Novely posilují pravomoci strážníků

Actualities
TZS | 07.09.2006
Letošního 1. července nabyla účinnosti novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (dále jen zákon o silničním provozu) a zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, která mj. posiluje pravomoci obecní policie na úseku dopravy.
Povinnosti řidičů
Nově je řidič povinen podrobit se na výzvu strážníka obecní policie vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Jde o významné rozšíření pravomocí, protože doposud směli uvedená vyšetření provádět pouze příslušníci Policie ČR.
Řidič je dále povinen na výzvu strážníka obecní policie předložit ke kontrole řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla. Doklad o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (běžně, avšak ne zcela správně nazývané povinné ručení) a doklad o profesní způsobilosti řidiče, případně doklad o zdravotní způsobilosti jsou oprávněni požadovat pouze příslušníci Policie ČR.

Oprávnění strážníků
Již dříve bylo v zákoně uvedeno oprávnění strážníka obecní policie usměrňovat provoz na pozemních komunikacích, pokud to bylo nezbytné pro obnovení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, a nebylo-li řízení provozu zajištěno policií nebo v součinnosti s ní.
Strážník obecní policie je oprávněn zastavovat vozidla před přechodem pro chodce k zajištění bezpečného přechodu osob a nově také za situace, je-li řidič nebo přepravovaná osoba podezřelá ze spáchání přestupku, který se týká bezpečnosti silničního provozu. Je to zcela zásadní ustanovení, které opravňuje strážníky obecní policie zastavovat vozidla a projednávat přestupky, které doposud řešila pouze Policie ČR (například překročení nejvyšší dovolené rychlosti apod.).
Určité omezení pro strážníka obecní policie nastává při zabránění vozidlu v jízdě, kdy je povinen přivolat policii a řidič je povinen setrvat na místě do jejího příchodu.

TIP: Proč (ne)dodržujeme pravidla?

Zákon o přestupcích
Snad největší změnou v zákoně o přestupcích je rozšíření pravomocí obecní policie projednávat dopravní přestupky v blokovém řízení, tj. v situaci, kdy je přestupek spolehlivě zjištěn, pro nápravu nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten zaplatit pokutu. V takových případech městská policie v oblasti dopravy projednává přestupky:
neoprávněné stání vozidla na místní komunikaci nebo jejím úseku, které lze podle nařízení obce ke stání použít jen za sjednanou cenu (placené parkování)
nedovolené stání nebo zastavení vozidla na pozemní komunikaci
vjezd do míst, kde je přechodnou úpravou provozu zakázán
porušení pravidel o překročení nejvyšší dovolené rychlosti
pohyb chodce na pozemní komunikaci, který odporuje pravidlům silničního provozu
nedovolený způsob použití lyží, kolečkových bruslí a jiných obdobných prostředků na chodníku
nedovolené vedení jízdního kola nebo jízda na něm v rozporu s pravidly silničního provozu

Zákon pamatuje i na situaci, kdy pachatel nemůže zaplatit na místě. V tomto případě je mu vydán blok na pokutu na místě nezaplacenou, jehož přijetí stvrdí pachatel svým podpisem.
Zákon o obecní policii obsahuje obecné ustanovení o povinnosti strážníka obecní policie oznámit příslušnému orgánu podezření ze spáchání přestupku nebo správního deliktu, které musí být doloženo důvody nebo důkazy, o něž se strážník opírá. Takový postup užije obecní policie při řešení ostatních dopravních přestupků, kdy není oprávněna tyto přestupky projednat, ale předá je příslušnému orgánu ke správnímu řízení.

