Nepoznají levou a pravou. Začínající řidiči jsou podle autoškol čím dál horší

Our theme
Jan Pechánek | 29.08.2024
další 3 fotky
Majitel autoškoly Koruna Radek Císař. | foto: Deník/Jan Pechánek
Kolik stojí autoškola? Deset tisíc? Zapomeňte! České autoškoly za poslední roky výrazně navýšily ceny za své služby, mnohdy o více než dvojnásobek. Stejný stav platí také pro začínající řidiče na Ústecku, sehnat kurz pod šestnáct tisíc za „béčko“ je takřka nemožné. Majitelé autoškol zdražení omlouvají širokou škálou důvodů od daní po častý servis svých vozů a zároveň přiznávají, že práce s mladou generací prahnoucí po řidičském oprávnění je často výzvou více než složitou. Jejich zážitky dávají jejich slovům za pravdu.
Před třemi lety v Ústí nad Labem získala řidičské oprávnění Adéla Š. Zvolila krásnobřezenskou autoškolu Koruna, tedy stálici, která v krajském městě funguje už od roku 1990. „Uspěla jsem napoprvé a přišlo mi to docela lehké. Je ale pravda, že jsem se učila vážně poctivě. Řidičák mi tehdy zaplatili rodiče,“ prozradila Adéla.

Koruna jen v rámci řidičského oprávnění skupiny B obstará zhruba tři sta zákazníků ročně. Momentálně firma disponuje čtyřmi osobními vozy, jedním nákladním vozem a třemi motocykly. Podle majitele autoškoly Radka Císaře je zájem v posledních letech vysoký. „Zákazníků je stále dost, někdy to ani nestíháme pokrýt, chybí nám učitelé. Zkoušek je samozřejmě víc než přihlášených lidí, protože někteří z nich napoprvé prostě neuspějí,“ řekl Ústeckému deníku Císař.

Nedostatkem klientů netrpí ani autoškola Hvězda se sídlem na Klíši, na trhu se drží už dvaadvacet let. „I my máme stále narváno,“ dodal majitel Radek Cikán.

Podle Císaře je ovšem práce s mladými začínajícími řidiči čím dál náročnější. „Někdy je to opravdu katastrofa, mladí mnohdy neví ani to, která ruka je levá a která pravá, navíc jsou nezodpovědní, nechodí pravidelně a neučí se. Stalo se mi, že k nám přišel rodič a podivoval se, proč jeho dítě ještě nemá řidičák, přitom jsme zrovna tohoto studenta neviděli přes půl roku,“ podělil se Císař o zkušenost s tím, že zhruba jen 10 procent lidí autoškolu začne s maximální zodpovědností a že drtivou část zástupců mladší generace musí neustále nahánět.

Obdobné zážitky sbírá Jaromír Miltner, jenž provozuje autoškolu v Chlumci a v Libouchci, také podle něj jsou dnes mladí silně nezodpovědní. „Nedávají přednost v jízdě, na stopce nezastaví. Když se jich zeptám, proč nezastavili, odpoví, že jejich táta na stopce také nestaví. Zajímavé je, že mezi začínajícími řidiči jsou zodpovědnější holky, dokonce mají k řízení větší cit a vztah než kluci,“ poukázal Miltner.

Ceny mají ústecké autoškoly výrazně vyšší než dříve, u některých firem již atakují hranici dvaceti tisíc korun. Koruna za získání řidičského oprávnění skupiny B požaduje 19 500 korun, klíšská Hvězda má taxu podobnou, skupina B stojí 19 tisíc.

Autoškolou lze projít také pod křídly ústeckého dopravního podniku, kde noví řidiči zaplatí 17 490 korun, celorepubliková autoškola Click s pobočkou v Ústí nad Labem požaduje 16 tisíc korun a firma Autoškola Ústí pod provozovatelem Tomášem Javorským nabízí „béčko“ za 18 tisíc korun.

Jen pro srovnání - například v liberecké autoškole Havlík vytáhnete z peněženky za „béčko“ 19 900 korun a v královéhradecké autoškole Nobe zaplatíte od 19 800 korun výš. Před deseti roky přitom šlo autoškolu absolvovat i za méně než poloviční částku.

„V porovnání s dřívější dobou je zdražení až trojnásobné, přesto je Ústecko ve srovnání s celým Českem cenově nejpříznivější. Je zapotřebí ale vnímat, co vše cena obsahuje, jsou tam nejen platy zaměstnancům, ale i silniční daň, pohonné hmoty, pronájem cvičiště a tak dále. Auta navíc míří do servisu každý měsíc, opotřebení je logicky časté, třeba proražené gumy jsou po jízdách přes obrubníky pravidelnou jistotou,“ doplnil Císař.

Ministerstvo dopravy k 1. lednu 2024 zavedlo novinky v podobě řidičského průkazu na zkoušku či systému řízení od sedmnácti let pod dohledem mentora.

„Teprve až čas ukáže, zda šlo o dobrý krok. Osobně jsem byl proti, moc jsem si neuměl představit, jak budu pracovat se sedmnáctiletými, když je problém s osmnáctiletými, ale nakonec to nevidím nejhůř. Chtějí řidičák dříve, tak k jízdám a k výuce přistupují zodpovědněji. Samozřejmě celkově platí, že kdo si na řidičák vydělá sám, bere autoškolu vážněji než ten, kdo dostane peníze od rodičů či prarodičů,“ dodal majitel chlumecké a libouchecké autoškoly Jaromír Miltner.
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů