Nissan 350Z Coupe - dostupný sportovec (3D model)

Tests
Petr Šikl | 15.05.2008
dalších 38 fotek
foto: Karel Směšný
Zpocené dlaně, vytřesená kostrč, unavené nohy, zalehlé uši, vytřeštěné oči, rozbušené srdíčko a návaly adrenalinu. Tyto a další symptomy jsou prvotními příznaky nadměrného užívání Nissanu 350Z. Nevěříte?

Nemáte-li zrovna po ruce nějaký ten milionek a toužíte po sportovním voze, budete mít stejně těžký výběr, jako najít jehlu v kupce sena. V cenové relaci pod milion a čtvrt lze pořídit jen pár zábavných automobilů. Jedním z nich je právě dnes testovaný Nissan 350Z ve verzi Coupé. Ten se do redakce dostavil v křiklavé oranžové barvě, která mu slušela. Zub času se nevyhne nikomu, natož sportovním automobilům. Proto Nissan závěru loňského roku povolal tým zkušených plastických chirurgů a technických inženýrů, aby "Zetko" mírně omladili nejen na těle, ale i duši. A jaký je výsledek?

Karoserie: krasavec i po letech

Inovovaný vůz modelového roku 2008 doznal jen drobných změn. Odlišit verzi před a po faceliftu přesto může být velmi snadné. Stačí se pozorně podívat na kapotu. Pokud na "haubně" nejsou podélné prolisy, ale jen boule, jedná se jednoznačně o nový model. Vyboulení kapoty si vyžádala vyvýšená stavba upraveného motoru u kterého bylo vyměněno nebo přepracováno na 80% dílů. Testované oranžové "Zetko" vypadalo na nových osmnáctipalcových kolech velmi atraktivně a často budilo pozornost.

(+) design
(+) pevnost karoserie

TIP: Hyundai Coupe 2.0 CVVT 

Interiér: kokpit pro dva

Po zabouchnutí bezrámových poměrně těžkých dveří nezbývá než najít ideální pozici za volantem, k čemuž pomáhají elektricky seřiditelné sedačky skvěle držící tělo i při jízdě bokem. Právě v kokpitu můžete nejlépe pozorovat datum zrození "tři-sta-padesátky". Použitá kvalita plastů nepatří k současné špičce, přesto po modernizaci došlo k razantnímu zlepšení zejména kvality dílenského zpracování. Audiosystém s umístěným subwooferem ocení příznivci stejně tvrdé muziky jakou je "Zetko". Osobně dávám přednost zvuku motoru a souznění s vozem, než poslechu přebasovaného audiosystému.

(+) kouzlo interiéru
(+) relativní strohost
(+) výborná sedadla
(-) málo úložných prostor
(-) mělký zavazadelník
(-) chybí možnost podélného seřízení volantu

Motor: hrubián

Vidlicový šestiválec se zdvihovým objemem 3498 cm3 poskytuje po rozsáhlejší modernizaci 313 koňských sil v 6800 ot./min. (+33 k) spolu s maximem točivého momentu 358 Nm při 4800 ot./min. (-5 Nm). Asi se ptáte proč nedošlo i k nárůstu hodnoty točivého momentu? Odpověď je jednoduchá. Konstruktérům se podařilo změnit průběh výkonu a nyní je k dispozici téměř plochá křivka průběhu. Navíc 90% veškerého krouťáku je k dispozici již od 2000 ot./min. Třistapadesátka nyní dosahuje stovky za 5,7 s a rozjede se až na 250 km/h, kdy ji zastaví omezovač. Nutností je tankovat bezolovnatný benzín s oktanovým číslem minimálně 98.

Výkon je přenášen pomocí šestistupňové převodovky na zadní kola. Odstupňování je poměrné dlouhé, na trojku není problém dosáhnout sto-šedesátky a na dálnici plout na šestku v stále příjemných otáčkách.

Samostatnou kapitolou motoru je produkovaný zvuk. V případě "tři-sta-padesátky" se nedočkáte sametové produkce jako u většiny šestiválců. Jeho zvuk je zejména nad hranicí 3000 otáček pořádně hrubý, chraplavý, chvílemi bestiální až pekelně divoký. Za všechno může výfuk, který si nejen pomocí dunění vyžaduje pozornost okolí. A právě v této pasáži se řidiči v hodnocení "zpěvu" rozdělují na dva protichůdné tábory. Jedni hrubost zpěvu obdivují, druzí zatracují.

Na spotřebu se u sportovních automobilů příliš nehledí. Přesto Nissan uvádí pro kombinovaný cyklus 11,7 l/100 km, pro město 16,8 l/100 km a jízdy mimo město 8,8 l/100 km. V praxi bude situace vzhledem k častému využívání potencionálu motoru odlišná. Spotřebě jsme se podrobně věnovali v testu spotřeby, který naleznete zde.

(+) drsný zvuk
(+) lineární přísun výkonu
(-) benzín min. 98
(-) spotřeba

TIP: Nissan 350Z Coupe v testu spotřeby 

Jízdní vlastnosti: nejdříve přesvědčí a pak pohltí

Nasednout do přitažlivé oranžové bestie, otočit klíčkem v zapalování a poté zacházet s hrubou sílou a sbírat obdivné pohledy okolí mi mohlo závidět za slunečného počasí mnoho ostatních řidičů. Počasí přálo a teploty se počátkem dubna pohybovaly poměrně vysoko. Bohužel testované "Zetko" bylo obuto do zimních pneumatik, což se záhy ukázalo na rozehřátém asfaltu jako největší nedostatek tohoto skvělého vozu. První kilometry bylo nutné absolvovat po hlavním městě. Velmi tvrdý podvozek, brzdy vyžadující násilí, ztuha jdoucí spojka a řazení mohou nezasvěceného při pohybu po městě otrávit. Po výjezdu z obydlené aglomerace se mávnutím kouzelné proutku řidič (popř. spolujezdec) ocitají v adrenalinovém ráji. Díky vyztužené konstrukci karoserie (vzpěry najdete v motorovém prostoru i za zadními sedadly), se oba dočkají opojného svezení, které limituje pouze samotný řidič (v našem případě i zimáky). Řízení vyniká přesností a nejlepší zážitky s ním zažijete na kvalitním povrchu klikatých silnic. Do zatáček se vrhá po hlavě, vyztužená karoserie se nekroutí a "Zetko" drží velmi dlouho daný směr. Limitem se stává přísun výkonu na zadní pneumatiky, které nestačí přenášet veškerou sílu a dochází po neopatrném zacházení k přetáčivému smyku, který lze velmi dobře zvládnout lehkou korekcí volantu ještě před zásahem ESP (pokud jste na tento manévr připraveni). Vyvoláte-li úmyslně ztrátu trakce zadní nápravy (přidáním plynu v oblouku, nebo pohybem volantu) dostavuje se pozvolna a řidič ji díky kvalitním sedačkám dobře cítí (tělo doslova souzní s karoserií). Do problémů se mohou dostat řidiči, kteří systém ESP vypnout. K samotnému smyku dochází relativně rychle a nepřipraveného řidiče může překvapit. Proto doporučuje v běžném provozu ESP nevypínat (i na suché vozovce) a jeho deaktivaci a případné hrátky provádět pouze na uzavřeném okruhu nebo opuštěné ploše, kde nehrozí nebezpečí.

"Zet-tři-sta-padesátce" nedělají problém ani dlouhé dálniční jízdy, při kterých může posádku unavovat monotónní dunivý zvuk a pevné držení volantu díky posilovači řízení s proměnlivým účinkem. Ten je navíc elektrický a mohl by přenášet ještě více citu do volantu. Na druhou stranu, pokud nemusíte, těžko s tímto vozem pojedete po dálnici. První sjezd a okresní silnice jsou zaručenou volbou, jak si cestu maximálně užít. Řazení vyniká krátkými dráhami, přesto jednu výtku si převodovka zaslouží - přesnost řazení, zejména pátý a šestý rychlostní stupeň zařadíte s kovovým drhnutím a velkým odporem. Brzdový pedál vyžaduje k vyvinutí dostatečného brzdného účinku použití hrubé síly, stejně jako řazení. Tento fakt těžko oceníte ve městě, kdežto na okreskách bude přispívat k pocitu, že řídíte doopravdický sportovní stroj.

(+) strmé řízení
(+) krátké dráhy řadící páky
(+) vtažení do děje
(-) méně přesné řazení
(-) neškodilo by citlivější řízení
(-) kamenné brzdy

Závěr: prakticky nepraktické "Zetko"

Toužíte-li po pořádném rachotu, masáži těla a obdivuhodných pohledech, jste na správné adrese. Nissan 350Z nabízí ve své cenové hladině maximální pocit sportovního vozu, který je umocněn samotným drsným projevem a vtáhnutím řidiče do děje. Nissanu se podařilo smíchat všechny důležité ingredience tvořící zábavné kupé. Za stejné peníze prostě nic lepšího nekoupíte. Nissan 350Z je maximálně , který prakticky uspokojí všechny touhy sportovně založeného řidiče.

Rating
Brzdy
2
Design
1
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
3
Ovladatelnost
1
Prostornost
3
Pružnost motoru
1
Řazení
2
Řízení
2
Sedadla
1
Spotřeba
3
Výhled z vozu
3
Zavazadelník
4
Celkové hodnocení - průměr:
2.07
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Vybrali jsme pro vás
Technical specification
Karoserie
Typ
Coupe
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4 315
Šířka (mm)
1 815
Výška (mm)
1 325
Rozvor (mm)
2 650
Rozchod kol vpředu (mm)
1 535
Rozchod kol vzadu (mm)
1 540
Provozní hmotnost (kg)
1 528
Maximální hmotnost (kg)
1 820
Počet míst (os.)
2
Objem zavazadlového prostoru (l)
235
Motor
Typ
Zážehový vidlicový
Počet válců
6
Zdvihový objem (ccm)
3 498
Vrtání x zdvih (mm)
95.5 x 81.4
Max. výkon kW (k)/ot./min.
230 (313) / 6 800
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
358 / 4 800
Spotřeba
Město
16,8
Mimo město
8,8
Kombinovaná
11,7
CO2 (g/km)
280
Palivová soustava
Palivo
Benzín min. 98
Objem nádrže (l)
80
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
5,7
Max. rychlost (km/h)
250
Převodovka
Typ převodovky
Manuální
Počet rychlostních stupňů
6
Přenos hnací síly
Spojka
Suchá, mechanická
Převodovka
Manuální
Pohon
Zadních kol
Řízení
Typ
Hřebenové s elektronickým posilovačem
Zavěšení kol
Vpředu
Víceprvkové s pomocným rámem
Vzadu
Víceprvkové s pomocným rámem
Brzdy
Vpředu
Kotoučové
Vzadu
Kotoučové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
225/45 R18 vpředu, 245/45 R18 vzadu
Ráfky
8JJ x 18, resp. 8,5JJ x 18
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
1 130.000
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 205.000
Cena příplatkové výbavy (Kč)
74.000
Celková cena testovaného vozu (Kč)
1 279.000
Příplatková výbava
Metalický lak
20.000
Oranžový interiér Alezan + 18
54.000
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 15.05.2008 20:57
Kvalita je velmi vysoké úrovni a nevím kolik aut od renaultu jste vyzkoušel,že tak haníte.Já mám docela dost za sebou a nejvíc mě zklamal vw,mimo audi.Proč píšou v rec.,že má málo odkládacích míst nechapu,je snad porsche stěhovák,pokud ano tak pěkně předražený.
anonym, 16.05.2008 00:28
Mám vyzkoušené tři renaulty a pořád něco na zpravování, prostě auta k ničemu.
anonym, 16.05.2008 16:24
Myslí že Z350 je dělaná v japonsku.v anglii při nejhorším.....
anonym, 18.05.2008 03:09
No když jsem vyhledal VINy Nissanů 350Z, tak začínaj na "JN.." Takže jde o Japonskou výrobu (nebo tzv. distribuční kanál) S ostatníma nissanama to ovšem je často jinak, narozdíl od Mazdy, nebo Toyoty, který až na vyjímky (třeba Aygo...) dělaj všechno v Japonsku a na spolehlivosti je to znát.
anonym, 15.07.2008 13:03
ani náhodou, montujou se ve Francii!!!
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů