Peugeut Partner 2.0 HDI - lze jezdit s naftou v motorovém oleji?

Techn.advisory centre
Váradi Petr | 09.11.2011
foto: TipCars.com
Poradíme v případě, kdy dochází k úniku nafty do motorového oleje a ujasníme, kde je hranice při které nastává možnost větších škod.
Autor dotazu:Brouček Zdeněk
Značka, model:Peugeot Partner
Bližší označení: 
Rok výroby:2001
Palivo:nafta
Výkon v kW:66kw 90PS
Kód motoru:rhy
Popis závady:Dobrý den, prosím radu: přibývá nám nafta do motoru, voda to není, ta neubývá. Jinak auto startuje super, jede super, necuká, jen po zahřátí kouří do modra. Prosím, zda někdo nemá zkušenosti. Děkuji.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

zkraje se zastavíme u toho, že určité množství paliva je v oleji přítomno prakticky vždy. Máme tu dva systémy, které se dostávají do přímého kontaktu, ještě se nepodařilo zkonstruovat je tak, aby nedocházelo k určitým průnikům. Existují ovšem průniky přirozené a poté nepřirozené. Jako přirozené průniky lze označit zejména průniky výfukových spalin kolem pístních kroužků do klikové skříně, kde zvláště při nezahřátém motoru výfukové spaliny zkondenzují. Zvláště u vozů s vyšším kilometrovým náběhem je nasnadě, že kroužky již nejsou v téže kondici jako „zamlada“ a vyskytují se vůle. Je ale pravda, že průnik kolem kroužků na měrce zpravidla ani nezaznamenáte. Specialitou v případě nafty v oleji je pak to, že nafta se díky svému vyššímu bodu varu (kolem 180 stupňů Celsia) v oleji hromadí.

Existuje určitá mez, po jejímž překročení již hovoříme o poruše, ta mez je zpravidla uváděna jakožto maximálně 4% paliva z celkového objemu olejové náplně. Poté již nelze garantovat potřebné parametry motorového oleje (viskozitu). Dnešní, nejčastěji používané, lehkoběžné oleje mají viskozitu nastavenu kvůli úspoře paliva poměrně nízko. Palivo v oleji ji může snížit pod mez, kdy je mazací film celistvý, a v ten moment nastávají potíže.

Ve Vašem případě lze oprávněně usuzovat, že paliva máte v oleji přespříliš. Nasvědčuje tomu i modrý kouř. Na vině mohou být následující činitelé: extrémní opotřebení těsnících kroužků, přicpané vstřikovače (možno v kombinaci se špatným palivovým filtrem), problém se vstřikovacím čerpadlem...V souvislosti s touto závadou lze před započetím drahých zásahů (tzn. cokoli týkající se vstřikovačů) doporučit i finančně rozumné změření tlaků v jednotlivých válcích, může nasměrovat správným směrem.

Hlavní rada nicméně zní: řešte tuto závadu bezodkladně, nafta nemá mazací schopnosti, které udrží motor dlouhodobě v chodu a hrozí zbytečné přidření či zadření motoru. Samotná výměna oleje nepomůže. Lze ji pouze doporučit, pokud opravdu nemůžete vadu řešit okamžitě, neboť oddálí moment, kdy se v oleji nahromadí takové množství nafty, že to již způsobí výše uvedené škody.

Jako bonbonek, který můžete požadovat v servisu uvádím metodu, jež spočívá ve stanovení bodu vzplanutí vzorku motorového oleje z Vašeho vozu. U nového oleje se bod vzplanutí předpokládá v rozmezí 230-240 stupňů Celsia. U použitého oleje ve vznětovém motoru se jako hranice uvádí minimálně 180 stupňů Celsia. U zážehových motorů je hranice kvůli větší těkavosti benzínu stanovena níže-na minimálně 140 stupňů.

Ve Vašem případě by tedy „vlak neměl jet“ pod 180 stupňů jakožto minimální teploty bodu vzplanutí.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů