any

any


----

Nový test letních pneu: Levnější značky zklamaly, na mokru jsou nebezpečné

Our theme
Radek Pecák | 27.03.2025
Pirelli Cinturato C3 | foto: Se svolením Pirelli
Poslední březnový den končí povinnost mít na autě nasazené zimní pneumatiky. S přezouváním na ty letní by neměli spěchat ti řidiči, kteří sedají za volant v brzkých hodinách během mrazivých nocí. A také ti, kteří se musejí pohybovat ve vyšších nadmořských výškách. Všem ostatním by se již nyní mohly hodit tipy na nejkvalitnější produkty, které ovládly nezávislé srovnávací testy. Jak si vedly jednotlivé značky pneumatik obuté na kolech 225/50 R17 a 225/45 R18? První z nich se testovaly v Německu na voze Škoda Octavia Combi, takže jde pro naše řidiče o velmi vypovídající zátěžovou zkoušku.
Jedno je jisté. Velká část letních pneumatik, které mají přitažlivě nízkou cenu, nezajistí stejně bezpečnou jízdu jako produkty, které jsou zpravidla o několik set korun dražší.

Potvrzují to nejnovější nezávislé testy nových typů letních pneumatik. Tentokrát se experti německého časopisu Auto Zeitung a britští experti pracující pro internetový britský magazín Tyre Reviews zaměřili na větší rozměry určené pro vozy nižší střední a střední třídy. Konkrétně šlo v případě britského média o 225/50 R17 a u německého o 225/45 R18.

Do prvního testu bylo zařazeno sedm různých typů pneumatik, do druhého pak deset.

Vítězové a poražení v testu pneu 225/50 R 17
V různých disciplínách se utkaly produkty od prémiových značek s těmi ve střední cenové kategorie i nejlevnějšími produkty. Dopadlo to zhruba podle očekávání. Na prvním a druhém místě skončily výrobky Pirelli Cinturato C3 a Continental Premium Contact 7, které si obě pozice mezi sebou podělily a jejich klání proto skončilo nerozhodně.

VIDEO / Reportáž z testu Auto Zeitung, při kterém byly pneumatiky postupně namontovány na Škodu Octavia Combi, můžete vidět zde:

Pirelli dostalo nejvyšší známky za nejkratší brzdnou dráhu na suché vozovce a experti oceňovali i skvělou přilnavost k mokrému povrchu. Naopak německý Continental zvládl zabrzdit na nejkratší vzdálenosti na mokrém povrchu a měl i dobrou přilnavost na suchu.

Samozřejmě, že oba produkty mají i některé slabší stránky. Třeba u Continentalu je to vyšší hlučnost a u Pirelli zase nižší jízdní komfort.

Také o bronzovou příčku se podělily dvě pneumatiky. Vredestein Ultrac ocenili testovací jezdci za výbornou ovladatelnost na mokru a vysoký komfort jízdy. Vyšší valivý odpor ale znamená zhoršení spotřeby. Falken ZIEX ZE320 zajistí excelentní přilnavost a dynamiku jízdy za různých podmínek. Ovšem řidiče může nemile překvapit při aquaplaningu.

Pneumatika Firestone Roadhawk 2 Enliten bude vyhovovat těm, kteří rádi ušetří každou kapku paliva. Má totiž nejnižší valivý odpor.

Poměrně překvapivě až na páté pozici skončila pneu Michelin Primacy 4+. Je tichá, zajistí vysoký jízdní komfort, avšak neměla úplně skvělé výsledky na mokru.

Stále však na mokru dokázala zastavit ve vzdálenosti lehce přes 27 metrů, což je o sedm metrů lepší výsledek než ve výsledkové listině poslední čínský Goodtrip GR 86. Ten špatně brzdí i na suchu (potřebuje o tři metry delší dráhu než vítězná pneumatika Pirelli Citnurato C03).

Ovšem daleko horší je to v dešti. Auto s ní zabrzdí až po 34 metrech, což je o více než devět metrů delší dráha než u Pirelli či Continentalu. Dá se tedy konstatovat, že navzdory názvu vám tento produkt dobrý výlet za mokrých podmínek nezajistí.

Pneumatiky 225/45 R18
Opět se hodnotilo v podobných kategoriích jako u výše uvedeného testu. Specialisté se tedy zaměřili na brzdění a ovladatelnost na suchu. Dále na mokru hodnotili brzdění, ovladatelnost, jízdu v kruhu a odolnost vůči aquaplaningu. Kategorie Komfort zahrnovala disciplíny subjektivní komfort a hlučnost. A poslední Ekonomika pak hodnotila opotřebení a valivý odpor.

Tentokrát se na prvních pětí místech v testu umístily tradiční prémiové značky v následujícím pořadí: 1. Goodyear Eagle Asymmetric 6, 2. Continental Premium Contact 7. Třetí byla Bridgestone Potenza Sport, čtvrtá Michelin Pilot Sport 5 a pátá Pirelli P Zero.

Goodyear zaujal především svými výsledky v jízdě na mokru a má také skvělou životnost. Continental i zde získala skvělé hodnocení při brzdění na mokru a hodnocení jízdního komfortu. Bridgestone zase za nejkratší brzdnou dráhu na suchu a výbornou přilnavost na mokru.

Naopak příliš ke koupi nelze doporučit pneumatiku Triangle EffeXSport, která pochází z Číny a nizozemský produkt Mastesteel Super Sport 2. Obě měly i na suchu o tři metry delší dráhu potřebnou k zastavení a na mokru to bylo o deset. Tedy místo na čáře pro 41,8 metru zastavily vůz až na 52, případně na 52,7 metru. Ten horší výsledek patří Mastersteelu.

Navíc se tyto dvě, přes nižší cenovku, nevyplatí motoristům ani ekonomicky. Dá se totiž na jich ujet jen dvacet tisíc kilometrů, což je obrovský rozdíl vůči Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6, která může sloužit celých 50 000 kilometrů.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů