Praha /TEST, FOTOGALERIE/ - Pořád je to pracant, ale už mu také záleží na tom, jak při práci vypadá. Nový Ford Ranger se tak vydává novou cestou terénních a užitkových pick-upů. Důležitá už není jen nezdolná výdrž, ale i vzhled a komfort posádky.
Ranger tak vlastně následuje konkurenční vozy Volkswagen Amarok či Toyotu Hilux, které už necílí pouze na řidiče, kteří potřebují podobná auta k převozu těžkého nákladu v náročném terénu, ale i na ty, pro něž je chlapácký pick-up „módní" záležitostí.
I když... Ona už i předchozí generace uměla udělat dojem, zvlášť v nejdražším provedení Wildtrak. Novinka jde ale ještě mnohem dál.
Od expertů z Formule 1O jiném přístupu svědčí už způsob, jakým Ford pick-up vyvíjel. Automobilka se totiž například s pomocí expertů z Formule 1 snažila optimalizovat proudění vzduchu kolem karoserie. Proto má Ranger nezvykle skosené čelní sklo. Proto má téměř „hladký" podvozek, z něho vyčuhuje vlastně jen zadní diferenciál. Stejně tak pečlivě se u Fordu zaměřili na bezpečnost, v testech EuroNCAP vůz exceloval. Sám výrobce prostě tuší, že by o auto mohli stát i lidé, kteří hledají něco, co je podobné SUVéčkům, ale ne tak okoukané.
Možná i proto také mírně omezil jeho offroadové ambice, když nahradil klasické mechanické uzávěrky diferenciálu elektronickým systémem. A ten jednoduše tak spolehlivě nefunguje. Takže ústup z pozic? Frajírek, který drzým výrazem maskuje vlastní neschopnost a hraje si na něco, čím ve skutečnosti není? Naštěstí to není tak hrozné.
Voda mu nevadíRanger v terénu pořád zvládne víc než dost. Může se brodit až 80 centimetrů hlubokou vodou, díky světlé výšce 232 milimetrů a robustnímu, tuhému žebřinovému rámu snese opravdu hrubé zacházení a přehoupne se i přes hodně divoké překážky. Volitelný pohon všech kol je samozřejmost. Samozřejmě pozor na pneumatiky, offroadové schopnosti rostou právě se správným obutím.
A jak je to na silnici? Tady Ford ukazuje, že pořád zůstává terénním „užitkáčem". Chování auta je sice překvapivě příjemné a jízda v něm umí být i poměrně komfortní. I když u testovaného vozu na tom měla zásluhu i stokilová zátěž instalované na korbě nad zadní nápravou. Tady je totiž nejčastější „bolest" pick-upů. Lehká záď společně s tuhým pérováním způsobuje typické natřásání na příčných nerovnostech. Ale tak to prostě u podobných aut je a Ranger ani se zmíněnou zátěží nepředstavuje výjimku.
Nevadí ani hlučnější chod naftového čtyřválce 2,2 TDCi, ani tužší spojka či škubání, které doprovází řazení z jedničky na dvojku. Jinak je v oblasti jízdních vlastností poznat výrazný posun vpřed a s autem se dá celkem pohodlně cestovat i vyššími rychlostmi, i na dlouhé vzdálenosti.
K montérkám i oblekuTestovaná výbava Limited navíc posádku hýčká věcmi, které byste možná ani nečekali. Sedadla jsou pohodlná, najdete tu také tempomat či dvouzónovou automatickou klimatizaci. A v případě téměř pět a půl metru dlouhé obra jsem ocenil i parkovací senzory.
Dobrý pocit se pak znásobil, když jsem vypnul motor, vystoupil a znovu se na auto podíval. Především mohutná přední maska a celková robustnost alespoň v mých očích činí Rangera krásným. A asi jsem nebyl sám, komu se líbil, pick-up totiž vzbuzoval pozornost chodců i ostatních řidičů poměrně často. Jsem prostě přesvědčený, že neudělá ostudu nejen majiteli v montérkách, ale ani tomu v obleku.
A spotřeba? Jezdit dlouhodobě za méně než deset litrů je poměrně snadné, při troše snahy se lze dostat i k průměru devíti litrů na sto kilometrů. Žíznivost pak samozřejmě poroste s náročností úkolů, které autu přidělíte. A že toho zvládne hodně. Můžete do něj naložit více než tunu materiálu, na tažné zařízení pak lze připevnit brzděný přívěs o hmotnosti s nákladem až 3,5 tuny. Samozřejmostí je výběr z několika karosářských variant.
Ford Ranger 2,2 TDCi Double Cab:motor | vznětový čtyřválec |
objem | 2198 cm3 |
max. výkon | 110 kW (150 k) |
max. točivý moment | 375 N.m |
max. rychlost | 175 km/h |
spotřeba | 8,5 l/100 km |
cena test. modelu | 774 900 Kč |