Drogerie, móda, elektronika, to všechno je přitom v Česku dražší než ve "vyspělé" Evropě. Proč jsou tedy v Česku levnější nová auta? Odpovědí je tvrdá konkurence a závislost Čechů na domácí Škodě Auto. Důsledkem je, že automobilky musejí prodej aut v Česku dotovat. Normou se staly akční ceníky. Akční ceny jsou přitom rok od roku ještě "akčnější".
Větší za cenu menšího
"Ještě před pár lety byly akční ceny jen pár dní v roce, teď jsou po celý rok," říká mluvčí dovozce vozů Peugeot Radka Matthey. "Přestože se už rok říká, že ceny u nás jsou na absolutním minimu a dál se snižovat nebudou, tak k dalšímu snížení znovu došlo," doplňuje ji marketingový ředitel Ford Motor Czech Ota Sedláček.
Dovozci aut totiž musejí čelit pokračující ofenzivě především značek francouzských (největším dravcem je Renault) a korejských (Hyundai, Kia). Ty stlačily ceny aut nižší střední třídy (Megane, Cee'd, i30) k hranici 250 tisíc korun, tzn. k cenám, za něž se prodávají malá auta. Je to přitom jen pár let, co se za čtvrt milionu dala pořídit pouze "holá" malá Fabia. "Vozy nižší střední třídy se prodávají za ceny náležející malým vozům, cenově se tak oba segmenty prakticky sloučily," dodává Sedláček.
Zlevňování se proto týká hlavně malých aut. Při porovnání s cenami v Evropě platí, že čím větší a vybavenější auto je, tím je rozdíl menší. Zatímco nejlevnější Golf je v Česku o více než sto tisíc levnější než stejně vybavené auto v Německu, vrcholná verze GTI už je levnější v Německu jen o deset tisíc. Ne všechny vozy jsou však v Česku levnější než v zahraničí. Výjimkou je domácí Škoda Auto. Jejich ceny v zahraničí jsou zhruba stejné jako v Česku. Tuzemskému trhu Škoda s převahou kraluje. Pro Čechy jsou Fabia či Octavia vozy první volby.
A to je další důvod, proč jsou zvláště zahraniční auta v Česku tak levná, ostatní výrobci musejí totiž sledovat ceny Škody. Vědí přitom, že když nepůjdou s cenou dolů, Češi raději upřednostní domácí značku. Zatímco v Evropě je Škoda Octavia zástupcem levných aut, v Česku tomu tak není. Dokonce i Volkswagen Golf je levnější než Octavia, což by konzervativní německý zákazník nepřekousl. Dá se říci, že kdo v Česku nemá na Octavii, koupí si Golf, v Evropě to platí obráceně. "V Česku jsou zákazníci velmi citliví na cenu, v Evropě kladou lidé větší důraz na to, jaký status jim auto přináší," popisuje Matthey.
"Například pro Švýcary je tak složitější překousnout, že by jezdili v levné Škodě nebo Hyundai, a raději si připlatí za lepší značku," dodává. V Česku zákazníci tak ochotní nejsou (pokud nejde o Mercedes či BMW) a zahraniční značky vnímají jen tehdy, jsou-li cenově srovnatelné právě se Škodou. U nižší střední třídy pak dovážené hatchbacky musejí s cenou ještě níže, protože jim ve srovnání s Octavií chybí velký kufr, pro české chalupáře důležitý ukazatel.
Ceny dotují automobilky
Prodejci se shodují, že jinak to dnes nejde. Zákazníky musejí nějak přilákat do showroomu a akční ceny jsou snadným řešením. O tom, zda se to vyplácí, se vedou spory. Někteří tvrdí, že i se současnými cenami lze vydělávat, hlavně díky nárůstu cen u lépe vybavených verzí. Jiní míní, že dlouhodobě to možné není. "Tento stav určitě není dlouhodobě udržitelný. Z prodeje nemá prakticky žádný zisk dealer, který pak nemůže investovat, ani importér. Mateřská automobilka musí takové ceny podporovat svými investicemi," popisuje Sedláček z Fordu. "Kdyby Ford nabídl tak nízké ceny v Německu, kde jsou vyšší prodeje, tak by jej to zruinovalo," dodává.
Prodejci říkají, že dnes se na trhu rozdávají karty na další dekády. Komu se nyní podaří prodat co nejvíce aut, ten bude mít v dalších letech vytížené servisy i zákazníky, jimž bude moci po pár letech nabídnout nový vůz. Komu se nepodaří etablovat, ten už se zde bez obřích nákladů nikdy neprosadí.