Stovky kilometrů v podzemí lákají na Ukrajinu. Sádrovcové království je unikátní

Our theme
Andrea Jordánová | 25.11.2024
Většina světově významných jeskyní vznikla ve vápenci. U Optimistická jeskyně to však neplatí - je totiž tvořena sádrovcem. | foto: Wikimedia Commons, ???, CC BY-SA 3.0
/AUTEM ZA POZNÁNÍM/ Je to jeden z největších podzemních světů na naší planetě. Optimistická jeskyně se nachází na Ukrajině a s délkou chodeb přesahující přes 260 kilometrů je největší jeskyní v Evropě.  Od roku 2010 je obří labyrint otevřen pro veřejnost, kvůli válce na Ukrajině je však nyní možnost návštěv tohoto nádherného místa značně omezena.
Optimistická jeskyně se nachází u vesnice Korolivka v Ternopilské oblasti. Podle webového portálu Mapy.cz tam trvá cesta osobním autem 12 hodin a měří zhruba 1125 kilometrů. Trasa vede přes Brno do Polska. Dále přes Katovice a Krakov na Ukrajinu.

Cesta z Prahy k Optimistické jeskyni., zdroj: Mapy.cz


Nejdelejší jeskyni Evropy objevili ukrajinští jeskyňáři v 70. letech. Optimistická jeskyně má po celém světě mnoho označení. Říká se jí také Sádrovcové království, ztracený svět či podzemní obr Evropy. Dodnes není obrovský podzemní labyrint kvůli své rozsáhlosti zcela prozkoumán.

Většina světově významných jeskyní vznikla ve vápenci. Ovšem Optimistická jeskyně je tvořena sádrovcem. To jí dodává zcela unikátní charakter, kdy sádrovec vytváří neobvyklé tvary a struktury.

Jak vypadá prohlídka Optimistické jeskyně:

V rozsáhlém ukrajinském podzemním světě žije řada zajímavých organismů, které se přizpůsobily životu v úplné tmě. Jeskyně je tak cenným místem pro vědecký výzkum. Zdejší podmínky umožňují studovat geologické procesy i vývoj podzemních ekosystémů. „Nejdelší jeskyni Evropy už zkoumali speleologové z celé řady zemí včetně České republiky,“ uvedl web jeskyně Optimistychna.

Přestože se nejdelší i zároveň největší jeskyně Evropy začala vytvářet zhruba před 20 miliony lety, objevena byla až v roce 1966 členy Lvovského speleologického klubu s názvem Kyklop. A jelikož ti už od začátku byli velmi optimističtí ohledně jejího rozsahu a možnostech zkoumání, dostala pojmenování Optimistická.

„Je to obrovský sádrový labyrint, který má na rozdíl od většiny jeskyní pouze jednu úroveň. Jinými slovy, není zde nutné se nikde slaňovat, vysoko šplhat a podobně. Chodby jsou v průměru tři metry široké a půldruhého metru vysoké,“ popsal specializovaný web Show Caves. Samozřejmě se zde najdou i úzká a komplikovanější místa, jejiž zdolání už vyžaduje jistou odvahu a obratnost.

Vstup do Optimistické jeskyně na Ukrajině. Tamní speleologové se ji rozhodli co nejvíce ponechat v - původním stavu. Nejsou tak v ní například chodníky jako v běžných tuzemských jeskyních., zdroj: Wikimedia Commons, Zysko serhii, CC BY-SA 4.0


Jeskyně byla v roce 2008 prohlášena za jeden z Divů Ukrajiny a v roce 2010 pak otevřena veřejnosti. Nelze si ji však představit jako běžné české jeskyně, kde se často chodí po vybetonovaných chodnících a bezpečných schůdcích. Zpřístupněné trasy v Optimistické jeskyni totiž zůstaly prakticky beze změny tak, jak se po miliony let vyvíjely. Do podzemí nebyla zavedena ani elektřina. Proto se zde musí návštěvníci pohybovat s pomocí svítilen.

Základní verze exkurze je spíše o seznamovací prohlídku základních částí labyrintu o délce dvou až čtyř hodin. Obsahuje hlavně návštěvu prvního podzemního základního tábora. Kromě toho zájemci uvidí i muzeum soch. „Ty jsou zhotoveny z hlíny odstraněné ze dna podzemních jezer,“ uvedl zpravodajský web RBC Ukraine.

Lze se vydat i na extrémní verzi prohlídky, která je určena pro silné a houževnaté návštěvníky, kteří jsou ochotni strávit pod zemí zhruba 10 hodin. Dostanou se totiž až do vzdálených míst labyrintu. „Uvidí ta nejkrásnější a nejvzdálenější místa se spoustou obrovských krystalů i stalaktitů,“ píše web jeskyně Optimistychna. Cesta vede i k ohromujícím podzemním jezerům.

„Jejich průměrná hloubka činí pět až šest metrů a plocha dosahuje až 500 metrů čtverečních. Voda v nich má průměrnou teplotou 7 stupňů,“ přiblížil web RBC Ukraine. Na místě si lze půjčit i kompletní sadu vybavení – tedy kombinézu, boty, helmu a světlomet.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů