Volkswagen T-Cross: Překvapivá živost a skvělý prostor v malém autě

Žena za volantem
Viola Procházková | 23.11.2024
dalších 14 fotek
T-Cross je v nabídce Volkswagenu nejmenším SUV. | foto: Deník/Viola Procházková
Nejmenší SUV značky Volkswagen můžete koupit za cenu nižší než 450 tisíc. Na druhou stranu si ho lze navrhnout i jako parádně vybavené auto s automatem a nadprůměrně výkonným motorem. S benzinovým 1.5 TSI a výbavou R-Line mu nechybí rychlost ani styl.
V ČLÁNKU NAJDETE
Malý, ale praktický. Tak by se dal ve zkratce popsat Volkswagen T-Cross, který na malém půdorysu přináší nečekaně prostornou, skvěle využitelnou kabinu. Navzdory vzhledu typicky městské nákupní tašky pohodlně usadí čtyři dospělé, posunutím zadní lavice zase zvětšíte kufr až na 455 litrů.

Vyšší světlá výška a vylepšené tažné zařízení z něj činí spolehlivého parťáka, když bydlíte na venkově a občas potřebujete auto zapřáhnout do práce. Ve městě si zase budete užívat kompaktní rozměry, snadné parkování a spolehlivé asistenční systémy.

Svým charakterem T-Cross potěší každého, kdo si potrpí na klasiku - ať už je řeč o benzinových motorech bez elektrifikace, ergonomii kabiny, nebo rezervním kole v kufru. Je to zkrátka normální auto pro normální životní styl bez extrémů. Se silným čtyřválcem bude pohodlně polykat dálniční kilometry a můžete se s ním svézt i hezky svižně.

Milovník starých pořádků
S letošním faceliftem se na T-Crossu mnoho nezměnilo, a to byl již předtím vyznavačem spíše konzervativního stylu. Jedná se o malé SUV bez designových výstřelků, což může být pro mnohé výhodou - už pohled zvenčí totiž naznačuje, že se zde myslelo hlavně na co nejlepší využití vnitřního prostoru.

Novinkou jsou přední světla, která mají nově mlhovky zabudované do hlavních světlometů a připlatit si můžete taky za technologii Matrix, novou zajímavou grafiku pak najdete na světlech zadních. Nepřehlédnutelný styl dodává testovanému kousku výrazně žluté lakování, které bude sice v létě lákat zástupce hmyzí říše, při hledání auta na parkovišti si ho však nemůžu vynachválit.

V tradičně laděném interiéru stále najdete páku voliče převodovky i klasickou ruční brzdu., zdroj: Deník/Viola Procházková


Čtyři dospělí v pohodlí bez kompromisů
Když se usadíte do kabiny, těžko byste hádali, že se nacházíte v autě dlouhém jen 4,1 metru. Na zadní sedačky se totiž pohodlně vejdou dospělí - a nejen ti průměrně rostlí. Vysoká střecha bez skosení poskytuje hromadu místa na hlavu, v podélném směru zase pomáhá lavice posuvná o 14 centimetrů. Můžete se tak rozhodnout, jestli využijete více místa v interiéru, nebo v zavazadlovém prostoru (ten má podle polohy lavice 385 - 455 litrů). Další milé překvapení čeká právě v kufru, kde pod podlážkou najdete dojezdovou rezervu. To už v dnešních autech není běžný standard a při defektu pneumatiky budete nesmírně vděční, že nemáte k dispozici jen lepicí sadu se spornou funkčností.

Ultrakonzervativní řidiči v kabině ocení volič automatu v podobě staré dobré páky a rovněž pákovou ruční brzdu - i když v jejím případě mám pocit, že by prostor na středovém tunelu mohl být využit lépe. Na druhou stranu - nedostatkem odkládacích přihrádek T-Cross nijak netrpí a dost místa najdete pod loketní opěrkou, v kapsách dveří a v poličce před řadičkou, kde můžete mít i indukční nabíječku.

Ergonomii ovládání nemám co vytknout a také sedačky jsou příjemné k posezení, ve výbavě R-Line navíc mají povedené kostkované čalounění s výšivkou.

Kolik za něj zaplatíte
Základem je akční výbava Limited s manuálem a litrovým tříválcem o výkonu 70 kW - za tuto konfiguraci dáte 449 900 Kč. S testovaným čtyřválcovým motorem a vrcholnou výbavou R-Line stojí T-Cross 759 900 Kč.
Přehledný infotainment po německu 
Přístrojový štít už v T-Crossu dostanete pouze v digitální podobě, oceňuji však standardní rozvržení s kulatými budíky rychloměru a otáčkoměru, doplněné o všechny užitečné informace, jaké můžete při jízdě potřebovat. Grafika i čitelnost je perfektní, nic víc k životu nepotřebuju. Centrální displej má standardně 8 palců, testované auto však dostalo příplatkový 9,2palcový infotainment DiscoverPro. Bezdrátové zrcadlení telefonu funguje bez poskvrnky a ani hledání v menu si na mě nepřipravilo žádné nečekané triky - německý řád mi naprosto vyhovuje.

Bez potíží jsem se sžila i s ovládáním klimatizace prostřednictvím dotykových plošek, kde teplotu nastavujete jednoduchým klikáním na modrou nebo červenou barvu. Fyzické ovladače zůstaly jen pro vypínání start-stopu, výstražné blikače a parkovací asistent, po stranách displeje najdete ještě „kolečka“ hlasitosti a ladění radiových stanic.

Z důležitých asistenčních systémů v T-Crossu nic nechybí. Předkolizní systém je možná kapku přecitlivělý, naštěstí většinou jen hlásí a nespěchá s nouzovým brzděním. Vypínání povinného asistenta rychlostních limitů by sice šlo vyřešit uživatelsky příjemněji (musíte pro něj do menu displeje asi ve třech krocích), zase však není příliš hlasitý a s puštěnou hudbou jeho zvuk neobtěžuje.

Pouze ryzí benzin
Konzervativní notu zachovává T-Cross i v nabídce motorizací, které jsou výhradně benzinové a žádnou elektrifikaci v nich nenajdete. Kromě tříválcového 1.0 TSI ve dvou výkonových stupních si můžete do auta poručit i čtyřválec 1.5 TSI s výkonem 150 koní. S malým autem dokáže pěkně zacvičit, a pokud jezdíte často po dálnici, bude vám ideálním společníkem.

Oproti tříválci má tišší a kultivovanější projev bez vibrací, umožní vám také bezstarostné předjíždění i na kratších úsecích. Ne že by snad běžný řidič malého SUV toužil po sportovním svezení, větší porce výkonu však funguje i jako prvek aktivní bezpečnosti - když se potřebujete připojit na dálnici nebo rychle vyklidit křižovatku, rozhodně se hodí.

Sedmistupňové DSG (manuál do jedna-pětky nedostanete) by s motorem mohlo spolupracovat o něco lépe. Ne že by nedokázalo řadit rychle, v některých situacích se však pomalu rozhoduje, zda podřadit, při jízdě na volnoběh - například z kopce - zase někdy nechává otáčky zbytečně vysoko. Obtěžovat vás to však bude jen v případě, že jste na tyto detaily citlivější než většina populace.

Pevně koly na zemi
Jízdní komfort bych označila jako běžný standard - nerovnosti na vozovce sice cítíte, ale výraznější herdu do zad dostanete opravdu jen při necitlivém přejetí pořádného výmolu. Lehce tužší naladění oceníte v zatáčkách, kde se nebudete s autem prát, ale jen mu volantem udávat směr. Také náklony jsou díky němu velmi decentní a kola na hrbolech neodskakují.

Ve čtyřkolce sice T-Cross nekoupíte, na horším povrchu však pomůže alespoň lepší světlá výška, s níž auto zvládne i nějakou tu polňačku nebo poslední kamenité metry k horské chatě. Mimochodem, aktivní sportovce či obyvatelé venkova potěší tažné zařízení se svislým zatížením až 75 kilo a 1200 kg na kouli. Naložit tedy můžete i elektrokola či box, případně sem tam zapřáhnout vozík s materiálem. Benzinová jedna-pětka si s větší zátěží bez problémů poradí.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů