Hranatá, snadno opravitelná a nerezavějící hliníková karoserie. Mřížka před chladičem po demontáži sloužící jako gril k přípravě ulovené divočiny. Pohon všech kol, bytelný podvozek a odolný motor nenáročný na údržbu. I to je Land Rover.
Land Rover představuje naprosté vítězství účelnosti a funkčnosti nad formou a estetikou. I když světlomety blízko středu vozidla připomínají šilhání, zamilovaly si jej generace farmářů, dobrodruhů i vojáků.
Ač výrobní zařízení společnosti Rover před pěti lety zamířilo do Číny, kde se dnes rodí sedany Roewe, takřka 150 let patřila k pýchám anglického strojírenství. Po druhé světové válce si bratři Wilksové koupili na svou farmu americký Willys Jeep. Americké armádě stahující se z Evropy by se totiž transport válečného materiálu přes oceán nevyplatil, a tak přebytky od konzerv po automobily rozprodávala za babku. Jeep vynikal jednoduchou konstrukcí, osvědčil se na bojištích a po celém světě byly náhradní díly. Proč jej tedy neadaptovat na vlastní vozidlo? Wilksové použili podvozek a zpočátku i motor s převodovkou, nová byla rozměrnější a hranatější karoserie, na jejíž korbu, ale i plochou kapotu a blatníky bylo možné uložit více nákladu.
Oč vzácnější byla po válce ocel, o to větší přetlak panoval na trhu hliníkem z vyřazených vojenských letadel. Proto jej Rover uplatnil na karoserii. Ve srovnání s jeepem měl brit pouze šestnáctistovku o výkonu 37 kW (50 koní). S dvoudveřovou otevřenou karoserií bez dvířek dosahoval rychlosti kolem 95 km/h, zoufale pomalu zrychloval (0 - 64 km/h za 18 s) a průměrně spotřeboval kolem 14 litrů benzinu. Přesto se Land Rovery postupně staly fenoménem, africkou divočinu si bez nich neumíme představit. Vzpomínáte třeba na Příběh lvice Elsy?
Discussion
David V, 23.02.2010 09:16
No jo, když on hliník a ocel má jiný elektrický potenciál, takže stačí trocha vlhkosti a máme hnedle elektrrický článek. A to vlhká ocel ráda nemá.
koos, 23.02.2010 11:43
Přesně tak. V místě styku krycích panelů s rámem dochází k oxidaci. Článek opravdu o ničem. Sám jsem psal kdysi o Defenderu v Ojetinách, tak kdo by měl zájem, pár jich na skladě ještě je
)) Měl jsem tehdy půjčený opravdový klenot, doslova našlapaný příplatkovou výbavou. A vše korunoval skvostný motor Td5. Vím jak kdysi vypadal novinářský Defenred 90 ve Velké Británii a ten "můj" byl téměř stejný, včetně stříbrné metalízy. Toto nesmírně charismatické auto si budu pamatovat nadosmrti.
MG-RR, 24.02.2010 08:22
TD5 je problémový motor. Dobře funguje do 150.000,- pak praskají hlavy, dostává se nafta do oleje... odchází palivová čerpadla, atad. často výměna celého motoru. Od Land Roveru ruce pryč, neskutečně drahý servis, nesmyslné instalace a banální problémy které vůz odstaví. Servis spíše kutilský, kde jaký bývalý mechanik LR opravuje a dává dohromady jak to jde. Díly neuvěřitelně předražené. Nejlepší motor byl 300TDi - starý 2,5TDi
koos, 24.02.2010 09:55
Vidíte a já zase slyšel z úst znalců, že není zase tak špatný. O popisované závadě jsem zatím neslyšel. Ale tím neříkám, že se to neděje. O to více je to zvláštní, když z konstrukčního principu přímovstřikovým dieselům hlavy běžně nepraskají (nejsou tolik tepelně namáhané). Jinak souhlasím s cenami dílů. Ty jsou opravdu vysoké. Jak často se to děje? Můžete k tomu napsat více? Třeba jestli to je nekvalitním materiálem, konstrukční chybou, či jen věci neznalým uživatelem?. Díky moc za případné info.
d.a.m., 25.02.2010 11:58
Moje zkušenost s Defíkem z práce :
-najeto asi 180 tis. různými uživateli (což žádnému autu nepřidá)
-z toho 4x motor totálně kleknul (1x hlava, dělala se kompletní GO, 2x turbo a naposledy blokem vylétla ojnice), opravy jsou doslova
statisícové
-o shnilé kastli píšu výše
-v terénu je to auto dobrý, ale to co umí, umí moje miliónkrát spolehlivější Vitara taky
-auto nejede, a je neskutečně nepohodlné (vyosené sedadlo řidiče vůči pedálům, všude málo místa)
-osobně, pokud si múžu vybrat, jedu radši UAZem!!
Mám rád offroady, ale Defendera bych si nepořídil ani v největší krizi. To auto prostě není dobré.
Hrozně se mi líbí Discovery a Range Rover, ale jestli jsou na tom se spolehlivostí stejně, jako Defík, nevím nevím...