Původně zamýšlel vypustit stovky svých taxíků do zkušebního provozu 15. července a do plného stavu přejít po skončení letních prázdnin. Nyní Radim Jančura svůj ambiciózní projekt stovek moderních taxíků v Praze odkládá na září, výměnou ale slibuje ještě kvalitnější služby.
"Můžu potvrdit, že první vlnu rozšíření vozového parku Tick Tack taxi jsme z 15. července posunuli na 15. září. Chystáme totiž pro klienty spoustu úžasných služeb, na které se vyplatí počkat. Podrobnosti ale ještě nebudeme zveřejňovat," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Radim Jančura.
V září by nicméně měl do ulic Prahy vyrazit se dvěma stovkami aut Audi a BMW, nyní jich (Audi A6) jezdí po metropoli zhruba čtyřicet. Automobily Tick Tack taxi budou ale údajně díky sdílení několika řidiči v metropoli vidět daleko více. "Reálně jich bude zhruba 500," tvrdí Jančura.
"Dnes má každý taxikář vlastní auto, po práci sundá cedulku a jede s ním, kam se mu zachce, případně mu to auto stojí zbytečně před domem. V našem případě půjde o maximální využití aut, která se otočí spolu s novým řidičem za den až dvaapůlkrát. Což pak násobí i jejich využití na zhruba pět stovek," vysvětluje.
Již dříve se Jančura nechal slyšet, že výsledný počet aut jeho taxi služby v ulicích Prahy nakonec stejně určí poptávka, nejpravděpodobnějším cílem je nyní dosažení 600 aut. "To ve výsledku odpovídá 1200 až 1500 taxíkům v našem pojetí," říká o svém projektu.
Na hranici 600 aut se Tick Tack taxi má dostat postupně. Každý kvartál by jich mělo přibýt zhruba padesát, všechna auta budou v majetku firmy a nakupována přímo u výrobce. Ze silnic zmizí i ta současná, jen několik let stará (Audi A6 z roku 2010, pozn. red.). "Nevyhovují našemu budoucímu standardu," vysvětluje Jančura.
Cenovou politiku zatím Jančura nechce komentovat. Podle městské vyhlášky může být koncová cena za jeden ujetý kilometr taxíkem po Praze maximálně 28 korun.
"Máme jednu obrovskou nevýhodu, která je ale zároveň obrovskou výhodou pro našeho klienta. Díky tomu, že auta, řidiči i peníze jsou naše, jsme automaticky plátci DPH. Maximální stanovená cena 28 korun je tedy pro nás stanovena včetně DPH a o tu budeme logicky ve výsledku levnější," dodává Jančura.
Hlavním cílem Tick Tack taxi je podle slov majitele především výrazné zvednutí kvality taxislužeb v hlavním městě.
Jančura sám přiznává, že nejde v této chvíli odhadnout, jak budou konkurenti reagovat. "Když budeme mít 20 procent trhu, budeme spokojení," doplňuje.
Ve společnosti Tick Tack taxi Praha má nyní Radim Jančura většinový (80%) podíl, pětinu firmy pak vlastní původní provozovatelé taxislužby Tick Tack. Do budoucna by se ale tento poměr měl měnit.
Podíly ve firmě se mají s rostoucím vozovým parkem postupně srovnat. Jančura si od tohoto kroku slibuje větší zainteresovanost svých společníků na podnikání.
"Bez původních majitelů Tick Tack taxi bych ale do investice do taxíků nikdy nešel. Nejsou to taxikáři, jsou to lidé mimo obor, například z IT, a to vnímám v tomto byznysu jako důležité. Více prozradím v září," říká na závěr rozhovoru pro IHNED.cz Radim Jančura.
600 AUT
Jančura chce mít ve své flotile taxíků až 600 vozů, převážně by se mělo jednat o Audi a BMW.