Sledování sociálních sítí, psaní emailů či SMS a komunikace v chatovacích aplikacích a k tomu všemu volant v ruce. Podle průzkumu se takto chová více než čtvrtina (28 %) řidičů, a to i přes to, že mohou přijít nejen o čtyři body, ale také jim hrozí pokuta až deset tisíc korun.
Dívání do displeje za jízdy odvádí řidičovu
pozornost a výrazně zvyšuje riziko nehod. „I jediný pohled do mobilu může způsobit nedozírné následky. Řidič ohrožuje nejen sebe a své blízké, ale i ostatní účastníky dopravního provozu," uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven
Jan Matoušek.
Před tímto chováním asociace varovala už v roce 2018 kampaní
Nepozornost zabíjí. "Ačkoliv se nám tehdy k používání mobilů za jízdy přiznaly dvě třetiny řidičů a v porovnání s letošním průzkumem tento počet lidí klesá, stále jde o alarmující číslo a
zbytečný hazard, který vědomě podstupuje příliš mnoho řidičů,“ dodal Matoušek.
Analytici Portálu nehod se podívali na nehody spojené s používáním mobilního telefonu za jízdy pomocí takzvaného textminingu, tedy nástroje na vytěžení dat z textových popisů nehod. Zjistili přitom, že za posledních deset let u téměř poloviny nehod z nepozornosti s mobilním telefonem v ruce, seděli za volantem řidiči do 31 let.
Závěry přinesli i z hlediska následků nehod, kdy mobilní
telefon v ruce v porovnání se všemi nehodami z nepozornosti trojnásobně zvyšuje riziko vážné nehody a výrazně vyšší jsou i způsobené škody.
Pozornost řidičů od dění na vozovce neodvádí jen obrazovka mobilního telefonu. Podobně rizikové jsou i informační systémy ve vozidlech. Ty sice přináší řadu výhod, jako je navigace, hands-free telefonování a přístup k médiím, ale jejich složité rozhraní vyžaduje část pozornosti řidičů. „Je nezbytné, aby tyto systémy byly intuitivní, snadno použitelné a minimalizovaly potřebu odvracet pohled řidiče od silnice,“ zdůraznil Matoušek.