Na co si dát pozor ve smlouvě z pohledu kupujícího i prodávajícího

Our theme
František Mašek | 03.05.2018
foto: Karel Směšný
Pokud kupujete ojeté auto, věnujete obvykle hodně času jeho výběru. Prodejce má situaci v tomto ohledu jednodušší. Obě strany by ale měly věnovat značnou pozornost kupní smlouvě. Víte, jaké jsou náležitosti kupní smlouvy a jak se nejlépe ochránit pro případ nepředvídaných problémů?
Ačkoli zákon stanoví možnost prodeje vozu na základě ústní dohody, je naprosto klíčové a zásadní kupní smlouvu podepsat v každém případě, a to i když se jedná o prodej v rodině. Protože pořádek dělá přátele...

Kupní smlouva by měla vždy obsahovat:
• Identifikaci prodávajícího a kupujícího (jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo, případně název a sídlo firmy, IČO a kým je firma zastoupena;
• Prohlášení prodejce, že je výlučným vlastníkem vozu a další osoby k vozu nemají práva nebo jiné nároky;
• Specifikaci vozu - značka, typ, rok výroby, objem a číslo motoru, VIN kód, SPZ, barva karoserie, výbava vozu atd;
• Prohlášení o stavu vozidla - informace o tom, zda bylo bourané, záznam o vadách, na které byl kupující upozorněn;
• Postup, jakým dojde k předání vozu a jeho dokladů, způsob změny v evidenci vozidel (kdo, kdy a na čí náklady změnu zajistí), případně může smlouva obsahovat i plnou moc k provedení těchto úkonů;
• Cenu, způsob a termín provedení platby;
• Datum uzavření smlouvy;
• Podpis prodávající a kupující strany


Kupujete ojetý vůz? Kupní smlouva není o nic méně důležitá než výběr vozu. Zaměřte se na následující body.

Prověřujte i vzorové smlouvy v autobazarech. Někteří prodejci mohou spoléhat na to, že jim buď důvěřujete, nebo že už jste naopak tak unavení nekonečným čekáním, že smlouvu rychle „projedete“ a podepíšete. Vhodnější je nechat kupní smlouvu prověřit advokátem. Když zapátráte mezi přáteli, možná si na někoho vzpomenete nebo se můžete obrátit na advokátní kancelář ve vašem městě. Řešení této situace nabízí i množství on-line advokátních poraden.

Klíčovou záležitostí, kterou jako kupující řešte v kupní smlouvě, je specifikace vozu a prohlášení o jeho stavu. Čím více ověřených informací bude ve smlouvě uvedeno, tím lépe pro vás. Naprostá většina soudních sporů totiž přímo souvisí se špatným popisem stavu vozu. Trvejte na uvedení následujících parametrů: značka, typ, rok výroby, objem a číslo motoru, VIN kód, SPZ, barva karoserie, výbava, číslo technického průkazu, informace o platnosti STK a emisí, zemi původu, počet předchozích majitelů, stav tachometru, počet předaných klíčů a dokumentů k vozu. Odborníci doporučují popsat i stav karoserie, motoru, podvozku a provozních kapalin vozu. V ideálním případě sepište s prodejcem Protokol o technickém stavu vozidla, který bude nedílnou součástí kupní smlouvy.

Součástí kupní smlouvy je také prohlášení prodejce, že je výlučným vlastníkem vozu a další osoby k vozu nemají práva nebo jiné nároky. Dejte si pozor na vozy, která jsou ve společném jmění manželů. Pokud budete prodej řešit pouze s jedním z páru, trvejte na písemném doložení (formou plné moci opatřené úředně ověřeným podpisem) souhlasu manžela/manželky, bez kterého by mohl být obchod dodatečně zneplatněn.

Ve smlouvě trvejte na stanovení termínu, do kdy vám je prodávající povinen předat doklady a další náležitosti k vozu. Nebojte se stanovit i výši sankce v případě nedodržení.

Prodej ojeté vozu má svá rizika. Máme pro vás tipy, na co si dát pozor.

Stejně jako pro kupujícího je i pro prodávající stranu dobré, když jsou v kupní smlouvě detailně uvedeny všechny technické parametry, zejména pak podrobně popsány všechny vady vozu. Nespoléhejte na to, že se nějaká vada „neprovalí“, mohli byste z toho mít v budoucnu zbytečné nepříjemnosti. Ve smlouvě se zavazujete a prohlašujete, že si nejste vědom žádných skrytých vad. Pohlídejte si, aby byly v kupní smlouvě detailně popsány všechny vady, kterých si jste vědom a o kterých jste kupující stranu informovali.

V některých případech se smluvní strany dohodnou, že prodávající dá kupujícímu takzvanou slevu na vady. Výši této slevy do smlouvy vždy uveďte. V případě, že se vada projeví, hradí její opravu až do výše slevy kupující.

Trvejte na tom, aby ve smlouvě nechybělo prohlášení kupujícího, že se řádně seznámil s technickým stavem vozu, je s ním srozuměn a že včas zaplatí kupní cenu a převezme auto do svého vlastnictví. Nechte si podepsat předávací protokol ke všem dokumentům, které jste kupujícímu k vozu předali.

V neposlední řadě je třeba si pohlídat přepsání vozu na nového majitele. V případě, že tak nebude učiněno do 10 dní od prodeje, hrozí prodejci pokuta až 50 000 korun. Pokud vám to situace umožňuje, můžete s kupujícím na kterýkoli oprávněný úřad zajít společně. Pokud to možné není, je pro vás výhodnější a bezpečnější, když vám kupující vystaví úředně ověřenou plnou moc k přepisu vozidla nebo pověříte firmu, která tyto služby zajišťuje a vše vyřídí za vás. Postup a podmínky, za jakých dojde k přepsání vozu, jasně stanovte a uveďte do kupní smlouvy.
Article rating
4.5 from 5 (90%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů