Renault Laguna Coupé - následovník Fuega

Tests
Petr Šikl | 17.04.2009
dalších 49 fotek
foto: Petr Šikl
Renaultu dlouho chybělo ve střední třídě kupé. Až nyní francouzská automobilka přichází s kupé odvozeným od Laguny GT, ze které dostalo řiditelnou zadní nápravu.

Automobilka Renault vyrobila první kupé v roce 1971. Tehdy produkovala populární modely 15 a 17, které sjížděly z výrobních pásů dlouhých devět let. Rok 1980 znamenal příchod modelu Fuego, který se přes svůj odvážný vzhled nikdy nedočkal zásadnějšího prodejního úspěchu. Po čtyřech letech byla výroba zastavena a od té doby neměla francouzská automobilka ve střední třídě žádné kupé. Až nyní se objevuje atraktivní Laguna Coupé.

Karoserie: francouzská krasavice

Laguna Coupé působí velmi elegantně, moderně a zároveň honosně. Zdařilá karoserie působí jako celek harmonicky, zadní partie však mohou vzdáleně připomínat vozy Aston Martin. Správný sportovní nádech dodává dvojice koncovek výfuku a koncová LED světla. Zejména z bočního pohledu vynikne atraktivní silueta. Příď odkazuje asi nejvíce na současnou společnou designérskou řeč francouzské automobilky pro všechny modely a působí z celého vozu nejvíce zdrženlivě.

(+) design
(+) tuhost karoserie

TIP: Renault Laguna GT - Famózní řezání zatáček 

Interiér: neliší se

Kabina kupé vychází z běžné Laguny, díky čemuž je použita celá řada měkčených plastů a kvalitních materiálů. Po stránce rozmístění ovladačů tak mohu stejně jako u pětidveřové verze kritizovat umístění tempomatu nebo tlačítek vyhřívání sedadel. Prostoru má však posádka na předních sedadlech dostatek. Sportovně založení řidiči uvítají umístění volantu mezi nohy ve stylu Formule1. K tomu bych uvítal o něco níže položené sedadlo, jelikož vyšší osoby mohou mít problémy s nízkým stropem. I průměrně vzrostlý řidič vypadá při pohledu na vůz velmi stísněně. Hlava zalézá až do stropu. Díky zkrácenému rozvoru (téměř stejný jako u menšího modelu Megané) je v podélném směru místa stále ještě relativně dostatek.

Kufr pojme velmi solidních 423 litrů zavazadel. Samotný přístup do něj je omezen malým vstupním otvorem (vyklápí se pouze víko stejně jako u sedanu). Opěradla zadních sedadel se sklápějí zatáhnutím páčky umístěných na bocích zavazadelníku, což je rychlé a praktické. Po sklopení opěradel převezete uvnitř vozu delší předměty jako jsou lyže apod.

(+) zpracování a použité materiály
(+) objem zavazadelníku
(-) omezený přístup do kufru
(-) aerodynamický hluk při vyšších rychlostech /bezrámová okna/

Motor: utlumené charisma

Pod kapotou Laguny Coupé může mít zájemce celkem čtyři pohonné jednotky. Dvě benzínové a dvě dieselové, přičemž je možné v obou případech volit mezi čtyřválci s manuální převodovkou a šestiválci s automatickou převodovkou. Vrcholná motorizace v podobě zážehového šestiválce má své kořeny v Nissanu 350Z. Ten poskytuje Laguně Coupé dostatek výkonu a pořádnou porci charisma, přičemž jeho zvukový projev je oproti Nissanu 350Z přece jen více utlumen, což je v případě kupé v pořádku. Přísun výkonu je lineární, jen je nutné počítat s pomalejší automatickou převodovkou, která se občas chová dosti nevyzpytatelně. Vyšší spotřebu paliva nelze vzhledem k počtu válců a zdvihovému objemu příliš vytýkat.

(+) příjemný zvuk
(-) vyšší spotřeba

Jak funguje systém řízení všech kol 4Control? - ve sloupku řízení je umístěn senzor, který odesílá informace o úhlu natočení volantu prostřednictvím sítě CAN do řídící jednotky. Ta registruje rychlost vozidla a stavy asymetrického brždění (na základě podkladů ABS a ESP). Řídící jednotka porovná v reálném čase data, která hodnotí a vysílá pokyn pro natočení zadních kol válci elektronického ovladače, který je umístěn na zadní nápravě. Do rychlosti zhruba 60 km/h je směr zatáčení zadní nápravy opačný (zvyšuje obratnost vozu). Při vyšší rychlosti je směr natočení všech kol shodný, čímž se znatelně zvyšuje stabilita. Úhel natočení zadních kol je ve většině případů menší než 2°, v kritických situacích se však kola mohou vychýlit až o 3,5°. Reakční schopnost systému je velmi vysoká (10 ms). Řídící jednotka a elektrický ovladač pocházejí od japonské firmy Aisin. 

Jízdní vlastnosti: 4Control

Dnes testované Coupé stojí na zkráceném podvozku Laguny GT, která je obdařena systémem natáčení zadních kol (4Control). I průměrný řidič pozná, že se Laguna Coupé chová při průjezdu zatáčkou jinak. Nájezd do zatáčky je okamžitý bez sebemenších stop nedotáčivosti. Záď nemá tendenci být rychlejší a utržení vyžaduje doslova prasácké zacházení. Laguna jezdí jako po kolejích a k tomu dodává specifický pocit (někdy vůz zatáčí až moc, někdy zase málo). Řízení je strmé a relativně přesné, přesto zde vidím prostor pro zlepšení (zejména v oblasti citlivosti a přehnané lehkosti). Při parkování potěší nadprůměrný rejd.

(+) relativně přesné a strmé řízení
(-) pomalé řazení

Závěr: kam vlastně patří?

Tělem se dnes testovaná Laguna Coupé tváří jako GT, ale tvrdostí podvozku míří spíše mezi sporťáky. Laguně se bohužel nepodařilo vyhranit, což je velká škoda. Tvářit se jako pohodlné kupé a chovat se jako tvrdý sportovní vůz nejde příliš dohromady. Navíc charismatický motor se chová díky nepříliš rychlé automatické převodovce buď příliš chladně, nebo divoce. Coupé se neumí pohybovat s noblesou svého kabátu.

Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
2
Pružnost motoru
2
Řazení
3
Řízení
2
Sedadla
2
Spotřeba
4
Výhled z vozu
3
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
2
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Kupé (2+2)
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4 643
Šířka (mm)
1 812
Výška (mm)
1 398
Rozvor (mm)
2 694
Provozní hmotnost (kg)
1 597 - 1 692
Maximální hmotnost (kg)
1 952
Počet míst (os.)
4
Objem zavazadlového prostoru (l)
423
Motor
Typ
Zážehový
Počet válců
6
Zdvihový objem (ccm)
3 498
Max. výkon kW (k)/ot./min.
175 (240) / 6 000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
330 / 4 400
Spotřeba
Město
15,0
Mimo město
7,4
Kombinovaná
10,0
CO2 (g/km)
238
Palivová soustava
Palivo
Natural 95
Objem nádrže (l)
66
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
7,4
Max. rychlost (km/h)
244
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
6
Přenos hnací síly
Pohon
Předních kol
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením (320 mm)
Vzadu
Kotoučové plné (300 mm)
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
225 / 45 R18
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
789.900 (2.0T)
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
899.900
Celková cena testovaného vozu (Kč)
899.900
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
robinx, 19.04.2009 08:29
Pokud pán už podruhé napsal "world" místo "word" je zřejmé, že nejde o překlep, ale ........
No, prostě udělá nejlíp, pokud bude napříště poučovat především sám sebe a zároveň si odpustí titulování, které rozhodně nepřináleží těm druhým, ale když už, tak naopak právě.......
Reno, 19.04.2009 08:54
aby ses neposral....
Giorgio, 19.04.2009 12:03
...jsem kdysi koupil napůl se známým, kterému jsem po roce svou polovinu odprodal a ten jej poměrně obstojně zrenovoval (zvenku). Pak to bylo i po skoro 30 letech poměrně hezké a zajímavé auto (r. v. 1978). Technické finesy jako v této laguně v něm nebyly, ale na druhé straně bylo vybaveno prvky dnes obvyklými a nezbytnými, tehdy třeba u škodovek skoro nemyslitelnými (dvě mlhovky integrované v zadních svítilnách, vyhřívání zadního skla, otáčkoměr, regulace podsvícení přístrojového štítu, otáčkoměr). Neobvyklý tam byl snad jen ukazatel napětí baterie.

Bohužel techniku auto sdílelo s Dacií 1300, resp. vzorovým renaultem, a tak bylo nutné si zvyknout například na jedničku na trojce nebo zpátečku na dvojce a ještě po zatlačení. Jízdní vlastnosti byly chatrné a při víc jak 120 km/h auto začalo dávat řidiči nejistotu, zda vydrží vůz pohromadě. I po přetěsnění přes bezrámová okna táhlo a zůstaly u nich mezery o centimetrovém průměru. Nad 80 km/h už byl aerodynamický hluk dost vysoký.

Z praktického hlediska lze zmínit poměrně velký zavazadelník a pohodlná sedadla, ve kterých se sedělo skoro na zemi. Kvůli volantu se v nich ale spíše leželo a řidič jej musel mít obkročmo, aby se nějak vměstnal na své místo a zároveň dosáhl na pedály (aspon trošku sportovní feeling tedy patnáctka měla ). Řízení šlo ztuha a na parkovišti se jednalo o výbornou posilovnu - motor byl obyčejná třináctistovka, ale těžký naprosto nehorázně - výměna pneu svépomocí také suplovala vydatný trénink ve fitcentru.

Když to shrnu, auto to bylo vhodné spíše na statické machrování, nebo při jízdě nízkými rychlostmi. Pokud tedy na Renault 15 chce laguna navázat, snad to nebude zrovna v těchto aspektech.
Kylie, 19.04.2009 20:15
... byl PŘEDCHŮDCE modelu Fuego (tedy myslím ...)
Kamarád ho míval a zas tak špatné nebylo (vztaženo samozřejmě k druhé polovině 70tých let, kdy byl vůz konstruován - ale že bylo Fuego vozem spíše "hezčím" než "lepším" - oproti konkurenci - na tom možná něco BUDE ,-)
Ale vzhledově to byl vůz POVEDENÝ (logicky .-) neb ho navrhoval Robert Oprom (autor SKVĚLÉHO FENOMENÁLNÍho Citroën SM - na ten má prý zase "navazovat" budoucí Citroën DS 5 .... který v plánech a představách "vyměňuji" za současnou C5 ... snad Brumla "vydrží" .-)
Vrátím se k Lagune - někde jsem četla/slyšela, že Renault s těmito většími vozy KONČí - což je možná ŠKODA, neb TATO Laguna (cupka OBZVLÁŠTĚ) se mi "libí" (se smutkem v duši jsem četla tabulky prodejů, kde ani součet prodejů modelů laguna + mazda 6 + honda accord + citroën C5 se nevyrovná STARÉMU pomalu "dojíždějícímu" vw passat .... ten MUSí být ale asi "skvělý" ,-(
PS: Tím nechci s nikým "válčit" - to byl jen "povzdech"
Pěkný den

robinx, 20.04.2009 05:45
Vždy na úrovni, že?
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů