (můžeme o výpovědní hodnotě TÜV diskutovat, nicméně se jedná o objektivní kritérium, kdy podmínky jsou pro všechny vozy stejné) dokonce umístila na prvním místě mezi všemi vozy do tří let stáří. O rok později byla na stále velmi solidní deváté pozici.
Zápory se na Merivě hledají poměrně obtížně. Jsou kritizovány pedály plynu a brzdy umístěné blízko u sebe, tuhost sedáků (podle mne velice subjektivní záležitost, tužší sedáky se mohou ukázat jako výhoda na delších trasách), ergonomie také není úplně bezchybná. Příkladem budiž výškové nastavení sedadla řidiče, jež by při koupi zasluhovalo školení. Systém, kdy vlastní vahou hledáte optimální posez a pak jej aretujete, není zcela obvyklý. Osvětlení kabiny, jež se ovládá vytažením spínače světel, někdo poté, co si na něj zvykne, naopak chválí. Chování vozu při poryvech bočního větru může bohužel nepříjemně připomínat seriál Napněte všechny plachty! Z mého pohledu je zásadním problémem výhled šikmo vpřed, zdvojený A sloupek „umí“ zatajit řidiči podstatnou část informací přicházejících k němu zleva. Je nutno s tím počítat. Tím výčet záporů víceméně končí.
A Daewoo/Chevrolet Tacuma? Zapomeňte na ni prosím, přestože se Vám líbí. Proč? Protože sice při koupi ušetříte nemalou sumu oproti Merivě (přibližně 50 000Kč), ale obklopí Vás duch jiné doby. To, co nabízí Tacuma, jsou nefalšované devadesátky, tvrdé plasty, nehostinné, korejsky nedospělé tvary (věřte mi, že korejské vozy dříve nebyly tak tvrdou konkurencí pro evropské automobilky, jak je tomu dnes) a špatný brzdný účinek. Ŕíká se tomu poměr ceny a užitné hodnoty. Ten bude v případě Tacumy vysoký, navíc nízká kupní cena vytvoří pohodlný polštář pro případný servis. S volbou motoru není problém. Benzín. Jedině benzín. Z několika mála agregátů doporučuji ten nejsilnější, 2.0 16V. Jeho spotřebu neřešte, i zde pomohou ušetřené peníze. Na začátku tisíciletí Daewoo nedisponoval naftovým motorem, který by do Tacumy mohl umístit. A Chevrolet se po převzetí Daewoo rozhodl na tom nic neměnit.
TIP: Daewoo Tacuma – jaké je exotické MPV?
Beru zpět své prvotní prohlášení. Tacuma nemusí být špatná volba, neboť pro její pořizovací cenu jí odpustíte špatné brzdy, případnou nefunkční klimu i tvary, které byly zastaralé již v době uvedení vozu na trh. Odpustíte jí i tvrdé ošklivé plasty v interiéru, neboť odvede skoro stejnou práci jako Meriva. Ale neodvede ji s takovou nenápadnou elegancí a nenuceností jako Meriva. Nikdy se v ní nebudete cítit útulně. Ale v momentě, kdy se na Merivě nedejbože vyskytne první závada, si budete říkat, kolik jste mohla již jen volbou Tacumy ušetřit...
Finální rada: Hopla do Opla, Meriva se nemá za co stydět, je to nenápadná sympatická, přehlížená karoserií potažená krabička, která ve své první generaci spoluzakládala segment velkoprostorových minivozů. Navíc z některých úhlů, zejména zezadu, je na ni i hezký (takový funkcionalistický:-)) pohled. S benzínovou jednotkou o objemu 1.4 nebo 1.6 neuděláte chybu.
PS: Zeptejte se 10 lidí, zda se jim víc líbí Meriva, nebo Tacuma. Sázím Tacumu na vítězství Merivy.