TEST: Range Rover Sport S/C je možná trochu nesmyslný, ale hlavně velmi návykový

Our theme
Stanislav Švarc | 20.12.2013
dalších 21 fotek
Range Rover Sport. | foto: Denis Ferdus
Praha /TEST, FOTOGALERIE/ - Nosit na kapotě jmenovku Range Rover Sport není jen tak. Od takového auta všichni očekávají nejen aristokratickou povznesenost tradičního Range Roveru, ale kvůli přídomku Sport i trochu rošťácký charakter. Jde to vůbec?
U předchůdce, tedy u první generace, se právě tohle moc nepovedlo. Důvod byl zřejmý. Range Rover Sport totiž vlastně nebyl ani Range Rover, a už vůbec nebyl "Sport". Zjednodušeně řečeno šlo "jen" o převlečený Land Rover Discovery - robustní, těžký a především rodinný vůz. Hodně dobré auto, ale na Range Rover Sport je to prostě málo.

S novou generací tomu má být jinak. Platforma totiž tentokrát pochází z klasického Range Roveru, stejná jsou i pohonná ústrojí a z velké části i interiér.

Přesně uprostřed
I vzhledově jsou si oba vozy velice podobné, ale samozřejmě ne stoprocentně. Sport na jednu stranu přebírá řadu prvků od nového Range Roveru, na druhou má však blízko také k menšímu modelu Evoque. Je prostě tak nějak uprostřed. Narozdíl od dospělého "RR" ale rozhodně působí dravěji, má dynamičtější siluetu s nižší střechou a užšími okny. Osobně se mi moc líbí nasávací otvory v kapotě.

Range Rover Sport.


Zároveň si však zachovává majestátnost většího sourozence. A stejně jako on díky rozsáhlému využití hliníku mezigeneračně výrazně zhubl, úspora dosahuje více než 200 kilogramů.

S interiérem je to podobné. I kabina připomíná velký Range Rover, což mimo jiné znamená použití ušlechtilých materiálů a bezvadné zpracování. Architektura je však bližší menšímu Evoque. Sedí se o něco níž, volant je má menší průměr, sedadla jsou sportovnější, otočný ovladač automatické převodovky nahradila klasičtější páka, kterou známe například z Jaguaru F-Type, a celkově jsem si připadal interiérem více obklopený.

Range Rover Sport.


V souladu s novou filozofií automobilky ubylo tlačítek a ovládání se nyní soustředí především do oblasti osmipalcového dotykového displeje. Není to úplně nejlepší řešení, zvlášť ovládání vyhřívání (či „ochlazování") sedadel působí až moc složitě. A ani samotný systém nepatří k nejrychlejším, byť oproti předchozí generaci a některým jiným modelům značek Land Rover a Jaguar je cítit opravdu znatelný posun.

V pořádku je kabina i prostorově, nabízí dostatek místa cestujícím i na zadních sedadlech - i když vnější rozměry možná slibují o trochu víc. Dostatečný je rozhodně i zavazadelník s objemem 489 litrů, který však narozdíl od Range Roveru nemá šikovné dvoudílné dveře. Zapotíte se při stěhování těžkých věcí, nakládací hrana je totiž hodně vysoko: 80 centimetrů nad zemí.

Lehký infarkt
Určitě jste si v titulku všimli zkratky S/C, což znamená "Supercharged". Právě v tomto slově spočívá jedinečnost testovaného provedení, za uvedeným označením se totiž ukrývá nejrychlejší, nejhlučnější a tedy i nejlákavější dostupná motorizace. Jde o zážehový, kompresorem přeplňovaný osmiválec o objemu pěti litrů, s výkonem 510 koní a točivým momentem 625 N.m. To jsou hodnoty, které Range Roveru Sport může závidět kdejaký opravdový sporťák - stejně jako zrychlení z klidu na stovku. Dvě a půl tuny vážící hromotluk to zvládne za obdivuhodné 5,3 sekundy.

Range Rover Sport.


A je to opravdu neuvěřitelný kalup. Takový, že jsem snad vůbec poprvé v autě prodělal lehký infarkt. Řídil jsem samozřejmě i mnohem rychlejší žihadla, svezl se s českým jezdcem rally Martinem Prokopem v jeho závodní Fiestě, ale tady nejde jen o tu rychlost. Jde i řadu prožitků "okolo".

Když sednete do sporťáku, víte, co přijde a rychlost vám pak připadá přirozená, jste na ni připraveni a počítate s ní. Jenže v Range Roveru sedíte vysoko nad ostatním provozem v pohodlných sedadlech, posloucháte muziku z kvalitního audia, díky fantastickému odhlučnění nevnímate svět okolo sebe a prostě se jen tak pohodově pohupujete nad těmi špinavými a děravými silnicemi pod vámi.

Range Rover Sport.


Jenže pak potřebujete z nějakého důvodu zrychlit, intuitivně zašlápnete pravý pedál až do podlahy, skvělá osmistupňová převodovka ZF rychle podřadí na nejvhodnější rychlostní stupeň... A obří "RR" se výrazně zhoupne a vypálí nečekaně rychle vpřed. Právě ten moment překvapení způsobuje podezřelou změnu v chování srdce a posun dalších vnitřností bůhvíkam.

Nejhbitější, nejovladatelnější
V tu chvíli si řeknete, že toho výkonu už je možná přece jen moc. Jenže vám to nedá a za chvíli prošlápnete plyn znovu. Potom znovu, a pak ještě jednou... A zvyknete si, zjistíte, že se Range Rover Sport chová stabilně, že s ním máte všechnu tu sílu pod kontrolou. No a pak už se prostě jen bezhlavě zamilujete.

Výkon kompresorového osmiválce je sice vysoce návykový, ale nikdy nejde jen o motor. Inženýři v Land Roveru se chlubí, že postavil dosud nejovladatelnější a nejhbitější Range Rover vůbec. Rád potvrzuji, že mají pravdu.

Range Rover Sport.



Velké SUV pochopitelně může být jen těžko okreskový přeborník, přesto je obdivuhodné, co všechno zvládne. I ve svižných zatáčkách se díky skvělému podvozku chová přísně neutrálně a zarputile se drží stopy. Sport také dostal nově nastavený elektrický posilovač řízení se strmějším převodem. Výsledkem je, že i na točivé silnici umí být vůz hodně rychlý a hlavně při tom působí zcela přirozeně.

Nejlepší však je, že i přes zjevnou orientaci na "sportovní" výkony menší Range Rover neztratil takřka nic z charakteru většího sourozence. Jinými slovy neskrývá svou identitu prostorného a pohodlného "esúvéčka", není přehnaně tvrdý či ostrý. Můžete s ním v pohodě jezdit po ucpaném městě (i přes poněkud větší rozměry), můžete se jen tak kochat krajinou a co víc - do krajiny můžete bez obav i vyrazit.

Range Rover Sport.


Range Rover Sport si totiž snadno poradí i s hodně těžkým terénem. Jízdu mimo asfalt má plně ve své režii systém druhá generace systému Terrain Response, která nově dostala i plně automatickou volbu. Funguje tak, že systém monitoruje povrch a tomu přizpůsobuje jízdní režim. Stejně jako u dospělého "RR" jsem přesvědčený, že dokáže mnohem víc, než si k němu člověk s přirozeným pudem sebezáchovy dovolí.

Sláva bláznovství
Všechno však samozřejmě není jen krásně pozitivní. Leckoho může od koupě Range Roveru Sport Supercharged odradit apetit přeplňovaného osmiválce. Spotřeba je vždy dvouciferná a v závislosti na stylu jízdy se pohybuje od 11 do... no do hodně. Ale nemusí to být tak hrozné, já jsem test (a opravdu důkladný) zakončil se spotřebou lehce převyšující 15 l/100 km.

Range Rover Sport pochopitelně můžete mít i s naftovými motory, které k provozu požadují výrazně méně paliva. Jsou i hodně povedené, charakter vozu rozhodně neruinují. Ale přesto - benzin s komprosorem, jakkoli je v dnešní době bláznivý, má prostě duši. A i když by ho asi jen málokdo z nás chtěl každý den živit, věřím, že všichni ve skrytu duše přesně po něm toužíme.

Range Rover Sport.



Druhou překážkou může být pořizovací cena. Základní Range Rover Sport 3,0 TDV6 vyjde na skoro 1,8 milionu korun, s testovaným osmiválcem pak na 2,9 milionu a příplatky mohou částku snadno navýšit daleko za hranici tří milionů.

Na druhou stranu, pokud ty peníze máte, neřeknu vám jediný vážný důvod, proč si tohle auto nekoupit. Vlastně tu pro něj nevidím ani skutečnou konkurenci. Možná klasický Range Rover? Ten je ale ještě dražší a možná až příliš velký. Snad Porsche Cayenne. Technicky výborné auto, jenže si ho kupují hlavně povrchní lidé bez vkusu. A mezi ně byste určitě patřit nechtěli.

Range Rover Sport Supercharged: Hodnocení a technické údaje
+vzhled
+charakterní motor
+jízdní vlastnosti na všech površích
-vyšší spotřeba
-vysoká nakládací hrana
motorzážehový osmiválec, přeplňovaný
objem5000 ccm
max. výkon375 kW (510 k)
max. točivý moment625 N.m
max. rychlost225 km/h
0 - 100 km/h5,3 s
komb. spotřeba12,8 l/100 km
cena test. vozu3 476 121 Kč

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů