BMW 745iL - test spotřeby

Tests
Petr Šikl | 26.10.2006
dalších 29 fotek
foto: Petr Šikl
Testu spotřeby jsme podrobili luxusní BMW 745 navíc v prodloužené verzi označované. Zajímalo nás, za kolik lze jezdit s tímto korábem silnic vybaveným čtyřapůl-litrovým benzínovým osmiválcem, který dovoluje zrychlit na stovku za 6,5s.


díky délce přes 5 m interiér poskytuje doslova nadbytek prostoru, avšak při hledání parkovacího místečka zažijete horké chvilky
Vlajková loď německé automobilky je ve své kategorii celkem dobře prodávaný artikl. Naše redakce si vypůjčila vůz s šedesáti tisíci kilometry na kontě v prodloužené verzi, který se mohl pochlubit pohatou příplatkou výbavou v podobě elektricky ovládaných roletek na zadních bočních oknech a zadní skle, nechybělo dřevěné obložení, vyhřívání všech sedadel atd. Pod kapotou se skrýval zážehový osmiválec o objemu 4398 ccm, který produkoval maximální výkon 245 kW při 6100 otáčkách spolu s maximem točivého momentu úchvatných 450 Nm při 3600 otáčkách. Tyto hodnoty umožňují dosáhnout stovky za 6,3 s a rozjet se až k 250 km/h, kde zasáhne omezovač. A kolik tento obr s duší siláka spolyká paliva?

Základní technické údaje:

objem motoru (ccm)

4398

 
maximální výkon (kW / ot./min.)

245 / 6100

 
točivý moment (Nm. / ot./min.)

450 / 3600

 
délka (mm)

5169

 
šířka (mm)

1902

 
výška (mm)

1484

 
rozvor (mm)

3130

 
pohotovostní / celková hmotnost (kg)

1985 / 2490

 
zrychlení 0-100 (s)

6,3

 
maximální rychlost (km/h)

250*

 
objem palivové nádrže (l)

88

 
objem zavazadlového prostoru (l)

500

 
* - max. rychlost elektronicky omezená


... interiéru vládne zejména luxus a kvalitní zpracování
Podmínky testu: Ve voze cestoval pouze řidič. Teplota vzduchu se pohybovala v rozmezí 15-16 °C a doprava v hlavním městě byla celkem plynulá. Mimo obec provoz ještě více řídl. Na dálnici panovala střední hustota provozu díky práci na silnici. Vůz měl v době testu najeto mírně přes 60 tisíc kilometrů a tankovaným palivem byl Natural 95. Takování probíhalo u stejného stojanu na stejné čerpací stanice, vždy až po samé hrdlo nádrže. Námi naměřené údaje srovnáne s údaji palubního počítače závěrem testu.

TIP: TEST SPOTŘEBY - Hyundai Getz 1.4i


naplnění 88 litrové nádrže chvilku trvá ...
Popis trasy: naše trasa začíná u čerpací stanice na Plzeňské ulici směrem do centra. Po úplném dotankování palivové nádrže trasa pokračuje cca 500 metrů dále směrem do centra, kde na světelné křižovatce zahybáme doprava do Jinonické ulice. Následuje Klikatá, Karlštejnská, Řeporyjská. To se již dostáváme na Jeremiášovou ulici, ze které zanedlouho odbočujeme ulicí Smíchovská do městské části Řeporyje. Odtud jedeme Dalejskou pod železniční viadukt směrem na obec Zadní Kopanina před kterou se dáváme prudce doprava a směřujeme na obec Ořech. Následuje Chýnice, Kuchař, Vysoký Újezd, Lužce a konečně v Loděnicích najíždíme na dálnici D5 po které pokračujeme až na samý konec, kde sjíždíme Bucharovou ulicí zpět do Motola na Plzeňskou a posléze končíme na místě výjezdu.

Celý okruh měří 47,8 km. Podíl dálnice, obce a komunikace mimo obec je vždy zastoupen přibližně třetinovým podílem.

TIP: TEST SPOTŘEBY - Honda City 1.4 Cool


i prodloužená verze se řídí s lehkostí a jednoduchostí
Okruh I. aneb klidná jízda s manuálním řazením - po dotankování nádrže po samé hrdlo vyrážím od čerpací stanice do víru velkoměsta. Poklidnou jízdou se dostávám na okraj Prahy, kde je provoz řídký a obcích kolem Prahy potkávám několik vozů spěchájící do města za prací. S maximální opatrností a vždy za předpokladu dodržení povolených rychlostních limitů se dostávám devadesátkou na dálnici, kde panuje celkem svižný ruch. Hlavní tah od Plzně těsně před Prahou jen stěží vstřepává ranní nápor a nevyhýbám se chvilkovému zbrždění a popojíždění. Přesto v cíli dosahuji průměrné rychlosti 63 km/h a okruh dlouhý necelých 48 km zdolávám lehce pod hranicí padesáti minut. Po dokončení trasy dotankuji a palubní počítač se odvděčuje průměrnou spotřebou 10,9 litru benzínu na sto kilometrů, což považuji za velmi dobrý výsledek.

BMW 745iL

 

průměrná spotřeba na 100 km dle PP (l)

 

cena paliva na 100 km (Kč)

 
okruh I.

10,9

 

347,70

 
okruh II.

14,4

 

459,35

 
rozdíl:

- 3,5

 

- 111,65

 


... po městě není problém popojížděním v koloně dosáhnout průměrné spotřeby 25 l / 100 km
Okruh II. pod plynem na sportovní režim - za pár minut po dotankování usedám opět za volant a vyrážím na druhé kolečko. Tentokrát s maximálním využíváním výkonnostního potencionálu motoru. Na rozdíl od prvního případu nechávám za sebe řadit automatem přepnutým do sportovního režimu. Na semaforech sedmička pod těžkou nohou sprintuje s dunivým hřmotem pořádného stáda koní. Vyšší rychlostní stupeň řadí automatika velmi vysoko a tudíž není nouze o zvukový projev osmiválce, který je jinak výborně odhlučněn. Mimo obec tlačím plynový pedál jěště více, avšak vždy velmi brzy jdu na brzdy. Sedmička se pekelně rychle rozjede a díky úzkým a poměrně klikatým silnicím musím často velmi intenzivně brzdit. V jedné zatáčce potkávám autobus a mnoho místa nezbývá, což má za následek téměř úplné zastavení na uhnutí na samou krajnici až do trávy. Následně se musím znova rozjíždět, což opět zvyší spotřebu. Po nájezdu na dálnici se vůz cítí jako doma. Aktuální spotřeba na šestý rychlostní stupeň ukazuje i při velmi vysokých rychlostech výborné hodnoty spotřeby. Po dotankování paliva představuje průměrná spotřeba dle PP hodnotu 14,4 litru.

TIP: TEST SPOTŘEBY: Nissan Note 1.4

A v další tabulce se podíváme na odchylku průměrné spotřeby naměřené palubním počítačem ve srovnání s námi naměřenou spotřebou pomocí dotankování do úplně plné nádrže.

odchylka palubního počítače:

 

okruh I.

 

okruh II.

 
průměrná spotřeba dle PP (l/100 km)

10,9

 

14,4

 

průměrná spotřeba dle dotankování (l/ 100km)

 

10,7

 

14,1

 
rozdíl hodnot (l/100 km)

-0,2

 

-0,3

 


parkování usnadňuje přední i zadní parkovací asistent
Víko palivové nádrže se otevírá pouhým lehkým dotekem prstem, kterým se dvířka sami otevřou. Poté je postup standardní. Palivová nádrž, která pojme u tohoto luxusního sedanu na 88 litrů paliva (včetně rezervy) byla vždy dočerpována po samé hrdlo. Z tabulky jasně vidíte minimální rozdíly v námi naměřené spotřebě oproti palubnímu počítači. Desetinné odchylky jsou adekvátní naměřené spotřebě. Samozřejmě naprostou přesnost nelze touto metodou měření nikdy dosáhnout.


V předposlední tabulce porovnáme jednotlivé údaje průměrné spotřeby prezentované výrobcem s námi naměřenými hodnotami průměrné spotřeby. Průměrnou spotřebu zjišťujeme podle palubního počítače. Hodnoty naměřené během pohybu po hlavním městě neodpovídají hodnotám uváděným výrobcem. Stačí chvíli popojíždět v koloně a spotřeba se ihned vyhoupne přes magickou hranici dvaceti litrů. Naopak na silnicích první třídy a dálnicích vůz překvapí při dodržování rychlostních limitů "nízkou" spotřebou vzhledem k vysokému objemu a osmi válcům. Námi naměřená hodnota zde byla naopak nižší, než kterou udávají v BMW.

BMW 745iL

 

hodnoty udávané výrobcem:

 

hodnoty naměřené dle PP:

 

rozdíl:

 

město: (l/100 km)

 

15,9

 

24,0

 

+8,1

 

mimo město: (l/100 km)

 

8,5

 

8,0

 

-0,5

 

kombinace: (l/100km)

 

11,2

 

12

 

+0,8

 


a nakonec trocha romantiky neuškodí ...
Závěr: Tento reprezentativní vůz si většinou kupují firmy či státní instituce, které na spotřebu příliš nehledí. Přesto náš test potvrdil, že při manuálním řazením a rozumné jízdě v kombinovaném provozu lze jezdit za necelých 11 litrů paliva, což vzhledem k výkonu, hmotnosti a velikosti je výborný výsledek. A naopak městský provoz je pro vůz, resp. pro majitele utrpením. Spotřeba doslova výletne vzhůru a apetit sedmičky se rovná nenažranému obru. Jelikož sedma je především skvělý polykač kilometrů, můžeme při dlouhých cestách očekávat velmi dobré hodnoty spotřeby.

Article rating
3.6 from 5 (72%)
Rated: 10x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
A.K.Alex, 26.10.2006 15:42
Suhlas a Alešom a Ryšárom. Uznávam racionálnu jazdu s ohladom na momentálne podmienky a fyzikálne zakony Riadim sa vzdy svojim triezvym usudkom a pokial nieco vyhodnotím ako nie práve 100 perc. bezpečné, tak do toho nejdem. Naopak ak je to bezpečné a nikoho tým neohrozím prečo by som sa mal za niekym vliecť. Aj pomalá jazda môže byť nebezpečná. Treba si vážiť minimálne svoje zdravie ak už nie aj zdravie ostatných.
kaccerr, 26.10.2006 20:33
no jako řidič velkých až obrovských aut (ne tir) vím,že autobusáci žijí ve zcela jinném světě-jsou to magoři!
Passat, 28.10.2006 18:55
Přesně tak,znám spoustu lidí,kteří mají najety statisíce km a vědí jak se auto chová.Nejezdí vždy podle předpisů.....ale co si budem namlouvat každý jsme mimo obec autu trošku........někdy trošku více dopřáli....rychlosti.Ovšem né když nato nejsou podmínky.....na opuštěných parkovištích pár km za městem se dá bezvadně řádit.....sem si to párkrát vyzkoušel.....nikdo tam nebyl nikoho sem neohrozil a užil sem si to.Taky jezdím po okresce občas 100 i více ale ve městě si 50 trošku víc hlídám.....už mě párkrát vletělo dítě před auto a nejet tam 50 nevím jak by to dopadlo......
martin, 29.10.2006 13:08
A já jsem si myslel, že se v diskuzi dozvíme něco víc o autech, konkrétně o BMW 7. Zatím tady pár hňupů rozpoutalo debatu o dopravních předpisech a o tom, kdo jak jezdí. Jděte už písálkové někam jinam, na nějaký jiný servr a neserte se tady. Díky moc.
anonym, 09.06.2007 09:24
Mě napadla jedna taková šílenost. Tohleto auto už je celkem :) cenově dostupné. Kolem 700 tis. Kč při 100 tis. km to se myslím dá... :) No a teď k věci.... co kdyby se tam namontovalo LPG. :) Průměrná cena LPG je kolem 13 kč. Při průměru 12 l/100km to je nějakých 170 Kč na 100 ujetých km, když vezmu v potaz větší spotřebu LPG než benzínu. Už vidím ten nápis na kufru: 745 iL LPG :))))) chybí tam ještě MHD :))) Takže jdu do toho. :)
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů