S používáním technologie V2X však mohou být spojeny dodatečné poplatky provozovatelům komunikačních sítí.
Tato platforma, kterou vyvíjí sdružení 5G Automotive Association, vzájemně propojuje okolní vozy, které si společně budou vyměňovat informace, jako třeba údaje o nehodách, změnách v řízení dopravy v daném úseku či různá dopravní omezení.
Ford je po japonských značkách Toyota a Lexus dalším výrobcem, který bude od roku 2022 na americkém trhu technologii V2X sériově montovat do všech svých automobilů. Automobilky už nějakou dobu tento komunikační systém, který umí komunikovat také s infrastrukturou a chodci, ve svých autech testují a zjišťují jeho klady a zápory.
Jednou z nesporných výhod je například ta, že chodci s chytrými telefony mohou být zobrazeni na displeji automobilu, a to i v případě, že je řidič nemá šanci vidět. Tato technologie však může být i dvousečná, protože se dá poměrně snadno zneužít.
Každopádně klady převládají, protože V2X umí například na dálnici s předstihem varovat ostatní řidiče před nehodou a ti mohou začít dříve brzdit. Schopnost komunikovat s infrastrukturou zase nabízí možnost řidiče informovat o pracích na silnici.
Zrychlit by se měla i doprava ve městech, neboť automobily budou mít možnost komunikovat se semafory. To znamená, že řidiči budou vědět, za jak dlouho padne zelená a budou připraveni se ihned rozjet.
Ford navrhl svoji technologii 2VX tak, aby komunikovala s jeho balíčkem asistenčních systémů Co-Pilot360, což není nikterak překvapující, ovšem Ford rovně uvedl, že technologie má velký vliv na systém nouzového brzdění, který tak může rychleji zasáhnout v případě, řidič na nebezpečnou situaci nereaguje.
Problém je ale v tom, že na rozdíl od Toyoty a Lexusu, Ford využívá klasické mobilní sítě 5G, což může přinést dodatečné poplatky od poskytovatele komunikační sítě. A to se asi úplně každému nebude chtít. To tedy znamenaná že tato technologie bude v milionech prodaných modelů značky Ford, ale možná jen hrstka ji ve skutečnosti bude používat.