Náhradní díly: může být originál levnější než druhovýroba?

Advisory centre
Daniel Dvorský | 23.12.2008
Dotaz

Vážená redakce,
o cenách nových a ojetých vozidel jste už popsali hodně "papíru". Ale pokud je mi známo, a na Váš server chodím pravidelně, ceně náhradních dílů jste se věnovali málo či vůbec.
Podle údajů pojišťoven došlo v posledním sledovaném období ke zvýšení cen ND v průměru o 4,7 procenta. Ve stejném období ceny vozidel významně klesly. Nůžky se ovšem nerozevírají pouze poslední rok, ale už několik let. Dá si někdo z pánů redaktorů práci, aby srovnal ceny ND za posledních 5 nebo 10 let a zároveň i zdůvodnil, proč je tomu tak, a jak se skrytému zdražování bránit (druhovýroba, internetové nákupy apod.)?


Odpověď

Dobrý den,
osobně bych se asi nepouštěl do dramatického srovnávání cen náhradních dílů za několik posledních let. Rozdíl necelých 5 % není tak závratným. Spíše bych rozdělil tuto problematiku na dostupnost náhradních dílů a způsob, jak se k nim dostat.
Po revoluci, kdy se začaly dovážet i jiné automobily, než jsme na silnici byli zvyklí vídat, vznikla samozřejmě i potřeba náhradních dílů. Mnoho nových majitelů zaručených ojetin ze SRN to řešilo nákupem ještě jednoho auta na náhradní díly. Ti, kteří neměli možnost prostorově řešit své potřeby, se začali obracet na více či méně vyhlášená vrakoviště. Bylo sice lepší se neptat, kde a jak se náhradní díly vzaly, na druhou stranu to byla jediná možnost, jak se k nim dostat.
Postupem času, kdy se otevírala jednotlivá zastoupení a vznikaly autorizované servisy, byla možnost si originální nový náhradní díl zakoupit přímo u dealera. V tu dobu byla vrakoviště výhodnější, byla levnější a mnoho z majitelů vrakovišť přiznávalo, že se více vydělá na automobilu přivezeném na náhradní díly než na klasickém dovozu. Světla za 2 000, kapota za 5 000... Bylo to výhodné pro obě skupiny – prodejechtivé i koupěchtivé. Prostě byla nabídka i poptávka.
Postupem času se začaly objevovat firmy, které byly schopné začít dovážet takzvanou druhovýrobu. Někdy se ale stává, že druhovýroba "nesedí" tak, jak by měla, a mechanik stráví mnoho času jednak na cestě mezi svým servisem a prodejcem, jednak zkoušením dílu. Kdyby se sečetl veškerý čas strávený na cestě a cena, leckdy by se dala srovnat s novým originálním dílem. Dnes si některé firmy hledají výrobce na Východě a nechávají si na zakázku vyrábět díly i pod svým jménem. Vytvářejí se také nové značky, které vycházejí z druhovýroby. Kvalita šla nahoru. Musela. Kdyby díly neseděly či nefungovaly, byly by neprodejné.
Dnes se ale dostáváme do paradoxní situace, kdy je na jedné straně několik renomovaných firem dovážejících druhovýrobní náhradní díly, na druhé straně jsou tu samozřejmě prodejci originálních dílů - a obě strany soupeří mezi sebou. Faktorem, který zákazníka zajímá, je cena. Je to hlavní faktor, kterým se o zákazníka bojuje. A tak se stává, že rameno na Alfu Romeo 156 je levnější v originálním balení a zakoupené u dealera Alfy Romeo. Ale nikdo by to nečekal - a tady je prostor pro prodejce. Zákazník je zmanipulovaný médii a reklamou, očekává, že neoriginální díl musí být zákonitě levnější. Je to stejná situace jako před lety, kdy zákazník šel na vrakoviště, tam zakoupil náhradní díl v mylném opojení, že na vrakovišti to musí být levnější než v obchodě. Nemusí. Tak, jako dnes druhovýroba nemusí být levnější než originální díl, tak nemusí být levnější náhradní díl na vrakovišti. Je proto dobré zjistit si cenu dopředu.
Dnešní nákup je o tom, jak si sehnat adekvátní data, na základě kterých se rozhodnete pro koupi čehokoliv. Nejen náhradních dílů. Dobrým nástrojem je internet. Osobně ho nepovažuji za nejlepší nástroj k nákupu náhradních dílů na automobily - například kvůli složitější případné reklamaci. Ale nástrojem ke zjištění cenové hladiny je určitě nejrychlejším. Potom stačí jen pár telefonátů k dealerovi originálu a na vrakoviště a zájemce se může relevantně rozhodnout, jakou variantu a za kolik peněz zvolí. ¨
Z osobní zkušenosti jsem například došel k závěru, že cena dílu výfuku vychází stejně za originální i neoriginální. Neoriginální byl sice o polovinu levnější, ale také vydržel jen polovinu času. Je otázkou, na jak dlouho si člověk plánuje vybraný automobil ponechat. Někdy se však stává, že se daný díl vyrábí jen v originálu, a potom je koupě jednoduchá. Je totiž jedinou možností, jak se k dílu dostat.
A tak bych spíše než srovnání případného růstu cen náhradních dílů řešil, jak se dostat k zajímavým nabídkám. A to se nám bez pozorného srovnání konkurence nepodaří. Nástrojů na to máme oproti předešlým rokům dost a dost. I na náhradní díly se vztahují různé akce, výprodeje a podobně. Tak nezbývá nic než doporučení sledovat nabídku a vybrat si. Při příznivém štěstí pro nás, jako kupující, nebude 5 % hrát žádnou roli.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Pepe, 27.12.2008 12:44
Ano, v posledním odstavci je naznačen ten zakopanej pes. Je dořeknu, co tam bylo nakousnuto: cena originálního dílu, ke kterému existuje druhovýrobní alternativa, je samozřejmě akceptovatelná. Díl, který existuje jen originál, dohání marží ty "s konkurencí". Což je přirozené. Ad vrakoviště - s díly okolo plechu a pod nemám problém, vyhnul bych se třeba brzdám, řízení atd...
donald, 29.12.2008 11:57
Zajímalo by mě, jestli jsou neorginální díly skutečně nevýhodné pro spotřebitele, jak nám to vtoloukají do hlavy výrobci aut. Jaké máte zkušenosti? Dám jen jeden příklad: žhaviče Starline za 237 Kč drží stejně jako originál NGK, které jsou 4 krát dražší. Pravda, materiál nic moc, snadno jsou u jednoho utrhl závit.
Alkantpan, 31.12.2008 02:34
Ano, jsou, z vlastni zkusenosti. Napriklad neoriginal termostat na felicii za 150 Kc, vydrzela vzdy rok, kdyz praskl, cestu do chladice uzavrel a v lepsim pripade jste jen vyvarili vodu, v horsim to odnesla treba i hlava motoru. Original termostat kdyz doslouzil, zustal otevren a auto jelo dale. Neoriginal kulove cepy na predni naprave nevydrzely ani tretinu toho, co originaly. Neoriginal loziska predni napravy vykazovaly hned po montazi vule. Neoriginalni nejlevnejsi brzdove desticky jsou plne zeleznych pilin, pri brzdeni dost huci a odnaseji to i kotouce. A takhle bych mohl pokracovat. Tot vse ma osobni zkusenost.
Kdyz jsem u znameho v servisu, staci se divat - napasovat treba neoriginalni plastovy podbeh nebo jiny dil na auto je kolikrat nadlidsky vykon, jeste ze ty palsty jsou poddajne..., cinske zapalovaci svicky ve skode 120 nevydrzely ani vyjezd ze servisu ven a uz nepalily. rezonujici prepazky uvnitr neoriginalnich vyfuku....
A co treba se podivat na stranky vyrobcu? Treba tatra... http://www.tatra.cz/cz/Neorig_dily.pdf
nebo skodovka... http://new.skoda-auto.com/cze/service/spareparts/tests/Pages/testlist.aspx , dal se mi nechce hledat.

Samozrejme nelze hazet vsechny neoriginaly do jednoho pytle. Ne vsechny jsou spatne, takze je treba nakupovat uvazene.
Vetsi minus vidim v tom, ze ani male autoservisy nedokazi cloveku poradit co je pro nej vyhodnejsi ale spise jen zakaznikovi nabidnou dil originalni, nahradu srovnatelnou s originalem a levny neoriginal a rozhodnuti nechaji pouze na zakaznikovi. A starline? Synonymum starline je pro me vyrobek za nizkou cenu (ale o kvalite radeji pomlcime)Nevim jak kdo, ale ja to za extra znacku nepovazuji. Je to pouze produkt autokelly, ale kdo to pro ne vyrabi nebo jakou jakost maji, to se moc nedozvite. Ale jsou levne, takze proc je nekoupit, ze ano.

A prispevek Donalda mluvi taky za vse. Vyrobek prakticky ani nelze namontovat do motoru (asi nevhodna volba materialu) takze opet starline NE. K cemu mi je zhavic, ktery udajne vydrzi jak original, ale neprezije ani instalaci do motoru.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů