Cadillac už oficiálně jezdí na autopilota

Our theme
František Mašek | 03.09.2020
Nové modely Cadillac mají konečně systém Super Cruise, který je vlastně novým systémem autopilota. Jde ale o trochu jiný systém, než který známe z jakéhokoli jiného současného vozu. Jde o první skutečný „hands off“ (tedy ruce z volantu) systém.
Cadillac do systému vrazil ohromné peníze a testuje jej už od roku 2017. Zatím ale všechny vozy, které s ním jezdily, byly v testovacím režimu. Teď je to už oficiální – Cadillac má Super Cruise v nabídce pro modely CT4, CT5 a CT6 a také Escalade. Od roku 2023 bude systém rozšířen i na další modely společnosti GM, jako například Chevy Bolt.

Ruce dolů, ale nespat!

Super Cruise je systém, který poprvé umožňuje řidiči zcela sundat ruce z volantu. Jistě, to umí i Tesla, ale ne oficiálně. V manuálu značky se stále píše, že řidič by měl držet během jízdy volant a stále se věnovat řízení. To samozřejmě v reálu není pravda, ale také to tak na silnicích vypadá. Mnoho nehod s Tesla Autopilot už bylo zaznamenáno a bohužel některé z nich byly i smrtelné. To Cadillac v návodu přímo říká, že řidič může sundat ruce z volantu a nedržet jej. Naopak – položení ruce na volant je znamení, že přebírá vládu nad vozem. Ovšem nedržení volantu má podmínku – řidič se musí jízdě věnovat. Součástí je totiž čidlo na sloupku volantu, které sleduje řidiče. Vyhodnocuje, zda se kouká na silnici a pokud asi na čtyřicet sekund ztratí pozornost, několika výstražnými signály (například blikáním diod ve volantu a pak zvukovým znamením) upozorní, že se má jízdě věnovat. Pokud tak neučiní, auto zapne výstražná světla, zpomalí, zajede ke krajnici a zcela zastaví. Řidič tak může komunikovat s ostatními ve voze, může se podívat na displej mobilu, napít se apod, ale jen na krátkou chvíli. Pak musí zase sledovat silnici.

Základem jsou mapy

Tím nejdůležitějším pro Super Cruise jsou extrémně detailní mapy dálniční sítě. Základem je terénní mapování s přesnými přístroji, ale také sledování silnic vozy CT6, které byly provozovány ve zkušebním režimu se Super Cruise. Ty od roku 2017 nasbíraly data z více než 5,7 milionů kilometrů amerických dálnic. Samozřejmě, že ne všechno se může nechat na mapách, a tak jsou ve vozech tradiční senzory LIDAR, ultrazvukové i laserové měřiče vzdáleností, kamery apod. Díky kombinaci obou systémů tak automobil dokáže i sám měnit pruhy při předjíždění nebo s předstihem upozorňovat řidiče na blížící se problematická místa.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů