V nehodách vedou křižovatky. Odborníci upozornili na riziková místa na Plzeňsku

Our theme
Lucie Valeriánová | 15.11.2024
dalších 37 fotek
Regionální dopravní konference v Plzeňském kraji | foto: Deník/Lucie Valeriánová
Zlepšení bezpečnosti na silnicích a upozornění na místa, kde se stává nejvíce nehod – tomu se věnovala dopravní konference, která se uskutečnila v prostorách středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni. Rozebíralo se na ní deset nejrizikovější míst na cestách Plzeňského kraje i lokality, které už se i díky těmto konferencím podařilo lépe zabezpečit.
Datoví analytici pracující pro Portál nehod zpracovávají pro každý kraj analýzy dopravní nehodovosti včetně nejrizikovějších míst v daném regionu. Na finálním výběru a pořadí rizikových míst se následně shoduje expertní komise složená ze zástupců BESIPu, Policie ČR a společnosti RSE Project.

Smysl konference
„Jde o sdílení rizikových míst v regionech směrem k odborníkům a zástupcům municipalit, správců silnic a lokální dopravní policie s cílem tato nehodová místa posunout k vyřešení a smazat je tak z nehodové mapy,“ vysvětlil Jan Chalas, datový analytik ze společnosti DataFriends.

Podle Tomáše Neřolda z Besipu je diskuze o nejnebezpečnějších místech v kraji přínosná. „Je to způsob, jak upozornit na nebezpečná místa. To ale neznamená, že nejsou další nebezpečné lokality. Jde nám o snížení počtu usmrcených a zraněných,“ říká.

„Konference bezesporu užitečná je, dává prostor k diskusi všem zainteresovaným subjektům a odborníkům a přináší konkrétní návrhy pro vyjmenovaná problémová místa. Pochopitelně mě netěší, že na předních místech TOP10 jsou v několika případech plzeňské křižovatky. Ale jak zaznělo, pracuje se na opatřeních, která bezpečnost i zde zvýší. Někde to je běh na delší tra, jako například na Klatovské třídě, kde je zapotřebí snížit dopravní intenzitu převedením silnice 1. třídy do jiné stopy. Naopak křižovatka v Těšínské a Jateční se úpravy v podobě osazení semaforu dočká brzy,“ komentuje náměstek plzeňského primátora Aleš Tolar.

Náměstek hejtmana Plzeňského kraje Pavel Čížek pak upozornil na to, že v dopravě roste význam u cyklodopravy a elektrokol, které lidé využívají i na běžných cestách tdo práce.

„A my se snažíme vytvořit jako kraj infrastrukturu, motivujeme obce, dáváme jim dotace, snažíme se, aby získávali další dotace tak, abychom udělali základní páteřní dopravní cyklostezky, které propojují větší města a obce, abychom tím vymístili cyklisty ze silnic první třídy, které jsou frekventované a nebezpečné,“ říká Pavel Čížek.

V hlavní části programu přišlo na řadu deset míst vytipovaných na základě dat a analýz ve spolupráci všech zainteresovaných, která jsou napříč Plzeňským krajem těmi nejrizikovějšími.

Změna křižovatky
V jednom konkrétním případě bylo přítomným ukázáno, jakým způsobem by bylo možné nebezpečnou křižovatku změnit tak, aby v budoucnu nebyla na seznamu míst s častými dopravními nehodami. Šlo o jednu z hlavních křižovatek u obce Losiná, kde se za rizikové považuje úhel křížení, intenzity a rychlost na hlavní komunikaci a omezený rozhled.

Ostatně změnit věci k lepšímu, to je účelem dopravních konferencí. A tak v Plzni došlo také na prezentaci míst, která už byla upravena tak, aby byla bezpečnější. Pozitivní totiž je, že řešení a možnosti, jak si se situací poradit, existují, na některých už se začalo pracovat, některé mají připravené návrhy.
To ovšem nemění nic na tom, že především řidiči by se měli na cestách chovat zodpovědně, obezřetně a maximálně se soustředit na sledování provozu kolem sebe.

Top 10 rizikových míst v Plzeňském kraji
  • 1. Okres Plzeň-město – silnice I/27 a křižovatka ulic Klatovská třída a Americká v Plzni – 20 nehod, 9 zraněných – za poslední dva roky 7 nehod – nejčastější příčina nehod: nezaviněná řidičem
  • 2. Okres Plzeň-město – silnice II/233 a křižovatka ulic Jateční a Těšínská v Plzni – 17 nehod, 10 zraněných – za poslední dva roky 9 nehod – nejčastější příčina nehod: nedání přednosti vozidlu přijíždějícímu zprava
  • 3. Okres Klatovy – silnice I/27 a oblouk v extravilánu u vesnice Kokšín – 15 nehod, 20 zraněných – za poslední dva roky 10 nehod – nejčastější příčina nehod: nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky
  • 4. Okres Domažlice – křižovatka silnice I/26 a ulice Plzeňská u města Staňkov – 15 nehod, 27 zraněných – za poslední dva roky 8 nehod – nejčastější příčina nehod: nedání přednosti proti příkazu Dej přednost v jízdě
  • 5. Okres Domažlice – křižovatka silnic I/26 a II/195 u obce Havlovice – 14 nehod, 11 zraněných – za poslední dva roky 4 nehody – nejčastější příčina nehod: nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem
  • 6. Okres Domažlice – silnice I/26 a úsek v extravilánu u obce Meclov – 13 nehod, 14 zraněných – za poslední dva roky 8 nehod – nejčastější příčina nehod: nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky
  • 7. Okres Plzeň-město – křižovatka ulic Kotkova a Husova v Plzni – 13 nehod, 8 zraněných – za poslední dva roky 6 nehod – nejčastější příčina nehod: nedání přednosti proti příkazu Dej přednost v jízdě
  • 8. Okres Klatovy – úsek silnice II/185 v extravilánu u města Klatovy – 12 nehod, 9 zraněných – za poslední dva roky 7 nehod – nejčastější příčina nehod: nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky
  • 9. Okres Plzeň-město – křižovatka ulic Podnikatelská a U Nové Hospody v Plzni – 12 nehod, 13 zraněných – za poslední dva roky 10 nehod – nejčastější příčina nehod: nedání přednosti proti příkazu Dej přednost v jízdě
  • 10. Okres Tachov – křižovatka silnic I/21 a II/199 u města Bor v části Nová Hospoda – 12 nehod, 12 zraněných – za poslední dva roky 7 nehod – nejčastější příčina nehod: nedání přednosti proti příkazu Dej přednost v jízdě
Velkým nešvarem je držení telefonu za jízdy,
říká Václav Kouba, vedoucí odboru služby dopravní policie Plzeňského kraje,

Jaké jsou podle vás nešvary na silnicích?
Nešvary jsou stále stejné. Hlavní příčinou dopravních nehod je nepřizpůsobení rychlosti. Nepřiměřená rychlost, způsob jízdy a věnování se řízení. Samozřejmě velkým nešvarem je držení telefonního přístroje za jízdy v ruce a vlastně tím nevěnování se řízení. Způsobem jízdy dochází k tomu, že nám řidiči přejíždí do protisměru a vjíždí, řekněme lidově do pangejtu, tedy do silničních příkopů. A pak následuje srážka buď s protijedoucím vozidlem, nebo s pevnou překážkou. A samozřejmě následky bývají fatální.

Myslíte si, že bezpečnostní akce jsou přínosné?
My se samozřejmě snažíme v rámci bezpečnostních akcí apelovat na řidiče a já vždycky chci, aby akce měla dvojí rozměr. Jeden rozměr je samozřejmě ten represivní. To znamená, že měříme rychlost a zaměřujeme se na ty závažnější, na ty příčiny dopravních nehod a zjištěná protiprávní jednání řešíme. Ale za mě ten druhý aspekt, který je velmi významný, je preventivní. To znamená, že my se snažíme na řidiče apelovat, apelovat preventivně v médiích, v rozhlase, v televizi, v tištěných, v tištěných novinách tak, abychom upozornili na ty hlavní příčiny dopravních nehod, upozornili jsme a zviditelnili jsme naši činnost v rámci dohledu nad BESIP.

Je Regionální dopravní konference z pohledu Policie České republiky přínosná?
Tak za mě je určitě dobře, pokud se sejde řada odborníků z policie, zástupci krajů, zástupci ŘSD, zástupci SUEZ, tedy Správy a údržby pozemních komunikací a diskutují nad věcmi, které by mohly vést a v některých případech třeba i vedou ke zlepšení bezpečnosti na pozemních komunikacích. To, že se tady vytipovala nějaká místa označená jako TOP 10, to je jedna věc. Za mě je důležité, že jsme ta místa prošli. U většiny míst jsme našli nějaké technické řešení, v některých případech velmi jednoduché, když se tam doplní směrové sloupky a jakési bloky. V některých případech je už zpracována projektová dokumentace. Je to ve fázi stavebního řízení a dojde k úpravě té křižovatky.

Nepodceňte nebezpečí v zatáčkách na silnicích,
říká Pavel Čížek, náměstek hejtmana Plzeňského kraje

V čem je podle vás Regionální dopravní konference je dobrá?
Dobré je to v tom, že se na jednom místě sejde policie, která se vyjadřuje z toho odborného hlediska k bezpečnosti u každé stavby nebo u každého projektu. A pak se tady sejdou i pracovníci, kteří povolují silnice. Jsou tady z pověřených úřadů a pak se na to dívá nějakým nezaujatým pohledem vždycky někdo zvenku. Takže jsem rád, že se tomu věnuje. Je to dobré, že se tady vytipovala a diskutuje se o něčem, co vlastně odpovídá, je v souladu s normou, ale najednou jsou tam nehody. Takže to je právě dobré, že se takhle vytipuje nejrůznější typy úseků, které se dají řešit třeba právě jednoduše dopravním značením s drsnějším povrchu nebo změnou svodidel. A nejsou to tak investičně náročná opatření.

Je třeba něco, co jste nevěděl, ale díky konferenci jste si to uvědomil. Kde je třeba nějaký průšvih, co se týká nějakého úseku nebo bezpečnosti na té silnici?
My už jsme dlouhodobě nastavili se správou a údržbou silnic, která má silnice druhé a třetí třídy systém, že chci, aby se každoročně čerpaly dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury na tyhle úseky, což dělá pravidelně, jak řekl zástupce, tak asi patnáct milionů korun se snažíme se je vždycky vyčerpat přesně na ty úseky, které se třeba objeví tady na konferenci v minulých letech. Tak to je jedna věc. Druhá věc je, že pravidelně jako kraj dáváme z Fondu zábrany škod několik milionů korun hlavně na vodorovné dopravní značení.

Kdybyste mohl apelovat na řidiče, jak by měli jezdit, co by měli, neměli případně dělat?
Příčina většiny nehod je přizpůsobení rychlosti. Takže nejvíc těch nehod je na dlouhých přehledných úsecích, kde je najednou oblouk, takže tam, kde prostě je oblouk, přizpůsobte prostě rychlost té silnici. Život máte pouze jeden.
Regionální dopravní konference jsou každoroční cyklus debat, které se zabývají problematikou bezpečnosti na komunikacích v jednotlivých krajích České republiky.Tento oblíbený formát diskuzí se od letošního podzimu díky spolupráci s Portálem nehod a Deníkem více zaměří na sledování rizikových míst a také na informování veřejnosti, v kterých lokalitách mají za volantem dbát zvýšené opatrnosti. Na konferenci se sešli dopravní experti, zástupci hejtmanství a také municipalit. Organizátory letošního ročníku jsou společnosti RSE Project a Data Friends, projekt je financován z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů (ČKP).
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů