Škoda 1000 MB: Usměvavá malá šelma

Tests
iHNED | 31.12.2013
Z Mladé Boleslavi vyjel elegantní sedan. Doprovod mu činí sportovní kupé. Nejvýraznější novinkou je umístění motoru do zadní části vozu. Jak si vede v porovnání s konkurencí?

Škoda 1000 MB klame tělem. Díky milým kulatým světlům se přátelsky usmívá, ale když usedneme za volant a spustíme motor se samočinným sytičem, ze zadní části vozu se ozve hluboké čtyřválcové dunění, které razantně naznačuje, co se může dít, až nekompromisně přidáme plyn.

Nejprve však kriticky a bez servítků popíšeme exteriér: ten se českým tvůrcům opravdu povedl. Karoserie má vyvážené proporce. Vůz není barokně přezdobený, ale také nepůsobí spartánsky. Jednoduše chytrá řešení představují díly z průhledného plastu, jejichž vnitřní stranu pokryla imitace chromu: vizuální dojem dokonalý, koroze nemá šanci. Rezerva se ukrývá pod dnem zavazadlového prostoru. V případě potřeby elegantně vyjede a nehrozí, že vyměněné kolo ušpiní nákupní tašky. Palivovou nádrž nalezneme vpředu, stejně jako u západoněmeckého VW Brouka.

Interiér je až překvapivě prostorný. Díky koncepci s motorem vzadu neutiskují posádku podběhy zadních kol ani středový tunel. Sedačky jsou o poznání pohodlnější než v tramvaji a dají se sklopit tak, že vzniknou dvě lůžka. Sedadlo spolujezdkyně není daleko: už při řazení třetího ze čtyř rychlostních stupňů lze začít s letmými dotyky.

Dominantou pracoviště řidiče je velký uzamykatelný volant s tenkým věncem z černého plastu. Za ním se nachází vkusný sdružený přístroj, který sebevědomě naznačuje, že vůz může překročit stokilometrovou rychlost. Řadicí páka a ruční brzda jsou na logickém místě mezi předními sedadly, což u konkurence ještě zdaleka není samozřejmostí - vzpomeňme třeba na deštníkové řazení automobilů Citroën 2CV či na páku u volantu Renaultu 16.

Ocenit musíme výhled. Řidič, který není lilipután, vidí za jízdy až na přední okraj vozu, takže může vést stroj řádně při pravé straně vozovky. Rovněž výhled dozadu je nedostižný. V zorném poli nepřekážejí opěrky, a pokud vám při couvání vadí třeba hlavy dětí, jistě sebou na váš povel hodí směrem dolů. Na žádné pásy se na zadních sedačkách nemohou vymlouvat, zato vpředu jsou pásy jako v letounu Tupolev Tu-104.

Za volantem není nuda

V mnoha automobilech hrozí, že řidič na rovných úsecích upadne v tragický mikrospánek. Škoda však toto záludné nebezpečí eliminovala. Model Š-1000 MB totiž skoro nikdy nejede rovně. Stačí drobná nerovnost či vánek a vůz vykazuje okamžitou tendenci někam zabočit, což řidič musí neustále vyrovnávat poměrně energickými pohyby. Řídit "embéčko" je tedy zábavné.

Zklamán bude jen ten, kdo očekával, že se vozidlo bude díky motoru vzadu chovat v zatáčkách vysloveně adrenalinově. Škoda 1000 MB je ve skutečnosti jen mírně přetáčivá a pokud zrovna nejede po kluzkém ledu, v běžných rychlostech zdolává zákruty suverénně.

Pohonná jednotka ovšem není úplně tichá, a využíváte-li její výkon na maximum, můžete předstírat, že tchyni či šéfa na zadním sedadle prostě neslyšíte. Vůz lze tedy doporučit do rodin i firem.

Vítězem se stává...

Na závěr jsme přistoupili k nesmlouvavému srovnávacímu testu. Proti sobě se postavily klasická modrá Škoda 1000 MB s decentní karoserií sedan a vzácnější červená Škoda 1100 MBX se sportovně střiženou karoserií tudor. A kdo bude vítězem tohoto nelítostného klání?

Po zevrubném zkoumání můžeme prohlásit, že základní rozdíl mezi oběma verzemi spatřujeme v tom, že usedlejší sedan má čtyři dveře, zatímco vyzývavý tudor ("two-door") jen dvoje. Varianta se čtyřmi dveřmi je asi praktičtější, ale dvoudveřová patrně působivější. Každý čtenář si jistě vybere, čemu dává přednost.

Modrá krasavice se do testu dostavila s litrovým benzínovým motorem, zatímco dražší červený borec disponuje zvýšeným objemem 1,1 litru. To se projevilo na jeho vyšším výkonu, akceleraci a maximální rychlosti, ale také na spotřebě. Opět platí, že definitivní volba leží na zákazníkovi (anebo na Mototechně).

Tabulka technických parametrů: Škoda 1000 MB

Motor: atmosférický zážehový čtyřválec
Objem: 988 ccm
Výkon: 35 kW (48 k)
Toč. moment: 73,5 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 26 s
Max. rychlost: 125 km/h
Komb. spotřeba: 7 l/100 km
Rozměry: 4 170 x 1 620 x 1 390 mm
Cena: 44 tisíc korun (v roce 1964)

Article rating
4.7 from 5 (94%)
Rated: 15x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů