Citroën se nebojí a s železnou pravidelností dokáže přesvědčovat, že umí vyrobit velmi zajímavá auta (zejména po stránce designu). Občas mu to však nevyjde a s novou generací obrátí o 180°. To však neplatí o C5. Ta je na první pohled úplně z jiného těsta, přesto má s dosluhující generací mnoho společného. Na úvod nutno říci, že Citroën vložil nemalé prostředky do zlepšení dílenského zpracování a kvality materiálů. Nový model opouští brány zbrusu renovovaného výrobního závodu v Rennes. C5 využívá osvědčenou podvozkovou platformu modelu C6 a testovací jezdci najezdili pro ověření spolehlivosti více než 5 milionů kilometrů. Jaká tedy je nová C5?
Karoserie: francouzský šarm
Nová "Cé-Pětka" následuje designovou línií nastolenou modelem C4, kterou dokonale rozvinula luxusně pojaté C6. C5 je vozem elegantními a majestátně působícími tvary s notnou dávkou šarmu, originality a reprezentativnosti. Vyšší přední partie nezapřou příbuznost k francouzské automobilce a boční profil dává vyniknout celkové délce. Zadní partie bych si dovedl představit v případě Citroënu více odvážnější. Celkový styling potrhují ráfky z lehkých slitin.
(+) design
(-) absence plynové vzpěry kapoty motoru
TIP: Citroën C4 sedan - francouzský otesánek v redakčním testu
Interiér: cestování první třídou
Originalitu je nutné očekávat i v kabině vozu. Netradiční řešení je Citroënu vlastní a tak po usednutí za volant neočekávejte zažité rozmístění ovladačů. Námi testovaná verze nepůsobila příliš luxusně, přesto je francouzské automobilky znát posun k lepšímu. Automobilka nabízí mnoho kombinací a špičkově vybavené verze nabízejí dostatek luxusu.
Přístrojová kaplička za volantem je řešena přehledně a shromažďuje všechny důležité informace. Zejména displej umístěný mezi kruhovými budíky vyniká příkladnou grafikou a užitečnostní. To však neplatí o středovém panelu na kterém byl umístěn rozměrný displej s neoslnivou grafikou sloužící zejména navigaci. Pod ním se nacházejí ovladače klimatizace a ventilace. Ještě níže naleznete změť tlačítek audiosoustavy a integrovaného telefonu do kterého se vkládá SIM karta. Zorientovat se ve spleti tlačítek dá zabrat. Volant s pevným středem přebírá C5 z menší C4, přičemž ho konstruktéři více propracovali. Pevný střed volantu je doslova poset záplavou tlačítek, ve kterých není snadné se vyznat. Osobně mi tlačítka a dva rolery ovládání vozu příliš neulehčovali. Palubě vládne nedostatek dobře využitelných odkládacích prostor. Nejvíce věcí uložíte do loketní opěrky a poté uložíte do nepraktických schránek jen drobnosti.
(+) sedadla
(+) akustická pohoda
(+) výbava
(+) materiály
(-) ergonomie /přetlačítkovaný volant/
(-) nastupování
(-) horší výhled
(-) v praxi špatně využitelné odkládací prostory
(-) komplikované ovládání přístrojů
Motor: překvapí, ale neoslní
Dvoulitrové HDi s výkonem 100 kW je pro poměrně těžký vůz překvapivě dostačující. Spojení s šestirychlostní manuálně řazenou převodovkou zaručuje příznivou spotřebu které jsme se nedávno věnovali v samostatném testu. Vznětový dvoulitr udělujeme C5 maximální rychlost 204 km/h a rozjede ji na sto kilometrovou rychlost za solidních 10,6s. Na motoru oceňuji především jeho kultivovaný projev a minimum vibrací přenášených do interiéru. Zvukový projev je celkem příjemný a vzdáleně připomíná benzínové agregáty. Potěší i solidní rozsah využitelných otáček. Dvoulitrové HDíčko je pro C5 dostatečnou motorizací, osobně bych však uvítal silnější motor. Přece jen pokud vůz plně naložíte, není výkonu na rozdávání.
(+) spotřeba
(+) kultivovanost /minimum vibrací/
(+) potlačení turboefektu
(+) široká nabídka motorizací
TIP: Citroën C-crosser - jeden z trojlístku
Jízdní vlastnosti: luxusní plavba
Na kvalitním povrchu komunikací zažijete s "Cé-Pětkou" doslova nadpozemský komfort. Citroën se pohybuje zejména v přímém směru jako vznášedlo, které pozitivně zkresluje aktuální cestovní rychlost. Stovka přijde jako sedmdesátka v jiném voze. Plavné jízdy si v Česku příliš neužijete. Bohužel. Odpovídající komunikace s hladkým a rovným povrchem se hledají jen těžko. Jízda po rozbitých okreskách nebo městských bulvárech přestává být v C5 příjemná. Podvozek si nedokáže poradit s většími výmoly, nerovnostmi a jinými nástrahami. Plavná jízda se mění v razantní houpání, drncání a nejistotu. Pocit ujíždějící karoserie do strany není zrovna příjemný.
Řazení šestistupňové manuální převodovky je typicky francouzské, tudíž nepřesné s dlouhými chody. Pedály mají tužší chod, což příliš neladí s přeposilovaným a bezkontaktním řízením, která řidiče nevtáhne do děje. Všechny projevy C5 jsou tlumené a spíše pocházející z povzdálí. "Cé-Pětka" řidiče ani posádku nechce ničím otravovat. Dokonce i při plném sešlápnutí brzdového pedálu se vůz chová noblesně a posádku nevytrhuje z pohody na palubě, přičemž se dostavuje nadprůměrný brzdný účinek.
(+) komfort odpružení
(+) brzdy
(-) řazení
(-) odtažité řízení
(-) přeposilovaný účinek brzd
(-) horší jízdní vlastnosti na nerovnostech spojené s houpáním
Závěr: pohodlný s dobrým srdcem
Zájemci o komfortní vůz střední třídy si v případě Citroënu C5 přijdou na své. Jen těžko nalezneme tomuto modelu mezi konkurencí rovnocenného soupeře v oblasti poskytovaného pohodlí na kvalitním povrchu komunikací. Bohužel vůz jsme celý týden testovali jen v Česku a C5 na nekvalitním povrchu neposkytuje námi očekávaný vysoký komfort. Na výraznějších nerovnostech sebou šije jako puberťák při rockovém koncertu a v zatáčkách neposkytuje dostatečnou jistotu. Testovaná C5 má výborné srdce, které však deklasují menší nedostatky zejména v interiéru a vyšší pořizovací cena.