any

any


----

První svezení s novou velkou Dacií: Výhodnější nabídku najdete stěží

Tests
Radek Pecák | 09.04.2025
dalších 23 fotek
Nový model Dacia Bigster jsme testovali na trase mezi Prahou a Šumavou. | foto: Se svolením Dacia
Dacia sice již u nás nenabízí absolutně nejlevnější auto na trhu, přesto však její modely stále náleží k těm nejlépe dostupným v jednotlivých kategoriích vozů. To samozřejmě platí i novince Bigster, kterou jsem měl poprvé možnost prověřit na tuzemských silnicích. Toto prostorné SUV nabízí dostatek místa pro cestující i jejich zavazadla, navíc přináší řadu prvků, které se v Dacii objevují poprvé. Jaké jsou naše dojmy z prvních jízd v nové Dacii Bigster a jaká je cena tohoto vozu zjistíte v našem testu.
Úspěch značky Dacia je již všeobecně uznávaný. Značka, která původně měla oslovovat motoristy jen v chudších zemích Evropy, Asie či Afriky, si již získala uznání také v západní Evropě. Sandero je dokonce vůbec nejžádanějším evropským modelem, Duster pak ze všech možných SUV volí nejvíce soukromých zákazníků.

Není tedy divu, že se rumunská automobilka vlastněná Renaultem pouští i do boje o získání těch kupujících, kteří se poohlížejí po středně velkých rodinných modelech. V poslední době samozřejmě logicky typu SUV.

Na to, jak novinka vypadá zvnějšku i zevnitř, se můžete podívat do naší fotogalerie

Tím autem je Bigster, jehož karosérie má o 23 centimetrů větší délku než aktuální Duster. Od předního po zadní nárazník auto měří 457 centimetrů, což znamená dostatečnou nabídku prostoru pro cestující v kabině i věci v prostoru pro zavazadla. Ten má objem vždy přes 600 litrů Největší je v případě verze s pohonem pouze předních kol a benzinovým agregátem. Hybridní varianta, stejně jako pohon na LPG, případně verze 4x4 pak nabídnou v této části vozu o něco menší přepravní objem.

Představení vozu na videu i můžete pustit zde:
Mnoho věcí má Dacia v případě tohoto vozu ve výbavě poprvé. Třeba až do dnešních dnů žádný model značky nenabízel možnost instalace panoramatického a částečně otevíratelného střešního okna, také neměl elektricky ovládané páté dveře, dvouzónovou klimatizaci nebo digitální přístrojový štít či elektricky ovládanou sedačku. Ba ani adaptivní tempomat, možnost dvoubarevného lakování karosérie nebo opěradlo zadní lavice rozdělené v praktickém poměru 40:20:40.

Pohodlný na všech typech silnic
Auto jsem si až dosud mohl prohlížet pouze staticky. Až teprve nyní jsem ho směl nastartovat a vydat se s ním na tuzemské komunikace.

Pro cestu na Šumavu, kde se konala tuzemská novinářská jízdní prezentace, jsem dostal verzi Hybrid 155. Jedná se o verzi s pohonem pouze přední nápravy, ovšem s automatickou převodovkou a full hybridní motorizací. To znamená, že díky při zpomalování získané energii můžete řadu městských ulic či dokonce celých vesniček na trase projíždět bez zapojení benzinové osmnáctistovky.

Pohled do interiéru., zdroj: Se svolením Dacia


Tato motorizace je zbrusu nová a právě Bigster je prvním autem v celém koncernu Renault, do kterého se montuje. Po zhruba třech stovkách kilometrů, které jsem s ní zatím mohl ujet si troufám tvrdit, že rodinám, které nemají potřebu pouštět se do terénních dobrodružství, bude plně vyhovovat. Ovšem cena (i proto, že Hybrid 155 se nabízí až společně se druhým stupněm výbavy Expression (a tedy například včetně automatické dvouzónové klimatizace či LED předních mlhovek) už je minimálně 665 000 Kč.

Převodovka občas cukne
Na dálnici, kde se elektrická část soustrojí do pohonu příliš nezapojuje, činila spotřeba 6,9 litru. Ovšem o plné dva litry oproti této hodnotě (tedy 4,9 litru) je úspornější při ježdění ve městech a rovněž na venkovských silnicích při běžném tempu jízdy. To je velmi podobné oficiální hodnotě kombinované spotřeby 4,7 litru, kterou naměřili pro homologačních testech vozu.

Pohonná jednotka je solidně odhlučněna, pouze při potřebě razantnější akcelerace na krátkou dobu zvuk vytočeného motoru do prostoru pro cestující pronikne. Převodovka, která může pracovat celkem ve čtrnácti módech, protože má dva stupně pro elektrický pohon a čtyři pro benzinový, které se dají navíc různě kombinovat, pracovala většinou bezchybně. Jen na dálnici, když jsem například dojel kamion a chvíli za ním plachtil, zacukala ve chvíli, když se náklaďák vrátil do pravého pruhu a já jsem chtěl rychle nabrat ztracené tempo.

Na retardérech nebo výtlucích (na rozdíl od některých starších modelů Dacie) Bigster nepůsobí uskákaně. Právě naopak s podobnými pastmi si podvozek dokáže poradit důstojně s krátkým, plavným a tichým zhoupnutím. Zde určitě sehrává příznivou roli delší rozvor.

Autu ve výbavě Journey, která je tou nejvyšší (společně s offroadověji laděnou Extreme), z hlediska řidiče nechyběla žádná výbava. Prostor kolem sedaček je sice obložen výhradně tvrdými plasty, které jsou ale ozdobené prolisy a na několika místech také jinak zbarveným dílem, ale působí kvalitně a bytelně.

Ovládání funkcí jednoduše a rychle
Přístrojové ukazatele nahradil digitální štít, centrální obrazovka má deset palců. Pod ní naštěstí zůstaly klapky pro nastavování klimatizace. Naštěstí proto, že odezva displeje na dotyky není zrovna nejrychlejší.

I v této Dacii zůstal vypínač nejméně oblíbených asistenčních systémů, tedy toho pro udržování se v jízdním pruhu a upozorňování na překročení místního rychlostního limitu. Stačí na něj dvakrát ťuknout a otravné pípání ustane.

Přední sedačky jsou dostatečně velké a ani v oblasti ramen nebudou dva mužští spolucestující pociťovat stísněnost.

Vyzkoušel jsem také prostor vzadu.Za řidiče s výškou 186 se posadí stejně velký jedinec s rezervou kolem sedmi centimetrů před koleny i nad hlavou.

Zavazadlový prostor je velký., zdroj: Se svolením Dacia


Zavazadelník má téměř čtvercový půdorys, což usnadňuje uložení větších předmětů. Jeho boky jsou sice hodně členité, ale zato se na nich nacházejí také páčky, které umožňují z tohoto místa skopit část zadního opěradla. Ani to dosud v Daciích nebývalo. Pod podlahu lze uložit rezervní kolo. Vybrat si lze buď úzké dojezdové nebo plnohodnotné.

Na pohled velké a hodnotné auto
Určitě nejsem sám, který bude tvrdit, že nejsilnější stránkou nového Bigsteru je jeho vnější vzhled. Designérům se podařilo vytvořit vůz, který jednoznačně patří do rodiny vozů Dacia, přitom ale dává například zvýrazněnými blatníky, správnou mírou oplastování a do rohů hodně vytaženými světlomety najevo, že tohle je vlajková loď značky.

Přitom je ale stále Bigster schopen skvěle plnit roli praktického pomocníka. Každá varianta má světlou výšku hodně přes dvacet centimetrů, což znamená, že ani na louce nebo na lesní či polní cestě jen tak podvozkem nebudete drhnout.

Pokud zvolíte pohon všech kol, který se ale pojí pouze s jednou motorizací se sto třiceti koňskými silami a manuální převodovkou, dostanete i možnost přizpůsobit pohon některému typu povrchu nebo vám pomůže asistent pro sjíždění prudkých svahů. Tato verze má vstupní cenovku 607 000 Kč.

Se dvěma nádržemi dojezd přes 1400 kilometrů
Ti, kteří chtějí jezdit s co nejnižšími provozními náklady, budou moci zvolit také verzi pro pohon na LPG. Ta má dvě nádrže, takže celkový dojezd činí více než 1400 kilometrů. Pokud LPG dojde, pokračujete dále na benzin. Cenu této verze zatím Dacia nezveřejnila. Na trhu bude později.

Nejlevnější dostupnou verzí je v současné době Mild hybrid, což je jemně elektrifikovaná zážehová tříválcovápřeplňovaná dvanáctistovka. Stejně jako všechny ostatní zatím nabízené varianty dosáhne takový Bigster nejvyšší rychlosti 180 kilometrů v hodině. Zrychlení z nuly na sto je velmi solidních 9,8 sekundy.

S nejnižším stupněm výbavy, který se označuje Essential, je dostupná za 549 000 Kč. Takový vůz pak obsahuje také manuální klimatizaci, kola z lehké slitiny, střešní nosič, multimediální centrální desetipalcovou obrazovku se zobrazováním obrazu z parkovací kamery nebo tempomat.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů