O tom, jak klimatizace vlastně funguje a z jakých součástí se celý systém skládá, jste se již mohli dozvědět z našeho dřívějšího článku o klimatizaci.
Nyní se na klimatizaci zaměříme z hlediska servisu a údržby, jelikož se zařízení o tyto úkony dříve či později přihlásí. Nejčastěji míří motoristé do servisu s příchodem jara, tedy právě tehdy, kdy většinou zjistí, že klimatizace jejich vozu nefunguje tak jako dříve. To se nejčastěji projevuje sníženou účinností, zápachem z výdechů ventilace nebo rušivými zvuky.
Případ první: klimatizace nechladí, nebo jen slabě
Snížená účinnost, nebo úplný výpadek chlazení je nejčastější závadou systému klimatizace a ve většině případů je na vině nedostatek chladicího média. Tím je od roku 1995 látka s označením R 134a. V kapalném skupenství je bezbarvá jako voda, ve skupenství plynném je neviditelná. Jedná se o sloučeninu fluoru, uhlíku a vodíku. Na rozdíl od dříve používaného média R 12 neobsahuje chlor a nepoškozuje ozónovou vrstvu. Jelikož systém pracuje s relativně vysokými tlaky okolo 20 barů, dochází již u nového vozu k nepatrným únikům chladiva skrze materiál hadic, těsnění a kompresor (i u nového vozu může dosáhnout až 30 % za rok), po letech provozu bývají od odletujícího štěrku mikroskopické trhliny také v samotném kondenzátoru. Pokud nedojde k mechanickému poškození systému (například při nehodě), trvá i několik let, během kterých klimatizace funguje normálně, ovšem při výrazném úniku chladiva už je ale účinnost klimatizace snížena a při poklesu tlaku pod jistou úroveň řídicí elektronika již nedovolí spustit kompresor – klimatizace se tak stává nefunkční.
Jak už bylo zmíněno výše, za nefunkčností klimatizace může stát také vadný kompresor. Při správně fungující klimatizaci lze u starších vozů (cca do roku výroby 2004) při nastartovaném motoru poměrně zřetelně zaslechnout, jak cvakne spojka kompresoru v případě jeho zapojení, současně také dochází ke zvýšení volnoběžných otáček. Právě elektromagnetická spojka také nejčastěji odchází, což představuje investici zhruba 2-3 tisíce korun. Modernější vozy používají kompresory stáloběžné, bez spojky, u nichž se o regulaci stará elektronika. Jejich výhody v podobě plynulého náběhu a regulace může ale snadno smazat větší náchylnost k celkovému opotřebení, obzvlášť při úniku chladicího média, jelikož pracují i tehdy, pokud klimatizaci nepoužíváme. Celková repase či výměna kompresoru zpravidla začíná na částce 8.000 Kč.
Případ druhý: klimatizace zapáchá
Pokud jde z ventilačního systému při zapnuté klimatizaci zápach podobný zatuchlině, na vině bývají většinou bakterie a plísně usazené ve výparníku. I s tím vám v servisu pomohou a celý systém vydezinfikují speciálním sprejem. Vyčištění lze provést i svépomocí a vyjde na několik stokorun. Vzhledem k vysoké prašnosti, která na našich cestách je, servisy doporučují nejméně jednou za dva roky vyměnit také kabinový (pilový) filtr, který vzduch přicházející do systému ventilace čistí. I tento úkon lze zvládnout svépomocí a jedná se o záležitost několika stokorun.
Jak zajistit správné fungování klimatizace po dlouhou dobu?
Správným zacházením s klimatizací můžete předejít následným nákladným opravám a případně také zdravotním problémům způsobeným její zanedbanou údržbou. Zde je několik důležitých bodů, které je dobré dodržovat:
• Klimatizaci používejte celoročně, a to nejméně jednou za měsíc. Snížíte tak riziko zadření kompresoru a odhalíte její případnou sníženou účinnost.
• Zhruba 5-10 minut před dojetím do cíle vypněte kompresor (tlačítkem A/C). Tím dojde k vysušení výparníku a omezí se množení bakterií a plísní v systému.
• Pokud zjistíte, že klimatizace nefunguje tak jako dříve, co nejdříve zamiřte do servisu. Odhalí zde příčinu problému a opět se sníží riziko vážné závady kompresoru kvůli chybějícímu chladivu. Jednou ročně je dobré nechat systém vyčistit a nejpozději každou druhou sezónu vyměňte kabinový filtr.
• Vůz svěřujte odborníkům, neodborný zásah může v konečném zásahu způsobit více škody než užitku.