Přední zelené brzdové světlo: Genialita nebo zbytečnost? Řidiči jsou nadšení

Our theme
Dominik Valášek | 17.10.2024
další 3 fotky
Přední brzdové světlo. | foto: BIRVp, Bonn, Germany, www.birvp.de, and Lumaco Innovations AG, Wollerau, Switzerland, 2018
V souvislosti se zvyšováním bezpečnosti na silnicích se stále častěji mluví o způsobech, kterým by mohly automobily komunikovat s okolními účastníky provozu. Máme tady koncepty vozů, které se dorozumívají mezi sebou na speciální síti, či displeje přímo na autech, které předávají informace. Přitom úplně jednoduchým, a patrně účinným opatřením, by mohlo být přední brzdové světlo.
V ČLÁNKU NAJDETE
Princip je velmi prostý. Kterýkoliv, i starší vůz, lze celkem jednoduše dovybavit předním zeleným světlem, které svítí s klasickými zadními brzdovými světly. Vůz pak o tom, že brzdí, nedává vědět jenom za sebe, ale i před sebe, čímž dává ostatním účastníkům provozu najevo, že o nich řidič ví, a dává jim třeba přednost.

Slovenský projekt přinesl výsledky
Již několikátým rokem funguje na Slovensku iniciativa PBS (Predné Brzdové Svetlo, případně v angličtině FBL – Front Brake Light). Po několika menších studiích přistoupilo vedení projektu k rozsáhlému praktickému testu, kdy Slovensko brázdilo po dobu jednoho roku (mezi zářím 2022 a říjnem 2023) celkem 3 072 vozidel s nainstalovaným předním brzdovým světlem. Dohromady najela auta přes 38 milionů kilometrů.

Podívejte se na video k testování projektu PBS:
Následné vyhodnocení pak ukázalo velmi kladné výsledky. 78 % všech řidičů, kteří se testu zúčastnili, se vyslovili pro to, aby bylo přední brzdové světlo zavedeno do běžného provozu – samozřejmě nikoliv jako povinný prvek, ale jako legální doplněk pro každého, kdo o něj bude stát. V ještě větší míře souhlasili chodci, kteří se s vozy vybavenými zeleným světlem setkávali v provozu. Ze 621 dotazovaných osob by se zavedením souhlasilo 86 %.

K čemu je přední brzdové světlo dobré
Zatímco bez zadních brzdových světel si dnes neumíme provoz představit, výhody předního brzdového světla si mnoho lidí na první pohled neuvědomí. Přitom momentů, kdy může světlo potenciálně zvýšit bezpečnost, nebo prostě jen přehlednost a plynulost dopravních situací, je celá řada. Svítící zelená totiž pomáhá komunikovat s ostatními účastníky podobným způsobem, jako když zkušení řidiči používají posunky nebo bliknutí dálkových světel.

Nejvíce se nabízí modelová situace, kdy se vůz blíží k přechodu, na němž čeká chodec. Řidič auta začne mírně brzdit, rozsvítí tak přední brzdové světlo a chodci dá najevo, že s ním počítá. Chodec si může být o něco dříve jistý, že může přecházet, a že auto skutečně zpomaluje.

Další situace už jsou přímo komunikací mezi řidiči aut. Pokud začne na víceproudé silnici řidič v levém pruhu blikat doprava, že se chce zařadit před řidiče v pravém pruhu, může v zrcátku zahlédnout svítící zelené světlo, které mu tak dává znamení, že řidič vpravo přibrzdil, aby mu nechal místo.

Zelená, brzdím, můžete jet
Stejně tak si může řidič jedoucí po hlavní silnici, nebo třeba po kruhovém objezdu, pohledem na svítící zelená světla ověřit, že mu řidiči přijíždějící z vedlejších silnic dávají přednost. Rozsvícené zelené světlo zkrátka ukazuje ostatním řidičům, že mohou bez obav vjet před auto.

Pouze dlouhodobé pozorování by ukázalo, zda, a v jaké míře, může přední brzdové světlo skutečně zvýšit bezpečnost na silnicích. Každopádně velká výhoda tohoto prvku tkví ve velmi snadné a relativně levné aplikaci. Na rozdíl od sofistikovaných technologií komunikace vozidla s okolím, stačí v tomto případě pár LED, spojených s existujícím signálem zadních brzdových světel. Jestli se ovšem stane přední brzdové světlo prvkem, který začneme na silnicích běžně vídat, je zatím velkou neznámou.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů