Projeli jsme Hybridní Lexus LS 600. Jaký je?

Tests
iHNED | 20.03.2008
dalších 8 fotek
foto: km77.com
Senzory sledující oči řidiče, světla z LED diod namísto xenonů a pomocný elektromotor, který šetří benzin při jízdě ve městě. Nejdražší japonská limuzína už dnes nabízí techniku, o které jiní zatím jen uvažují.

Zatímco německá konkurence staví na odiv bohatou historii, značka Lexus, která v příštím roce oslaví teprve dvacet let od založení, se představuje jako nositelka nejnovějších technologií. Její šestistovka je napěchovaná vším, co výrobci automobilové elektroniky vypustili do světa. Navíc má i pár zajímavostí, na něž si konkurence dosud netroufla.
Příkladem jsou LED diody, které lexus používá namísto xenonových výbojek. Anebo drobný červený proužek na patici volantu ukrývající senzory, které spolu s mikrokamerou na přístrojové desce sledují pohyby řidičových očí. Toto zařízení má za úkol včas odhalit mikrospánek a šoféra probudit pískotem, případně auto zbrzdit na rychlost, která by při nehodě neměla pro posádku fatální následky. V každém případě není elektronický hlídač žádný hlupák. Pokud si řidič na unaveného jen hraje, aby systém zažil v akci, nepodaří se mu jej vyprovokovat.
Během týdenního testu jen jedinkrát lexus ukázal, že kromě řidiče bdí nad bezpečnou jízdou ještě elektronika. To v okamžiku, kdy se zabudovanému radaru zdálo, že se auto na dálnici nebezpečně přiblížilo k vpředu jedoucímu kamionu. V ten okamžik přes celý displej zářil na rudém pozadí varovný nápis "BRAKE!" (Brzdi!) a pokud by vůz usoudil, že situace už je velmi kritická, začal by i sám brzdit.

Tiché rozjezdy
Čím se limuzína vyráběná luxusní odnoží japonské Toyoty zásadně liší od evropské konkurence, je hybridní systém. Zážehovému osmiválci v lexusu zdatně sekunduje elektromotor, díky kterému se vůz dokáže za příznivých okolností bezhlučně odlepit z místa a v mírném tempu jet na elektřinu i několik desítek metrů. Taková situace však nastává výhradně tehdy, jsou-li baterie zásobující elektromotor dostatečně nabité. Tedy zpravidla po jízdě ve městě a jen v případě, že auto nestálo delší dobu na parkovišti. Za jiných okolností lexus k rozjezdu potřebuje vždy svůj osmiválec a elektromotor mu slouží jen jako pomocník.
Baterie zásobující elektromotor se dobíjejí brzděním, proto se efekt hybridního systému projevuje nejvíce při jízdě po městě. Výsledkem je nezvyklý jev, kdy spotřeba vozu na volné silnici i v hustém provozu velkoměsta dosahuje prakticky totožných hodnot. Displej palubního počítače ukazoval během testu jen s minimálními odchylkami průměrnou spotřebu kolem 12,5 litru. Zázračně nízké spotřeby udávané výrobcem (9,3 litru benzinu) se však vůz ani vzdáleně nepřiblížil.
Hybridní systém propůjčuje lexusu nezaměnitelné kouzlo. Elektrické rozjezdy, kdy nejhlučnější kulisou jsou valící se pneumatiky, patří k nejefektnějším kouskům tohoto vozu. Fakt, že celé zařízení včetně baterií by mělo bez výměny fungovat po celou dobu životnosti auta, zní také krásně. Méně příjemná je skutečnost, že akumulátorům padla za oběť více než třetina objemu zavazadlového prostoru (180 z 505 litrů). Navíc má hybridní technika značný podíl na vysoké hmotnosti auta: ve srovnání s osmiválcovým BMW řady 7 je lexus o 370 kilogramů težší.

Co nabízí konkurence

 
 

Audi A8

 

 
 

Hliníková limuzína se vyrábí v krátké i dlouhé verzi, s osmiválcem 4,2 FSI dává výkon 350 koní. V nabídce je výhradně s pohonem všech kol - na stovku zrychlí za 6,3 vteřiny a v průměru spotřebuje 12 litrů benzinu. V provedení Long vyjde na 2 325 300 korun.

