Výrobci aut se při uvádění novinek často chlubí řadou elektronických asistentů, funkcemi multimediálního systému či možnostmi připojit vůz k internetu. Podle výsledků aktuálního průzkumu však o tyto vymoženosti velká část řidičů nestojí. Nebo o nich dokonce ani nevědí.
Tvrdí to alespoň závěry ankety společností Nielsen a SBD, které se v dubnu a květnu dotazovaly přímo majitelů aut. Celkem jich bylo 14 tisíc.
Podle průzkumu si 43 procent dotazovaných myslí, že to výrobci s technologiemi v nových autech už přehánějí, že funkcí je často zbytečně příliš.
"Je to něco jako závod ve zbrojení, soutěž v tom, kdo může mít nejvíc technologií v autě. Ale zákazníci jsou tím zmateni," komentoval výsledky viceprezident společnosti Nielsen Mike Chadsey.
Průzkum také ukázal, které funkce řidiči považují za nejhorší. Ze 42 technologií - od hybridního pohonu přes adaptivní podvozek po zadní kameru - se nejmenší oblibě těší funkce spojené s multimediálními palubními systémy.
Nejhorší je prý hlasové ovládání, jemuž i přes pokrok v posledních letech zákazníci po špatných zkušenostech prostě nedůvěřují. Raději sáhnou po osvědčeném "ručním" ovládání.
Špatně dopadlo také propojení s chytrými telefony a nelíbí se ani předinstalované aplikace či upravitelný design palubních přístrojů.
Řidiči také často nepoužívají zabudované hard disky a CD přehrávače. Hudbu si raději pouští například z iPodu či telefonu.