Stalo se již evergreenem mezinárodních autosalonů, že výrobci kladou módní důraz na ekologicky laděné modely a jejich koncepty. Nové technologie, nebo alespoň vozy s hybridním pohonem, nemohou dnes chybět na stánku žádné významné automobilky. S odstupem se podívejme, jaké recepty ze zelené kuchařky se objevily v Paříži.
V absolutních číslech je možné konstatovat, že se na autosalonu představilo ve světové premiéře 90 novinek. Plná jedna třetina z nich, tedy rovná třicítka, byly úsporné a ekologicky šetrné automobily na vodíkový pohon, hybridní vozy a elektromobily.
Ekologie vážněPrávě hybridy a elektromobily byly letos nejvíce „in“. Není divu, výrobci se stále častěji nechávají slyšet, že masové využití vodíku coby paliva je hudbou budoucnosti vzdálenější, než si veřejnost dosud myslela. Pomyslné znamení „jeď“ tak na semaforech automobilek dostávají technologicky dostupnější hybridy. Například Mercedes slibuje, že v roce 2015 bude každý jím vyrobený vůz osazen hybridním pohonem.
BMW#foto15427U BMW zelenou ratolest představoval BMW 7 ActiveHybrid Concept, který měl pod kapotou kromě motoru 4.4 Twin-Turbo také 15kW elektromotor. Šlo o mild hybrid, což znamená, že elektromotor umístěný u převodovky má pouze podpůrnou úlohu. Jeho důležitou funkcí je ale rekuperace energie při brzdění, která se ukládá do lithiových akumulátorů a je následně využita pro palubní elektrické systémy. Elektromotor zároveň nahradil v tomto konceptu startér.
Citroën#foto15428Domácí automobilka Citroën přivezla na stánek koncept Hypnos, crossover navazující na dva roky starou studii C-Métisse. Pohon má obstarat hybridní systém o výkonu 147 kW zaručující na jedné straně dynamické jízdní vlastnosti, na straně druhé nízkou spotřebou paliva. Citroën ji předpovídá na 4,5 l na 100 km.
Honda#foto15429Honda namlsala návštěvníky svého stánku chystanou konkurencí pro třetí generaci Toyoty Prius. Automobil Honda Insight Concept s klasicky uspořádaným pětimístným interiérem sice podle výrobce nebyl ještě finální verzí, ale neměl k ní prý daleko. Hybridní pohonné ústrojí nazvané Integrated Motor Assist má svůj původ u hybridního civicu a sériový vůz se bude vyrábět i ve stejné továrně.
Kia#foto15430Kia ukázala na svém stánku ve světové premiéře model Soul. Aby toho nebylo málo, novinka se objevila i v hybridní verzi. Soul má v Evropě konkurovat například Opelu Meriva, do boje však vyšel s hranatým designem evokujícím větší vozy segmentu SUV. Hybridní pohon kombinuje benzinový motor 1.6 CVVT s elektromotorem o výkonu 15 kW a bezestupňovou převodovku CVT. Průměrná spotřeba by měla být 4,9 l benzinu na 100 km, zatímco vůz s klasickým pohonem si vezme o čtvrtinu více. Lithiové baterie se dobíjejí rekuperací energie při brzdění. Zajímavými prvky, které sériová verze nejspíše mít nebude, byly průhledná kapota spolu s podlahou. Opomenout nelze z nabídky korejského producenta ani vystavenou Kiu Cee’d s technologií start-stop.
Mercedes-Benz#foto15431Automobilky BMW a Mercedes-Benz dočasně odhodily vzájemnou rivalitu, a tak mohl stuttgartský výrobce přivézt do Paříže Mercedes-Benz S 400 BlueHybrid, jehož pohonný systém vznikl právě ve spolupráci s mnichovským BMW. Mercedes se chlubí, že je S 400 BlueHybrid nejúspornějším autem své třídy a dokáže jet v průměru za 7,9 l/100 km. Pod kapotou je vidlicový šestiválec o objemu 3,5 litru s výkonem 205 kW a doplňuje jej 15kW elektromotor. Poháněna bude zadní náprava, a to prostřednictvím upravené automatické převodovky 7G-Tronic. První evropští zákazníci budou pro něj moci k dealerům zamířit v červnu příštího roku.
Peugeot#foto15432Peugeot Prologue se vydává podobnou cestou jako sesterský Citroën Hypnos. Designem zapadá do současného modelového portfolia automobilky a k pohonu by měl využít hybridní ústrojí o celkovém výkonu 147 kW. Výrobce tvrdí, že je možné jet i výhradně na elektřinu a že je vůz téměř v sériové podobě.
Renault#foto15426Ani další francouzský hráč se nenechal na domácí půdě zahanbit. Renault Ondelios je sice 4,8 metrů dlouhým crossoverem s pohonem všech kol, ale díky dieselovému motoru 2,0 dCi o výkonu 150 kW a dvojici 20kW elektromotorů dokáže vykazovat průměrnou spotřebu 4,5 l/100 km. Jeden elektromotor je vpředu, druhý je umístěn vzadu. Oba rekuperují energii a ke snížení spotřeby přispívá i systém start-stop.
Chrysler#foto15433Stranou elektrické vlny nezůstaly ani zaoceánské automobilky. Americký koncern Chrysler LLC představil s jednotným označením EV vozy Dodge EV, Chrysler EV a Jeep Wrangler EV. Zkratka EV znamená „Electric Vehicle“, ne všechny tři koncepty ji ale pojaly shodně. Dodge EV je sportovní elektromobil s 200kW elektromotorem, schopný dosáhnou 100 km/h pod 5 sekund a jet až 190 km/h. Baterie lze dobíjet z americké i evropské elektrické sítě. Jeep Wrangler EV obsahuje stejný elektromotor, ale kombinuje jej s malým benzinovým agregátem, který dokáže zvýšit dojezd až na 600 km oproti 60 km, jenž je možné urazit výhradně na elektřinu. Obdobnou koncepci využívá i Chrysler EV, pouze je jeho elektromotor o 10 kW slabší. Spotřeba se dokáže udržet pod 5 l/100 km.
Suzuki#foto15434Svou výstavní premiéru si v Paříži odbyl koncept Suzuki SX4-FCV. Jako jeden z mála jde cestou vodíkových palivových článků, ve kterých reaguje vodík s kyslíkem. Vzniká tak elektrická energie, vodní pára a odpadní teplo. Palivové články mají výkon 80 kW, energie se ukládá v kondenzátoru a pohání kola prostřednictvím 68kW elektromotoru. Další energie se získává rekuperací při brzdění. Vodík je uložen v nádrži pod tlakem 70 MPa. Dojezd na jedno natankování je přibližně 250 km a SX4-FCV může uhánět až 150kilometrovou rychlostí.
Ekologie dostupně a úsporněSamostatnou kapitolou pařížské zelené odysey jsou úsporné verze zaběhlých modelů mnoha automobilek napříč spektrem postavení na trhu i zemí původu. Právě tyto novinky mohou lákat fleetové managery, protože v rámci flotily by vhodně zvolený model znamenal velké úspory. Obecně lze říci, že recept na snížení spotřeby je jednoduchý – osadit vůz naftovým motorem, přepracovat převodovku, upravit aerodynamiku, použít pneumatiky s nižším valivým odporem a je hotovo. Jak to vypadá v praxi?
Fiat#foto15435Fiat svůj balíček úprav pojmenoval PUR-O2 a nabízí jej od listopadu i v prodeji pro nejmenší 500, větší Bravo i největší Cromu. Pětistovka kombinuje systém start-stop Bosch Eco Drive, pneumatiky s nižším valivým odporem, provozní kapaliny s nižší viskozitou, modifikaci aerodynamiky a prodloužené převody v převodovce s benzinovým motorem 1.2 Fire. Od ledna bude možné balíček obohatit o automatizovanou převodovku Dualogic, která spotřebu ještě sníží. Bravo PUR-O2 může být osazeno turbodieselem 1.6 MultiJet o výkonu 66 nebo 77 kW. Croma má balíček PUR-O2 přístupný pro naftový motor MultiJet 1.9 a v praxi jí umožní snížit spotřebu o necelý litr paliva na 100 km.
Hyundai#foto15436Hyundai lákal modelem i20 Blue, kterému pod kapotou tepalo naftové srdce 1.4 CRDi s výkonem 66 kW vyžadující pouze 3,75 litru paliva na 100 kilometrů. Vzhledem vypadá vůz jako klasická i20, upravena však byla aerodynamika, světlá výška se snížila o 15 mm a celý spodek získal kryt. Motor je spojen s přepracovanou šestistupňovou převodovkou a využívá technologii ISG vypínající a startující motor při stání na křižovatce nebo v koloně.
Mercedes-Benz#foto15437Mercedes-Benz kromě hybridu prezentoval také C 250 CDI BlueEFFICIENCY se 150kW naftovým čtyřválcem, krytou podlahou, upravenými zrcátky a pneumatikami s o 10 % nižším valivým odporem. Posilovač řízení je vybaven systémem, který uzavíráním ventilu dále snižuje ztráty. Kdy změnit rychlost šestistupňové manuální převodovky napovídá nový ukazatel přístrojového štítu.
Volkswagen#foto15438Automobilky koncernu Volkswagen představily v Paříži Seat Ibiza Ecomotive a Volkswagen Golf VI BlueMotion. Zatímco menší ibizu pohání tříválec 1.4 TDI, golf dostal nový motor 1.6 TDI o výkonu 77 kW. Normovaná spotřeba je pak u obou vozů shodná, a sice 3,8 l/100 km. Ibiza má kvůli nižší spotřebě obuty pneumatiky 175/70 R14 s nižším valivým odporem a rezervu vystřídala sada na opravu pneumatiky. Nižší aerodynamický odpor zajistila maska chladiče se zaslepenými otvory. Nový zadní spoiler zlepšuje proudění vzduchu kolem zádě. Řídicí jednotka pracuje s novým nastavením a prodloužily se převody. Přívlastek „eco“ ve jménu ekologie podporuje filtr pevných částic.#foto15439Volkswagen Golf BlueMotion má kromě nového motoru se vstřikováním common-rail také prodloužené převody pětistupňové manuální převodovky, vylepšenou aerodynamiku a pneumatiky s nižším valivým odporem. I on sjíždí z montážních linek s filtrem pevných částic. Česká automobilka Škoda do Paříže žádné ekologické novinky nepřivezla a soustředila se spíše na důležitý facelift modelu Octavia a představení řady Superb s pohonem všech kol. Zelenou linii tak doslova držela již dobře známá Škoda Fabia Greenline.
Volvo#foto15440Ekologická kuchařka automobilky Volvo nese název DRIVe a obsahuje recepty pro vozy C30, S40 a V50. Všechny pohání dieselový agregát 1.6D a jejich spotřeba nepřesáhne 4 a půl litru nafty na 100 kilometrů. Mají zaslepené otvory v masce chladiče, dostaly deflektory před nová přední kola obutá do pneumatik se sníženým valivým odporem. Světlá výška se snížila o 10 mm. Každý z modelů pak dostal i úpravu aerodynamiky – C30 zakrytím podvozku, novým nárazníkem a spoilerem, S40 a V50 pro změnu převzaly přední spoiler z verze T5, sedan S40 i zadní spoiler. Převodovky mají prodloužené třetí, čtvrté a páté stupně, úpravu podstoupila i řídicí jednotka motoru, chladicí systém a posilovač řízení. Spotřeba při dálniční jízdě by se měla držet na hodnotě 3,7 l/100 km a Volvo věří, že v roce 2009 prodá 20 tisíc modelů DRIVe. Verze DRIVe bude v závislosti na konkrétním modelu za příplatek 150 až 450 Euro.
Discussion
David V, 28.11.2008 09:45
Rozšíření elektromobilů by se mělo dít až v době, kdy se vytlačí výroba elektřiny spalováním čehokoliv - do té doby je spalovací motor na tom dokonce možná lépe - tedy s ohledem na ekologii. Jinak se obávám, že stát o svoji spotřební daň nebude chtít přijít, a tak se domácnosti začnou vybavovat speciální kódovanou přípojkou pro nabíjení přibližovadel se speciální sazbou.
Jinak je v článku zmíněno a myslím, že to není špatné řešení, umístění alternátoru (asi spíše pomocného) někam na převodovku a pohánět jej od kol. Řídicí systém by pak vyhodnocoval, kam má posílat budící proud, čili jeden by jel vždycky naprázdno. Při jízdě z kopce by se mohl motor vypínat v případě elektrohydraulického posilovače a elektrovývěvy na brzdy. Ale toto jsou úspory v řádu procent, ne-li promilí.
Jinak elektropohony do měst by byly určitě fajn, ale to se znečištění posune jen na jiné místo. Zásadní chybou posuzování šetrnosti auta je lokální posouzení znečištění jen v místě provozu. Podle mě by se posuzování mělo vést v globálním měřítku - od vývoje, přes výrobu, provoz až po likvidaci a pak teprve dělat závěry, jestli jde o ekologický výrobek nebo ne. Dělat závěry jen ze zplodin produkovaných během provozu je dle mého mínění demagogické. A to pozor, nejsem žádnej ekolog.
Riccardo, 28.11.2008 15:04
Zatížit spotřební daní jen elektřinu na nabití auta bude nemožné. Tedy samozřejmě se o to můžou pokusit, ale vždycky se najde způsob jak to obejít. I kdybych si měl nabít sadu Pb akumulátorů a z nich pak nabít auto. Byly by tam sice ztráty, ale určitě by to vyšlo levněji naž ta šílená daň.
Riccardo, 28.11.2008 15:06
Zdejší ekologové (nebo jak někdo vtipně vymyslel ekoteroristi) si asi neuvědomují, že výroba elektřiny z uhlí je ekologičtější než spalování ropy. Rozhodně se výroba z uhlí dá kontrolovat, protože je centralizovaná, ale hlídejte ty milióny aut spalujících naftu, jestli nemají problém s emisema. Víte kolik jí znám lidí, co si katalyzátor nasazují jenom na technickou a pak ho zase sundávají ?
briketomet, 01.12.2008 09:06
Auta s elektromotorem mají smysl, přestože budou "tankovat" elektřinu vyrobenou z uhlí. Alespoň v hustě osídlených částech měst nebude nutné dýchat smrad z výfuků.
briketomet, 01.12.2008 09:09
Myslím, že elektřina by měla sloužit především v obytných zónách a v centrech obcí, benzín či nafta pak všude okolo...