Americký internetový vyhledavač motorů našel řadu modelů osobních aut, které se coby roční ojetiny prodávají za vyšší ceny, než kolik žádají dealeři při koupi zcela nového exempláře.
Lidé sice dnes nadávají na stále se zvyšující ceny nových aut, ve skutečnosti však jsou dokonce ochotni platit za konkrétní typ vozu více, než kolik žádá automobilka. To v případě, že je k mání maximálně rok stará ojetina. Tu si lze totiž odvézt domů prakticky ihned, zatímco dodání čerstvě vyrobeného kusu se nyní čeká rok i déle.
Typickým příkladem je podle amerického vyhledavače vozů iSeeCars Mercedes-Benz třídy G. U něj je dokonce průměrná cena roční ojetiny vyšší o téměř 36 procent.
Na další ojetiny s cenou přesahující nové auto se můzete podívat do naší fotogalerie.Je to důsledek toho, že výrobce není schopen uspokojit poptávku po tomto offroadu a nedávno čekací doba výrazně přesáhla dva roky. To staví do nepříjemné situace i samu automobilku, neboť v tuto chvíli není schopna garantovat, zda se ještě vůbec ve specifikaci zadané zákazníkem bude vyrábět.
Druhou nejvíce "přeplácenou" ojetinou je v USA Chevrolet Corvette. V jeho případě je bazarový vůz o pětinu dražší než zbrusu nový. Také Tesla Model 3 je dražší ( o osmnáct procent), Ford Bronco pak o 16.
Zajímavé je, že američtí zákazníci jsou ochotni platit více i v případě použitých poměrně obyčených vozů. Typickým příkladem jsou Toyoty RAV4 Hybrid a C-HR. Za možnost jezdit téměř okamžitě jsou zákazníci schopni vydat částku o 15, respektive 12 procent vyšší, než se žádá za nové exempláře.
Téměř dvojnásobné částky než kolik udával oficiální ceník, byli schopni vloni vydat zájemci o malý offroad Suzuki Jimny dokonce u nás. Někteří prodejci totiž dokázali sehnat skladové kusy i poté, co prodej osobní i užitkové verze tohoto vozu u nás skončil. Ovšem žádali za každý z nich 998 000 Kč. Přitom cenovka v době, kdy bylo možné nové Jimny objednat takzvaně do výroby, začínala už na 423 000 Kč.