Bodový systém
Evidence údajů o řidičích včetně záznamů o počtu bodů dosažených řidičem v bodovém hodnocení je vedena v registru řidičů, který spravuje obecní úřad s rozšířenou působností. Záznamy o bodech v registru řidičů provádí uvedený obecní úřad nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne, kdy mu bylo doručeno oznámení obecní policie o uložení pokuty v blokovém řízení za jednání, které je zařazené do bodového hodnocení (překročení nejvyšší dovolené rychlosti, zákaz zastavení, zákaz stání apod.).
V posledních letech význam obecní policie výrazně vzrostl. Její činnost se postupně rozšiřuje o další úkoly včetně řešení dopravy. Chtěl bych ale zdůraznit, že její povinností je dbát zejména na místní záležitosti veřejného pořádku, jak také praví zákon o obecní policii. Je proto dobře, že obecní policii řídí orgán samosprávy, který její pozornost přiměřeně uspořádá pro plnění všech svěřených úkolů.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 07.09.2006 16:18
Měská policie jsou hovada neskutečná, blbí jak tago, ale machrují a vybírají prachy za každou drobnost. K čertu s nimi.
Dejv, 07.09.2006 19:17
Je fakt, že když jsem pracoval u MP našlo v jejich řadách dost omezených strážců zákona. Ale a už jsem pracoval kdekoliv, tak všude se vyskytují stejní rádoby odborníci a je jedno jestli je to u MP ve stavebnictví nebo u PČR. Z výše uvedených příspěvků jsem se nedozvěděl zhola nic o důvodech k tomu proč je celá MP tak špatná. Názor, že k MP chodí jen ti co se nedokážou dostat k PČR je zcestný. A to z toho důvodu, že MP zaměstnává velkou řadu bývalých policistů co odešli po deseti letech z výsluhou, protože se to už u PČR nedalo už nedalo vydržet.Nadávat umí každý. Jediný rozdíl je v tom, že u veřejných povolání jsou zaměstnanci více na očích. A pokud je to státní sektor, tak každý si jen stěžuje, že si nás platí. Ruku na srdce, kolikrát si každý z nás koupil špatný výrobek, nebo zaplatil za službu, se kterou nebyl spokojen. Jsou to taky jen lidi, špatní a dobří.
K článku autora jen toliko. Jsem rád, že MP má větší pravomoci, protože vymyšlenou byrokracií těch rádoby odborníku u PČR a ve sněmovně, je PČR přetížená papírováním. Jen souhlasím z názorem, že MP musí projít stejným vzdělávacím systémem jako je u PČR a vše by mělo přejít pod jednotný systém. Ne každý pes jiná ves. Bohužel je to ještě běh na dlouhé traě.
Borik2, 07.09.2006 20:02
tak s tímto příspěvkem vyslovuji souhlas nejen jako příslušník PČR, ale i jako občan...
lojza, 07.09.2006 23:20
policista ma u me vzbuzovat respekt bohuzel se tak nedeje
Michal, 08.09.2006 10:30
Teda nevím, bydlím na malém městě a většinu strážníků tady osobně známe. Je to opravdu odpad, který by někdo zaměstnal snad jen jako nekvalifikovanou pracovní sílu. A u přestupků v dopravě je třeba používat hlavu. Nedávno pokutovali nákladní auto, které stálo na zákazu zastavení, ale nebránilo provozu. Z toho auta skládali palety se zbožím do obchodu vedle. Strážníci vytáhli řidiče přímo z korby a mámili po něm pokutu. Řvali tam na sebe asi hodinu, místo toho aby to během deseti minut řidič zkopl z auta a mazal pryč. Nakonec to řešili ještě PČR a pak ještě dopraváci. To je právě ten rozdíl. MP řekne, stojíš na zákazu a hotovo. Nepátrá proč a jeho chabé mozkové závity mu to ani nedovolují pochopit. U PČR vám řeknou, stojíte na zákazu, aha vy skládáte do obchodu, tak si pospěšte a pak hned odjeďte. Prostě úplně jiné jednání. Dále měl osobní zkušenost s naší MP můj bratranec, kterého asi kilometr v noci po dlouhé cestě před městem přepadl mikrospánek a vyjel do pole. Mně vzbudil a zavolal si na pomoc, a ho jedu vytáhnout. Po chvíli přijela MP a měli jsme pocit, že se byvíme s absolventy pomocné školy. Nebyli schopni pochopit naprosto jasné a zřetelné odpovědi, stále se vyptávali a vyptávali... Po chvíli přijeli PČR a úplně v pohodě.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů