Používání mobilu za volantem je stejně nebezpečné jako alkohol

Our theme
Blaháček Marek | 15.03.2014
foto: autor
Práce s telefonem během řízení může být i nebezpečnější než jízda pod vlivem alkoholu.

Většina motoristů řízení automobilu pod vlivem alkoholu jednohlasně odsuzuje. Jako adekvátní trest za toto nezodpovědné chování často navrhují odebrání řidičského průkazu, někteří k tomu přidají i podmínku, aby ho takto proviněný řidič už nikdy nemohl získat. Jen málokterý řidič si ale uvědomuje, že používání mobilního telefonu během řízení je často nebezpečnější než jízda v opilosti.

Telefonování a psaní textových zpráv je pro některé naprostá rutina, výjimkou přestává být navštěvování sociálních sítí či hraní her.
Výzkum společnosti DVLA ukázal, že telefonování za jízdy s pomocí hands-free problematiku příliš neřeší - je prakticky stejně nebezpečné jako telefonování s přístrojem v ruce. Mozek člověka je totiž schopen najednou zpracovat pouze omezené množství informací. Telefonování za volantem lze přirovnat k situaci, jakoby muž řídil po třech dvanáctistupňových pivech nebo žena po dvou až třech „desítkách“.

Většina řidičů v průběhu telefonování rovněž přestává sledovat provoz ve zpětných zrcátkách a zpomalují se jejich reakce. Často také motoristé, kteří se řízení plně nevěnují, nedodržují bezpečnou vzdálenost. Zvyšuje se tím pravděpodobnost, že způsobí dopravní nehodu.

Pokud se řidiči prokáže, že držel v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj, popř. jiné hovorové nebo záznamové zařízení, jsou mu uděleny dva trestné body a může dostat na místě blokovou pokutu do 1.000 Kč. Ve správním řízení se sankce pohybuje v rozmezí 1.500 - 2.500 Kč.

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů