Podstatné informace o cestě do jedné z nejoblíbenějších dovolenkových destinací jste si mohli přečíst v našem e-booku. Dnes přidáváme několik tipů především pro ty, kteří nechtějí být v Chorvatsku co nejrychleji, a zároveň chtějí ušetřit za dálniční poplatky.
Většina českých turistů chce být u moře většinou co nejrychleji a zvolí cestu po dálnicích, které jsou kvalitní, jak v Rakousku, tak i ve Slovinsku a samotném Chorvatsku. Za pohodlí a úsporu času se ale připlácí, a to poměrně dost. Slovinská sedmidenní známka navíc nevyhovuje těm turistům, kteří chtějí být u chorvatského moře týden a více.
Objíždíme slovinskou dálnici
Pokud na cestu vyrážíte z východní poloviny naší republiky a míříte na jih Chorvatska, nespěcháte a rádi byste ušetřili, máme tu pro vás zajímavý tip. Začátek trasy je stejný, jako v případě, že plánujete využít dálnice (v našem e-booku jsme již tuto trasu také uváděli) – tedy Brno, odtud na hraniční přechod Mikulov, rakouskou Vídeň a dále po dálnici (desetidenní kupón vyjde u našich jižních sousedů asi na 8.70 eur, nebo chcete-li 240 korun) směrem na Graz a Maribor. Těsně před hranicemi A-SLO ale z dálnice sjeďte, a to na exitu číslo 226 na Gersdorf. Po pár metrech pokračujte vlevo na Mureck. Následně se držte ve směru Lenart a Ptuj. V Ptuji je třeba dávat pozor na ukazatele a držet se ve směru na Zagreb, nevjíždějte ale do centra, jelikož byste se mohli nedopatřením dostat na placený úsek silnice. Po přejetí řeky Drava najeďte na silnici E59 a nyní už míříte přímo na chorvatské hranice, konkrétně přechod Macelj. Odtud je vhodné za poplatek 48 kun pokračovat dále po dálnici A2 do Zagrebu, a následně se držet ve směru na Karlovac po A1 (dalších 19 kun).
I v Chorvatsku se můžete vyhnout placeným úsekům
Nyní začíná cesta pro ty, kteří nehledí na čas, chtějí něco ušetřit a vidět něco z chorvatské přírody. Sjeďte z dálnice a pokračujte po silnici D1/E71, prvním větším městem je Slunj, nepotrvá dlouho a budete projíždět přes Plitvická jezera, známá především kvůli natáčení westernu Vinetou.
Nyní vás čeká několik hodin cesty, než projedete městem Knin. Kvalita silnic je až na výjimky slušná, zásadní výhodou je potom takřka nulový provoz, který vám dává více prostoru vnímat krajinu kolem sebe. Dalšími městy, kterými budete projíždět, bude Vrlika a Sinj, odkud už budete moci zamířit k přístavnímu městu Split. Odtud se po pobřeží lemovaném silnicí D8 už dostanete do známých rekreačních středisek, jako je například Omiš, Makarska, Tučepi, Ploče, nebo až do Dubrovníku.
Jedná se o cestu spíše pro dobrodruhy, o několik hodin delší a několik set korun levnější (od Karlovace do města Ploče lze za mýtné ušetřit 204 kun, což při současném kurzu představuje zhruba 750 korun, pokud pojedete stejnou trasou i zpět, částka se logicky zdvojnásobí). Nestane se vám tu, že byste uvízli v koloně a na hlídky policie zde narazíte jen velmi výjimečně. Pokud i sama cesta je pro vás cíl, tato trasa stojí za doporučení.
Všechny informace o Chorvatsku na jednom místě - to je náš e-book. Stáhněte si jej zdarma!
Discussion
stréc od piva, 18.06.2015 23:35
ale ja nezakládám hype...jen mi to přijde trošku přitažené za vlasy.Borec jede X1čkou a napíše toto:
"Rakouská dálniční známka za 310 Kč? Proč, když ji seženu o půl kilometru dál na rakouské čerpačce BP za 240 Kč? I ta nafta je tu o 2,60 koruny levnější, benzin vyjde nastejno"
Řešit 70.-kč rozdíl na cestě,která mne v globále bude stát 6000.-kč mi přijde maloměšťácké.
Buď někam jedu proto,že chci odpočinout anebo někam jedu a budu furt řešit jestli tady to nestojí o pět korun víc než v dědině vedle....
Stejně tak řešit jestli benzín je tam o 3kč levnější.Vemu li v potaz,že do Chorvatská je potřeba 2x60litru= 120litrů = opět při rozdílu 3kč/l je to rozdíl cca 400.-kč
Opravdu to stojí za to,řešit jestli mohu vzít benzín tady..nebo hledat kde bude levněji?
Pak se nedivme že máme pověst paštikářů ve světě co by si nejraději vezly kanystry a ledničku
Fanda, 19.06.2015 10:23
Zajímavá cesta je z Dubrovníku na Mostar,kde stojí za to se zastavit,dále na Jablanicu,Bugojno a Donji Vakuf.Je to hodně horami s nádhernými výhledy,místy je silnice přímo zatesaná ve skále.Dále jsem pokračoval na Jajce,kde je super kemp u Plivského jezera.Přímo v městečku Jajce jsou pěkné vodopády a pevnost.Z Jajce se nechá pokračovat na Banja Luku a přes hraniční přechod Bosanská Gradiska přejet na sever Chorvatska, dále na Daruvar a přes přechod Barcs do Maďarska.Odtud přes Nagytát se dostanete do Keszthely k Balatonu.Z Keszthely jsem jel na Sopron a do Vídně.Celá cesta je kupodivu nepatrně kratší než po dálnici ,ale přibližně o pět hodin delší.Objevil jsem jí náhodou když v Chorvatsku byla kvůli požárům zavřená dálnice.Pokud nechvátáte,tak můžete cestou přespat třeba v kempu v Jajce. Zrovna tak je zajímavé cestování vnitrozemím Černé Hory.
capslock, 19.06.2015 14:34
Autor píše pro čtenáře, které to může zajímat - je skutečně důležité, jakým autem jel? Jsou zmíněné dvě sousední čerpačky, kde Aral je dražší o 4 Kč/litr. Možná autorovi přijde kupovat naprosto stejný produkt ve srovnatelném prostředí bez jakékoliv přidané hodnoty nezanedbatelně dráž jako nerozumné - třeba už jen z principu.
Předpokládám, že eura také měníš za 33 Kč bez hnutí brvou a směnárny za 28 necháváš paštikářům. Krom toho, nemám pocit, že by Češi měli takovou pověst, možná se ale každý pohybujeme v jiném prostředí.
Petr S, 20.06.2015 00:28
Na jih Chorvatska mimo dálnice: bych to viděl... ...letecky
Řídit cca 18h čistého času, to je slušný masochismus... Kolik se vlastně celkem ušetří peněz oproti dálnici?
Fanda, 20.06.2015 08:54
Nemusí jít vždy o peníze.Průjezd vnitrozemím Bosny a Hercegoviny ,Nebo například Černé hory stojí za to.Od té doby ,co s námi nejezdí děti,tak si užíváme dovolenou zásadně mimo sezonu a i cestu si naplánuji ,jako část dovolené.Pokud se nám někde líbí,klidně se zdržíme i déle.