Máte doma v garáži motorku a chcete ji prodat? Připravte se na to, že se nevyhnete kvůli přepisu povinné návštěvě příslušného dopravního odboru. Pojďme se podívat, jaké dokumenty si k tomu musíte připravit.
Převod motorky při jejím prodej zajistíte na registru vozidel dopravního odboru úřadu obce s rozšířenou působností. Můžete využít jakýkoliv registr, v České republice jich je přes dvě stě. V ideálním případě se dostavte na úřad i s kupujícím.
Žádný prodej
motocyklu se neobejde bez
kupní smlouvy. Jejich vzory si můžete stáhnout na internetu. Potřebovat ji budete při přepisu jak na nového majitele, tak v případě, že motocykl převádíte třeba na někoho blízkého z rodiny.
•
Jak kupovat ojetou motorku, uvidíte ve videu:Ve smlouvě musí být uvedeny údaje o prodávajícím a kupujícím, jejich podpisy, kupní cena a dále údaje o motocyklu, jako je značka a model motocyklu, registrační značka či výrobní číslo motocyklu (VIN kód).
Na dopravním odboru příslušného
úřadu s rozšířenou působností po vás budou dále chtít originály
malého a velkého technického průkazu,
občanský průkaz nového majitele motocyklu,
zelenou kartu (pojištění) vystavenou na nového majitele motocyklu a
protokol z evidenční kontroly vozidla, který získáte při kontrole motocyklu na stanici STK.
Dále také musíte vyplnit
žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla. K dispozici je buď přímo na dopravním odboru, nebo si ji můžete stáhnout z internetu, třeba z webových stránek vámi vybraného městského úřadu.
V případě, že se protistrana s vámi na úřad při přepisu nedostaví, zajistěte si od ní
plnou moc. Ta musí být úředně ověřena a tedy podepsána před oficiální osobou. Můžete použít buď ověření podpisů na obecních úřadech nebo ideálně na pracovišti s označením
CzechPoint. Zaregistrovat motocykl může i kupující, potřebovat bude naopak ověřenou plnou moc od vás.
Za samotný přepis zaplatíte standardně 500 korun v případě, že přepisujete motocykl nebo skútr s obsahem nad 50 ccm. U motocyklu nebo skútru do 50 ccm zaplatíte 300 korun.