any

any


----

Vyšší spotřeba, dražší servis. Velká americká auta jsou v Česku na ústupu

Our theme
Jiří Humplík | 01.04.2025
další 4 fotky
Dodge RAM 2500 | foto: se svolením TipCars
Velké pick-upy a SUV z Ameriky se v Česku prodávají čím dál méně. Potvrzují to čerstvé statistiky portálu TipCars. Důvodem jsou odlišné preference evropských zákazníků, ale i vyšší náklady na provoz a údržbu amerických vozů. Jak se u nás prodávají nové a ojeté vozy z USA a v čem se liší od evropských aut?
Už při prvním pohledu na americký automobilový trh je jasné, že mu na rozdíl od nás vládnou pick-upy a SUV. Tohle je pořadí prvních pěti modelů v loňském roce: Ford F-Series (765 649 kusů), Chevrolet Silverado (549 945), Toyota RAV4 (475 192), Tesla Model Y (405 900), Honda CR-V (402 791). Stejný typ vozů ale prakticky tvoří další dvacítka nejprodávanějších modelů, třeba RAM pick-up, GMC Sierra a podobně. V Evropě i u nás je přece jen poptávka trochu jiná.

Nejspíš i to je jeden z důvodů, proč v Česku dlouhodobě klesá podíl nabízených vozů amerického původu, jak dokládají statistiky motoristického inzertního portálu TipCars. Podle nich letos v únoru tvořily ojeté osobní vozy koupené v USA jen 0,6 procenta nabídek. Před deseti lety to přitom bylo 1,2 procenta. Podobně je tomu i u nových osobních amerických vozů, které na portálu TipCars aktuálně tvoří 0,4 procenta všech nabídek.

„Postupně ubývají důvody, proč si pořizovat vůz amerického původu. V USA jsou dnes zdaleka nejpopulárnější SUV, ale kdo si u nás chce tento typ auta pořídit, nemusí ho dovážet z Ameriky. Vlastní SUV už nabízí snad každá evropská automobilka,“ komentuje vývoj Marek Knieža, ředitel TipCars.

„Provoz amerických vozů na českých silnicích se navíc často výrazně prodraží. Vedle vyšší spotřeby plynoucí ze silnějších motorů musí majitelé počítat i s nákladnějším servisem kvůli horší dostupnosti náhradních dílů. Vozy z USA si tak dnes lidé obvykle pořizují cíleně kvůli vlastnostem nebo výbavě, které jim evropské značky nedokážou nabídnout,“ dodává.

Evropská a americká auta se liší
Skladba nabídky vozů pocházejících ze Spojených států a jejich evropských protějšků se výrazně liší. Asi nejvýraznější je rozdíl v kategorii menších hatchbacků, které mezi vozy pocházejícími z Evropy tvoří asi pětinu nabídek. Podíl nabízených hatchbacků původem ze Spojených států je přitom zanedbatelný. U ojetin tvoří pouhá čtyři procenta, nové pak prodejci nenabízí vůbec žádné.

Dlouhodobě si prvenství v Evropě drží „kombíky“. Mezi ojetinami původem z Evropy tvoří hned třetinu nabídek. U ojetin pocházejících z USA je to přitom pouhé jedno procento. Situace se však pomalu proměňuje, což se obzvlášť odráží na nabídce nových vozů. Té aktuálně u evropských automobilek s 45% podílem vévodí SUV – vozy, které jsou typické pro americký trh. Mezi auty pocházejícími z USA mají jen 28% podíl.

Ford F-Series, loni nejprodávanější model ve Spojených státech., zdroj: Se souhlasem značky Chevrolet.


Vedle SUV jsou mezi americkými vozy nabízenými na českém trhu nejčastěji zastoupené kategorie, kterým se evropské automobilky spíše vyhýbají. Pětinu všech nabídek vozů původem z USA tak tvoří kupé, šestinu pick-upy a desetinu kabriolety.

„Zatímco u populárních modelů, jako je třeba Ford Focus, se automobilkám vyplatí vozy vyrábět přímo v Evropě, v případě pick-upů, luxusnějších a výkonnějších kupé či kabrioletů zde není dostatečná poptávka pro to, aby dávalo smysl sem sériovou výrobu přesouvat. Proto se k nám dováží,“ doplňuje Marek Knieža.

Další rozdíly v autech z USA
Evropský a americký automobilový trh se nesbližuje. Statistiky TipCars ukazují hlavní rozdíly.

Velikost a výkon motoru: devět z deseti nových i ojetých amerických aut má zdvihový objem motoru vyšší než dva litry, u evropských je to přitom pouhá pětina.

„Když srovnáme, jakými motory jsou vozy v USA a v Evropě osazovány, vidíme opravdu propastný rozdíl. Za oceánem jsou i u nových aut stále naprosto běžné velké silné pěti- nebo šestilitrové motory. Takové už v Evropě kvůli tlaku na snižování spotřeby a emisí do svých vozů dává jen pár výrobců – stále se drží například BMW nebo Mercedes AMG. Pro milovníky silných motorů tak nejsou vyhlídky do příštích let a desetiletí úplně růžové,“ vysvětluje Marek Knieža.

Palivo: ve Spojených státech naprostá většina osobních vozů jezdí na benzín a nafta je obvykle doménou velkých pick-upů nebo nákladních vozidel. To se promítá i do nabídky vozů s americkým původem u nás. 84 procent amerických ojetin tankuje benzín, u evropských je to méně než polovina. Podobná situace je i u nových vozů. Ačkoliv se zastoupení zážehových motorů u nových vozů původem z Evropy již přehouplo přes polovinu, stále se ani zdaleka neblíží podílu u nových vozů amerického původu, kde aktuálně dosahuje 92 procent.

Automatická převodovka: amerických ojetých vozů je má 74 procent, u nových to je dokonce 90 procent. I když jsou automaty stále častější i v evropských autech, rozdíl je stále značný. Mezi ojetinami evropského původu mělo v únoru automatickou převodovku 46 procent nabízených aut, u nových vozů to pak bylo 60 procent.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů