Alfa Romeo 33 Stradale je jedno z nejkrásnějších aut současnosti

Our theme
Dominik Valášek | 30.08.2023
dalších 35 fotek
Alfa Romeo 33 Stradale | foto: Se svolením Alfa Romeo
Alfa Romeo nepředstavuje nová auta každý den, ale to představené právě dnes je skutečně výjimečné. Nejde o klasický sériový model, ale o skvostný ručně postavený vůz, který se může okamžitě postavit vedle legendárních modelů značky, a na který se bude vzpomínat ještě za hodně, hodně dlouho. Seznamte se s 33 Stradale.
Novinka je poctou originálnímu 33 Stradale, které spatřilo světlo světa v roce 1967. Nová verze citlivě přepisuje původní linky a vůz vypadá prostě nádherně. Výjimečnost vozu podtrhuje fakt, že se podle slov značky jedná o návrat ke konceptu „fuoriserie“, tedy k vozům, postaveným na míru zákazníkům. Předem zvolení jedinci, kteří si budou smět koupit 33 výsledných, ručně vyrobených vozů, stálo u projektu od samého začátku. Vůz vznikal v nově otevřeném komplexu Alfy Romeo Bottega, což v překladu znamená řemeslnou dílnu. Tak jako to dělali výrobci karoserií v šedesátých letech, i tentokrát naslouchali vývojáři a designéři italské značky přímo klientům, a tvořili auto ve spolupráci s nimi. 33 vozů, z nichž každý bude unikátem přesně podle přání konkrétního klienta, pak vznikne ručně v italské karosárně Carrozzeria Touring Superleggera. Šéf Alfy Romeo Jean-Philippe Imparato řekl, že se jedná o první na míru vyrobený vůz značky od roku 1969, ale že rozhodně nebude poslední.

Podívejte se na oficiální video, kde Alfa Romeo zasazuje nový vůz do své historie:

Dvoumístný supersport s dveřmi otevíranými vzhůru má luxusní interiér snoubící kůži, uhlíková vlákna, ale také hliník a další materiály. Základem všeho je hliníkový rám a karbonový monokok. Karbonové jsou i rámy oken, zatímco zadní sklo bylo kvůli hmotnosti nahrazeno polykarbonátem. Karoserie nese uhlazenou příď a naopak velmi agresivní záď, na které mohou a nemusí být výfukové koncovky. Zajímavostí totiž je, že se 33 Stradale představilo s dvojicí zcela odlišných motorizací.

Milovníci klasiky sáhnou po dvěma turby přeplňovaném vidlicovém šestiválci o objemu 2,9 litru. Je to stejný motor, jaký Alfa Romeo dává do modelů Giulia QV a Stelvio QV, zde je však naladěn na 620 koní. Motoru dělá společnost osmistupňová dvouspojková převodovka, posílající výkon na zadní kola skrze samosvorný diferenciál.

Alternativně může být vůz bateriový elektromobil. V tom případě je výkon ještě o dost vyšší, činí rovný 750 koní, a i když tisková zpráva přesně neuvádí, jakou kombinaci motorů a baterie vůz využívá, dojezd činí podle cyklu WLTP 450 kilometrů.

Konkrétní technická data nejsou k dispozici, ale s jednou i druhou motorizací dosahuje Alfa Romeo 33 Stradale maximální rychlosti 333 kilometrů v hodině a akcelerace z nuly na sto se vejde pod tři sekundy. Zkrotit všechen ten výkon pomůže řidiči jednak elektronika, zastoupená jízdními režimy na silnici a na okruh – pojmenované italsky Strada a Pista, jednak i vyladěné šasi. Zatáčí přední i zadní náprava a o tlumení se starají aktivní tlumiče, umožňující zvednou přední nápravu při přejezdu větších nerovností. Samozřejmostí jsou taky patřičně dimenzované karbon-keramické brzdy se šestipístovými brzdiči vpředu. Na vyladění celého auta spolupracoval finský pilot Formule 1 Valterri Bottas, který v současnosti jezdí za tým Alfa Romeo.

O ceně taktně nepadla ani zmínka, ale s ohledem na způsob prodeje, kdy Alfa Romeo našla svou skupinu zákazníků, ještě než začala s vlastním vývojem auta, je cenovka beztak nepodstatná. 33 Stradale je primárně uměleckým dílem na kolech, kterým dává Alfa Romeo najevo, že pořád dost dobře umí i ta opravdu speciální auta.
Article rating
4.7 from 5 (94%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů