Korejský Hyundai si postavil závod v Nošovicích, aby byl blíž evropským zákazníkům. Ti ale šetří a nákup auta odkládají. Aby byl závod vytížen, auta z Česka tak paradoxně a v rozporu s původními plány míří i mimo Evropu. Jedním z největších trhů pro Hyundai z Česka se stala země na opačném konci světa - Austrálie.
"Korejské závody nestíhaly uspokojovat tamní poptávku a na vozy se dlouho čekalo, my jsme kvůli slabší evropské poptávce měli volnou kapacitu," vysvětluje mluvčí závodu Petr Vaněk. Nošovický model ix35 je nyní podle údajů tamní Komory automobilového průmyslu nejprodávanějším SUV v Austrálii.
Přitom Hyundai je jedna z mála značek, které se v Evropě i za současné situace daří. I když za posledních pět let evropský trh klesl o třicet procent, Hyundai prodal o 42 procent více aut. Podíl na trhu se tak zdvojnásobil a značka je nyní třináctou nejsilnější značkou a dohání Škodu Auto. Nikdo ale před pěti lety při plánování kapacity Nošovic nepředpokládal, že prodej aut tak výrazně klesne.
Sešly se tak dva důvody, proč Hyundai v Nošovicích jede naplno i nyní. Prodeje značky v Evropě stále - i když mírně - rostou. A mateřský koncern svěřil závodu i nová odbytiště.
Čekání na Octavii
U dalších dvou českých automobilek je situace odlišná. Škoda Auto postupně v Evropě rostla až do posledních měsíců, kdy ji těžká situace na trhu také dostihla. V únoru prodala evropským zákazníkům o čtrnáct procent méně vozů než ve stejném období loňského roku.
"Situaci v odbytu ovlivnily některé slábnoucí evropské trhy, jejichž vlivu se ani Škoda zcela nevyhnula," popisuje mluvčí Škody Jozef Baláž. V únoru zaznamenala firma pokles prodejů v západní, střední i východní Evropě.
Škoda pokles vysvětluje i generační obměnou Octavie. Zákazníci už vědí, jak vypadá nový model, ne na všech trzích je ale k dispozici. Výroba se rozbíhá pozvolna.
"Jakmile plně naběhne výroba a prodej modelu Octavia a všech jeho variant, uvidíme odpovídající pozitivní efekty," předpokládal v komentáři k únorovým výsledkům šéf Škody Winfried Vahland.
Kolínský závod TPCA se i nadále potýká s klesající poptávkou. Jednak jsou jeho hlavními odbytišti země, které zaznamenávají nejvýraznější poklesy prodejů aut, a navíc na trhu zesílila konkurence.
Závod má problém nejen s poklesem produkce, ale i s komplikujícím se kolektivním vyjednáváním. Odboráři si chtějí v obavách z dalšího propouštění zachovat osmiměsíční odstupné, to je ale pro firmu zatím nepřijatelné.
Výsledkem je, že se v Česku za první dva měsíce roku vyrobilo celkově o patnáct procent méně aut než ve stejném období roku 2012. Úměrně tomu klesá i jejich vývoz a po několika letech skončil i růst vývozu automobilových dílů do evropských automobilek.
Meziroční pokles prodeje zaznamenala v únoru každá z deseti největších automobilek na evropském trhu. Snížil se odbyt na sedmi z deseti největších trhů.
Ještě dramatičtější je situace ve srovnání s rekordním rokem 2008. Ze zemí Evropské unie se prodává více aut než tehdy pouze v Dánsku. Naopak pokles o více než padesát procent vykázalo deset zemí evropské sedmadvacítky.
Zlepšení zatím nepřichází. Naopak. Už nejde jen o potíže zemí, které mají problémy se svou ekonomikou a státním dluhem. Propady automobilového trhu dostihly už i Německo nebo Rakousko.
Jediný velký trh, který roste, je Velká Británie, ta ale v podstatě pouze umazává ztráty z předchozích let.
Evropský trh tak zůstává největším problémem výrobců aut. A jeho výsledky kontrastují s růstem v USA i Asii. Zlepšení bude ale podle dosavadních prognóz automobilek pouze pozvolné a cesta k objemům roku 2007 má trvat pět let.