 

BMW 750

 
 
 

Aktuální sedmičková řada pochází z roku 2001 a už netrpělivě čeká na svého nástupce. K dispozici jsou dvě délky karoserie, ale jen pohon zadních kol. S osmiválcem 4,8 litru (367 koní) vůz zrychlí na stovku za rovných šest vteřin a v průměru spotřebuje 11,4 litru paliva. Verze 750 Li stojí 2 517 730 korun.

 

Mercedes 500

 
 
 

Osmiválec v mercedesu dává výkon 388 koní, na stovku vůz zrychlí za 5,4 vteřiny. Je nabízen alternativně v krátkém i dlouhém provedení s pohonem zadní nápravy nebo všech kol. Kombinovaná spotřeba verze 4x4 je 11,7 litru. V provedení Long 4Matic vyjde na 2 965 000 korun.

 

Masáž za příplatek
Komu je délka 503 centimetrů "běžné" šestistovky málo, může si připlatit 200 000 korun za dalších dvanáct centimetrů: verze Long má nejen více místa na zadních sedadlech a bohatší základní výbavu, ale dává také pocítit, jak si japonská automobilka představuje skutečný komfort. Jestliže vedle řidiče na sedadle spolujezdce nikdo nesedí, může si cestující sedící vzadu udělat ze svého sedadla "otoman" (stisknutím tlačítka odjede přední sedadlo vpřed a ze zadního se vysune opěra pro nohy). A když má náladu, nechá si namasírovat záda nebo šíji - na výběr má několik masážních programů. Servomotorové masérky ovšem nejsou zadarmo: relaxační paket stojí 180 000 korun. Bez střešního okna a celokoženého interiéru však není k mání, obojí odčerpá dalších 165 000 korun.
Lexusu však nelze upřít, že je k potenciálním kupcům štědrý už v základní ceně. V praxi to znamená, že k uším posádky proudí hudba z audiosoustavy Mark Levinson, navigace nebo telefon se dají ovládat hlasem a samozřejmostí je pohon všech kol.
I když lexus nemá ve svém repertoáru dvanáctiválec, díky hybridní technice disponuje nejvyšším výkonem mezi osmiválcovými konkurenty. Kvůli vysoké hmotnosti jej však nedokáže patřičně zhodnotit - za dynamickými vlastnostmi "nehybridního" německého tria Audi, BMW a Mercedes vesměs zaostává.
Také jiné věci umí evropská konkurence lépe. Do této kategorie patří nesourodé hmatové vjemy při ovládání tlačítek v interiéru (páčka směrovek navíc postrádá dnes už běžný trojitý "problik") a jisté rezervy má i vzduchové pérování, kterému nesedí příčné nerovnosti a "rolety" na silnici.
Lexus LS 600hL je vozem, kterému nejde v prvním plánu o řidiče, jako spíš o toho, kdo sedí za ním. Hýčkání posádky na zadních sedadlech může někomu připadat až servilně nepatřičné, ačkoliv u vozu v ceně rodinného domu je vcelku pochopitelné. Lexus cílí také na technické nadšence, kteří se rádi svezou na vlně technického pokroku. To však vedle výhod přináší i kompromisy. Kdo ale hledá velkou benzinovou limuzínu s nejnižší spotřebou a nejtišším chodem, je na správné adrese. Musí se však smířit s tím, že jej hybridní exot vyjde na hodně peněz.

Lexus LS 600hL

Motor - objem

 

V8 - 4969 cm3 + synchronní elektromotor

 

Výkon

 

327 kW/445 k/6400 ot./min

 

Točivý moment

 

520 Nm/4000 ot./min

 

Rozměry - délka/šířka/výška

 

5150 mm/1875 mm/1480 mm

 

Rozvor náprav

 

3090 mm

 

Zrychlení 0 - 100 km

 

6,3 s

 

Max. rychlost

 

250 km/h

 

Komb. spotřeba

 

9,3 l

 

Pohotovostní hmotnost

 

2320 kg nosnost

 

Objem kufru

 

325 l palivové nádrže

 

Přenos hnací síly

 

stálý pohon všech kol, automatická převodovka s plynule měnitelným převodem

 

Cena nového vozu

 

3 094 000 Kč

Záruka výrobce

 

3 roky

 

Sériová výbava: přední, boční, hlavové a kolenní airbagy vpředu, boční a hlavové airbagy vzadu, ESP, systém bezklíčového odemykání a startování, elektrické ovládání zrcátek a oken, potkávací světla z LED diod, audiosystém s 19 reproduktory a DVD přehrávačem, satelitní navigace, parkovací asistent (senzory vpředu i vzadu) s kamerou, automatická klimatizace, tempomat, klimatizovaná přední sedadla, vyhřívaná zadní sedadla, volant v kombinaci kůže-dřevo, kožené sedačky, elektricky stavitelná přední sedadla s pamětí, hliníková 19" kola.

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Ráďa, 21.03.2008 00:57
Slabší S-klasse diesel, hm takže 320 cdi + elektro, to je jen první stupeň a berlička. Já si počkám až bude hotový DiesOtto, tomu já fandím Jinak bylo dobré sledovat v různých periodikách test toho Lexuse, mnohdy byl i ve srovnávacím vs W221 500L. Kupodivu u někoho vyhrál první, u někoho druhý a někdy taktně remíza. Ta spotřeba 12,5 jo, to se jezdilo celkem vesele, většina ostatních to zvládla za necelých 12. Hm já myslím, že elektrika pomáhá, ale na elektriku to samo moc nejede, možná v létě. Kdyžtak pan Duba nebo od koho to je rád vysvětlí. Jinak toto je auto, kvůli kterému se vyplatí být redaktorem jojo, ještě by to chtělo projet ten černý GL 320cdi co se teď všichni testují a byl by to docela hezký týden Sranda je, jak ten Lexus v té perleťové dělá docela rozruch. Cayenne nebo e65 už všichni přejdou, ale toto se každý ze zvědavosti ohlédl, aspoň když jsem to já viděl na živo. Uvidíme jaký to bude držák, protože ten LS400 byl k neutahání.
gld, 22.03.2008 12:10
Elektromotor tam je na posúvanie sa v kolónach a asistenciu pri rozbiehaní, ako vieme pri rozbehu sa spotrebuje najviac paliva, takže ked akurát vtedy zatiahne elektromotor, mestská spotreba je omnoho nižšia ako u čistého benzíniaka. A čo sa týka zmyslu Lexusu, píšeš že na dlhšie trasy budeš radšej letieť a preto lexus nemá zmysel a radšej by si siahol po konkurencii. Skvelý objav, môžeš ísť povedať vývojárom high-endových limuzín nech sa neobťažujú s tými A8, S500 a podobne pretože nemajú zmysel, že? Tak si to myslel?
David V, 25.03.2008 11:43
V podstatě ano. Je to jen okázalost. Avšak faktem je, že člověk stráví 3 hodiny v zácpě a ujede 20 km, pak má toto auto své opodstatnění, ale na překonávání dlouhých vzdáleností (500 km) to nebude - to už každý takový, ci si dovolí toto auto, poletí. Mimochodem, čistě z logiky, mají takové modely smysl, když v nich jezdí 2 lidé a žádná zavazadla???
anonym, 26.03.2008 17:15
Můj taťka s toyotama podniká a musim říct,že Toyota a Lexus jsou nejlepší a nejspolehlivější káry co znám
anonym, 26.03.2008 17:26
Všude se říká,že lexus nasadil laťku hodně vysoko a je na ostatních automobilkách,jak se s tím vypořádají.Jak se tady píše o elektromotoru,že ujede jen pár desítek metru,to je fakt,ale já už jsem v několika hybridech jel a hlavní je,že stačí i jen malé dotknutí brzdy,a benzínový motror okamžitě vypíná a běží elektro.Nejlepší je to do nějakého velkoměsta do zácp,kde běží jen elektro,ale nevýhoda je,že závistiví lidi vám to zničí
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů