Na jaře nekvetou pouze stromy a květiny. Po prosolené zimě kvetou také blatníky, prahy, podvozkové díly… prostě celá auta. Pokud si myslíte, že s modernějšími auty koroze přestala být problém, bohužel tomu tak není. Koroze pořád zůstává velkým strašákem a mnohdy se začína objevovat v místech, kde byste to nečekali nebo která nejsou dobře viditelná. Tak si pojďme říci, kde ji s největší pravděpodobností uvidíte na svém autě poprvé, a co dělat, abyste její nástup oddálili, zrezlá místa opravili a prodloužili tak životnost vašeho vozidla.
Na úvod je třeba říct, že už na silnicích zdaleka nevidíme tolik zrezlých aut, jako dekádu či dvě zpátky. V první řadě se skutečně zlepšila antikorozní ochrana automobilů, možná důležitější je ale situace na trhu. Všeobecně jezdí méně nabouraných ojetin z dovozu, které byly pochybně opraveny, aby pak všechna opravená místa rezla jako o závod. Tyto praktiky už se potutelným obchodníkům nevyplácí tolik jako dřív.
Nebezpečí špatně opravených havárií
Právě místa na karoserii, která byla opravovaná po předchozí havárii, jsou velmi často mezi prvními, kde
koroze vypukne. A nemusí jít o nijak drastické opravy. Úplně stačí, aby se promáčklé místo opravovalo obroušením plechu až na holý kov. Když se potom zanedbá důsledné obnovení antikorozní ochrany, vypukne koroze.
Mrzuté jsou i momenty, když se začne
koroze objevovat v místech, kde se při opravě po havárii na plech vůbec nesahalo. Jeden příklad: z výroby má auto nárazník spasovaný tak, aby mezi hranou nárazníku a blatníků byla malá mezera, a aby se díly vzájemně nedotýkaly. Stačí ale jeden štulec při parkování, a jedno odfláknuté spasování nárazníku, aby přišly díly do vzájemného kontaktu.
Najednou máte místo, kde se drží voda a nečistoty, a kde se v blíže neurčitelném časovém horizontu naruší antikorozní ochrana. Právě v bodě, kde se setkává s nárazníkem, pak začne blatník „kvést“. A když se objeví první puchýř pod lakem, můžete si být jisti, že koroze v místech, na která nevidíte, postoupila poměrně daleko. Nezbývá než důsledná oprava s kompletním odrezením a obnovením antikorozní vrstvy.
Když vidíte rez, dílo zkázy dávno započalo
Mimochodem je dobré vědět, že puchýře pod lakem jsou téměř vždycky důsledkem
koroze, která bují z druhé strany plechu – tedy zevnitř. To je koneckonců jedna z nejpitomějších vlastností korodujících karoserií – většinou začnou korodovat tak, že problém dlouho ani nezpozorujete, protože vnější pohledové plechy zůstanou netknuté.
Místa, kde rez často propuká jako první, se mohou lišit auto od auta. Typické jsou však body karoserie, v nichž se drží voda a nečistoty, případně které „pracují“. Některé modely mají třeba problém s tím, že vzdušné víry dostanou prach ze silnice, kombinovaný s vodou a v zimě i se solí, do spáry mezi zadním blatníkem a zadními dveřmi. Tato směs nečistot se potom dostane pod gumové těsnění dveří, a to, jak za jízdy pracuje, probrousí lak v zadním blatníku. Na autě je najednou obnažené místo, do kterého se může koroze zakousnout.
Majitelé Octavií již určitě slyšeli o korozi pátých dveří okolo lampiček osvětlení RZ, kde se v zimě drží voda se solí, a ta může radostně pracovat v teple, které samotné osvětlení vyzařuje. Pro jiná auta zase bývá charakteristická rez okolo směrových světel v předním blatníku, pod plastovým nadkolím nebo pod vnějšími plastovými lištami. I tady se často drží voda, a tak není potřeba ani mechanické narušení protikorozní ochrany, aby rez časem propukla.
To samé platí pro modely, které mívají problém s vodou ve dveřích a evergreenem jsou samozřejmě lemy zadních blatníků, případně i přední části kapot. Všechna tato místa mají společné to, že se v nich setkávají jednotlivé plechy karoserie, a vlhkost se drží v těchto spojích. Mnoho aut má tato místa z výroby velmi kvalitně ošetřená a zatmelená, ale stačí jedna nekvalitní oprava a problém je na světě.
Samostatnou kategorií jsou potom místa pod autem. Ta jsou logicky nejexponovanější a přijdou do kontaktu s naprosto veškerou vlhkostí a nečistotami, co se objeví na silnici. Nejhorší je to opět v zimě, kdy dostává podvozek dávky prachu a jemného písku, kombinované s vodou a solí. Jako první se rez většinou objeví na spojovacích materiálech – tedy na hlavách šroubů.
Pak záleží na materiálech a povrchových úpravách jednotlivých míst. Častou obětí jsou nápravnice a ramena náprav, a to zejména u levnějších aut, kde jsou tyto díly jen plechovými výlisky. Typická je také bobtnající koroze v dutinách, kde může dlouho hlodat, než začne být vidět.
Jak oddálit korozi
Záměrně píši oddálit, protože pokud s autem normálně jezdíte bez ohledu na počasí a roční období, a pokud má vaše auto karoserii z větší části ocelovou, jen velmi těžko se korozi zcela vyhnete. V rámci prevence by měla být vždy na prvním místě důkladná očista. Zejména podvozek po zimě zasluhuje umýt, což samozřejmě není jen tak. Pro mnoho lidí je nejschůdnějším řešením kartáčová myčka, která nabízí i mytí podvozku. Ti svědomitější však mohou zvolit méně komfortní přístup, a sice mytí spodku vozu tlakovou vodou. Podstatné je zbavit všechny díly, které mohou podléhat zrzavé zkáze, nečistot a soli.
Dalším neopomenutelným krokem by mělo být čištění odtokových kanálů. Mnoho řidičů vůbec netuší, že nějaké takové kanálky ve voze má, jsou ale prakticky na každém, a často jsou také ucpané, zpravidla listím a dalším odpadem. Tyto kanálky jsou typicky třeba v předních blatnících, přístupné po otevření kapoty.
Další běží po hranách střechy, ale jsou také ve spodní části dveří, kde jimi má vytékat voda, která se do dveří dostane kolem těsnění oken. Tyto kanálky málokdo čistí, jejich ucpání je přitom důvodem, proč některá auta zadržují v dutinách karoserie až několik litrů vody a pak vesele reznou. Cílem je zabránit právě hromadění vody. Nejlépe se mi na čištění těchto kanálků osvědčily zahradní pumpovací rozstřikovače vody, kterými lze soustředit proud a vypláchnout kanálky od nečistot.
Jakmile je auto čisté a bez nahromaděné vlhkosti, lze přistoupit i k ošetřování. Vnější voskování je samozřejmě šlechetné, ale proti korozi nepomůže, slouží jen jako ochrana laku na pohledových dílech. Mnohem důležitější je aplikace vosku přímo do dutin v podvozku a případně i ochranné nástřiky celého podvozku. Takové nástřiky se však musí správně provést a součástí práce je kompletní umytí podvozku, odstrojení plastových dílů a krytů, a hlavně odstranění stávající rzi. Jinak se může celkem snadno stát, že si rez „uzavřeme“ i s nečistotami a vlhkostí pod nástřik, kde bude nadále pokračovat.