Jaké jsou druhy automatických převodovek?

Advisory centre
František Mašek | 25.08.2020
foto: autor
Naše čtenářka Jarka plánuje koupi auta s automatickou převodovkou. Nehledá zatím konkrétní vůz, ale ptá se nás na druhy převodovek.
DOTAZ: Dobrý den, chtěla bych si pořídit ojeté auto s automatickou převodovkou. A jak si tak zjišťuji informace, každá převodovka je jiné konstrukce. Nechápu co je DSG, co je dvouspojková převodovka, robotizovaná, s měničem. Můžete mi tuto problematiku prosím osvětlit? Děkuji, Jaroslava K.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Jarko, převodovky bych dle konstrukce rozdělil do čtyř základních druhů. Obecně ale mějte na paměti, že ve starším autě je riziko poruchy automatické převodovky vždy vyšší a i ceny za opravu budou větší než u manuální skříně. Při nákupu staršího vozu s automatem také dbejte na doložení servisní historie. V převodovkách je dobré měnit olej. Pokud to někdo v minulosti zanedbal, je problém na spadnutí. Pojďme ale na slíbené druhy automatických skříní. Mezi koncernovými vozy je rozšířená dvouspojková převodovka, která funguje jako dvě manuální převodovky vedle sebe. Dělí se na suché a mokré. U mokrých jsou spojky ponořeny v oleji, který je třeba pravidelně měnit. U suchých se ale olej mění taky, jen ne ve spojkách, ale jen v převodové skříni vedle.

Pak můžete narazit na planetovou převodovku s měničem, která díky hydrodynamickému měniči momentu řadí naprosto plynule. Uvnitř převodovky je řada spojek, díky kterým se řadí jednotlivé rychlostní převody. Pokud v ní budete měnit olej, odvděčí se vám spolehlivostí. Pokud se však něco stane, opravy bývají drahé.

Další možností je robotizovaná převodovka, která se používá hlavně v malých autech do města. Jde o nejlevnější řešení, kdy elektronika supluje práci řidiče a ovládá spojku i řadící vidlici. Komfort řazení přitom není kdovíjaký, na druhou stranu je taková převodovka vcelku spolehlivá. To ale neplatí u ojetin s vyšším nájezdem, cca od 150 tis. km už může být životnost spojky za zenitem.

Pak se také můžete setkat s variátorovou převodovkou, která se často označuje jako CVT. Ta mění převod plynule s cílem udržet co nejnižší otáčky motoru. Síla se zde přenáší třením, což znamená zákonitě sníženou životnost třecích segmentů. Zde je opravdu třeba dbát na pravidelné výměny oleje, protože opravy bývají drahé. Neřiďte se přitom pokyny výrobce, který u některých typů variátorů předepisuje měnit olej jen při ztížených podmínkách. Zkrátka jej měňte vždy. Pokud kupujete ojeté auto s touto převodovkou, prověřte, zda a kdy se olej v převodovce měnil.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Jerry1122, 25.08.2020 21:23


U hydroměniče je naprosto zbytečné dávat neutrál, není tam nic, co by se při stání nebo popojíždění v koloně opotřebovávalo víc než při jízdě.
Dvojspojka při stání rozpojuje spojky automaticky jakmile je noha na brzdě a rychlost se dostane cca pod 5km/h.
Pavlik, 25.08.2020 22:40


U hydroměniče se zařadí D na začátku jízdy a N nebo P na jejím konci. Jakákoli jiná manipulace s řadící pákou je u měničového automatu na škodu.
Negr86, 26.08.2020 08:03


Lidičky tak to jsou pro mě nové informace. Super. A já pořád dával N při čekání
David V, 26.08.2020 11:01


Přesně tak. Automat stání rozpozná a sám se uvede do režimu "neutrálu". Jakékoliv hrkání s pákou znamená jen zbytečné rázy pro převodovku, které ji více opotřebovávají.
Neutrál řadím jen, když si jdu otevřít garáž, nebo jiné krátké stání doprovázené vystoupením z vozu.
capslock, 27.08.2020 12:02


Klasický automat žádné stání nerozpoznává - při stání zkrátka čerpadlo uvnitř jede ve volnoběžných otáčkách.

Přeřazení před křižovatkou na N se nedoporučuje, protože neustálé mechanické odpojování a zapojování čerpadla je prostě jen zbytečné a neužitečné.

Na druhou stranu stranu nelze tvrdit, že vyřazování na N v křižovatce je vyloženě škodlivé - převodovka je na to konstruována. Něco jiného je řazení na N a D při jízdě, např. z kopce.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů