Budete-li stát u silnice a pozorovat kolem projíždějící vozy, zajisté Vaší pozornosti neujde fakt, že používání bezpečnostních pásů není stále v praxi samozřejmostí. Většina lidí jezdí připoutána pouze na předních sedadlech, na zadních je tomu často jinak. Proto se společnost TÜV SÜD snaží bojovat s lehkovážností a neznalostí možných následků poranění při dopravní nehodě bez použití zádržných systémů. Proto nedávno uspořádala ve své zkušebně bezpečnosti vozidel uspořádala již druhý ročník akce "Safety Day", zaměřené na prevenci zranění. Vše bylo demonstrováno na simulaci dopravní nehody. A jaký byl průběh a výsledek?
Vůz Škoda Octavia RS v rychlosti 50 km/h narazila do stojícího vozu nižší střední třídy. Na předních sedadlech Octavie v tu chvíli seděly dvě řádně připoutané figuríny znázorňující dospělé osoby a zadní sedadla patřila v dětských sedačkách řádně připoutaným dětským figurínám, přičemž mladší dítě sedělo v protisměru jízdy a starší ve směru jízdy. Následoval náraz v rychlosti 50 km/h, který odpálí čelní airbagy Octavie a všechny bezpečnostní systémy fungovaly bezchybně a dokázaly spolehlivě ochránit všechny pasažéry.
Oproti tomu v druhém případě, kdy se totožná posádka Octavie (řidič a děti nebyli připoutáni) podrobila saňové zkoušce čelního nárazu opět v rychlosti 50 km/h byly výsledky na první pohled rozdílné, což dokázala i pozdější měření a záznamy z kamer. Zatížení hlavy nepřipoutaného řidiče narostlo zhruba 6x a u dětí se jednalo až o desítinásobný nárůst zatížení hlavy. Posádka by měla při nepoužití bezpečnostních pásů výrazně nižší šanci na přežití. Moderní zádržné systémy fungují efektivně jako celek, airbag bez pásů se ovšem míjí účinkem.