Nový Range Rover v terénu a na sněhu

New models
Petr Šikl | 15.02.2013
dalších 26 fotek
foto: Land Rover
Jednou se s ním svezete a už nebudete chtít jiné SUV. Řeč dnes bude o novém luxusním Range Roveru, který vrthl do showroomů a my ho měli možnost řídit na zasněžených silnicích a v terénu bývalého tankodromu. Jaký tedy je?
Nová čtvrtá generace luxusního SUV Range Roveru prošla řadou výrazných změn, které ho staví mezi současnou špičku. Například hmotnost poklesla o 39 %, tzn. o 420 kg, díky čemuž poklesla i spotřeba emise CO2. Hliníková konstrukce byla navržena tak, aby odolala neúprosným off-roadovým požadavkům. Vůz je vybaven řadou špičkových technologií a jeho design zaznamenal velký pokrok, přičemž si stále zachovává ducha a design původního modelu. Silnou, pevnou a lehkou karoserii doplňuje celohliníková přední a zadní část podvozku s nově sestaveným vzduchovým odpružením.

Mezi největší inovace patří nová generace systému Terrain Response, který aktualizuje aktuální jízdní podmínky a podle povrchu automaticky volí nejvhodnější nastavení vozu. Architektura lehkého odpružení umožňuje pohodlné cestování, a to i díky konstrukci kol stavěných na nejtvrdší podmínky. Zdokonalená geometrie se také odráží v hloubce brodění, která se zvětšila o 200 mm na celkových 900 mm. Terénním schopnostem odpovídá i maximální nájezdový úhel, který dosahuje max. hodnoty 34,7° vpředu, 29,6° vzadu, přičemž úhel přechodový se může pochlubit hodnotou 28,3°. Range Rover je nejlepším tažným vozidlem své třídy, jelikož dokáže utáhnout přívěs o hmotnosti až 3 500 kg. Elektricky ovládané tažné zařízení je uloženo nenápadně za nárazníkem a vyklopí/sklopí se během 12 sekund na povel jediného stisknutí tlačítka.

Range Rover lze upravit podle zákazníkova vkusu přímo na míru. Zákazníci si tak mohou vybrat od barevné kombinace potahů z exkluzivní série Autobiography až po stylová litá kola o průměru až 22 palců. Nové prvky karoserie či akustická izolace čelního skla a bočních oken výrazně snižují hladinu hluku. Luxusní interiér využívá designové prvky charakteristické pro Range Rover, vyvedené v moderní úpravě s čistými, elegantními povrchy, kůží nejvyšší kvality a dýhováním. Díky rozšíření zadního prostoru pro nohy o 120 mm mají cestující více místa. Range Rover nabízí volitelnou dvousedadlovou verzi zadního prostoru Executive Class pro maximální pohodlí cestujících na zadních sedadlech. Samozřejmostí je audio systém Meridian, elektrické ovládání výklopných zadních dveří či pokročilé asistenční technologie pro řidiče. Objem zavazadelníku dosahuje hodnoty 909 litrů, po sklopení sedadel dokonce 2 030 litrů. Využitelná výška zavazadlového prostoru je 824 mm, šířka 1 290 mm (mezi podběhy 1 120 mm) a délka ložné plochy činí 1 101 mm.

U Range Roveru je možné volit mezi benzínovým přeplňovaným osmiválcovým motorem o výkonu 510 koní a dvěma dieselovými motory – třílitrovým TDV6 o výkonu 258 koní a SDV8 o objemu 4.4 l a výkonu 339 koní. Všechny motory jsou nabízeny s osmistupňovou automatickou převodovkou ZF. My měli možnost vyzkoušet dieselový osmiválec spojený s osmistupňovým automatem, který je pro velký Range Rover naprosto ideálním spojením. Po nastartování do kabiny pronikne tlumené hromové zabublání osmiválce. Na volnoběh o jeho přítomnosti vůbec nevíte, svým charizmatickým nachráplým zvukem se projevuje až ve vysokých rychlostech, a to velmi tlumeně, aby neobtěžoval posádku. Produkovaný zvuk je velmi povedený, přičemž se hodně přibližuje "soundu" benzínového osmiválce. V běžných cestovních rychlostech panuje v interiéru naprosté ticho, přičemž cestující mohou tiše mluvit i při vysokých rychlostech nebo si vychutnávat zvuk skvělého Meridianu. Potlačení aerodynamického hluku a hluku od pneumatik je na velmi vysoké úrovni. Subjektivně mi přišlo, že mezi konkurenty Range Rover poskytuje nejméně hluku na palubě. Hluk od podvozku se projeví až při zvětšené světlé výšce někde v terénu, kdy podvozek citelně ztuhne a občas jde na dorazy tlumení.

Agregát s dvojitým sekvenčním přeplňováním spolu s točivým momentem vrcholící hodnotou 700 Nm nabízí monumentální zátah napříč celému spektru otáček. A nejlepší na tom je, že mu dech nedochází ani při 4 000 otáčkách, což je pro většinu dieselů limitující hranice využitelných otáček. Samotná převodovka řadí velmi rychle a plynule. Ani jednou se nám ji v běžném provozu nepodařilo nachytat, že by nevěděla, který rychlostní stupeň zařadit. Asi si teď říkáte, to je hezké, ale za kolik ten osmiválec vůbec jezdí? Podle výrobce jezdí osmiválec ve městě za 11,5 l/100 km, mimo ně za 7,6 l/100 km a v kombinovaném provozu za 8,7 l/100 km, což nejsou (jak jsme si ověřili) nereálné hodnoty (stačí dodržovat maximální povolenou rychlost a nevyužívat naplno dynamiku motoru). Při častém využívání výkonu motoru jsme v průměru jezdili za nějakých 11-12 l/100 km. Terén pak znamenal zvýšení spotřeby k 14,5 l/100 km, což není vůbec špatné.

Range Rover je maximálně komfortní, přičemž je úplně jedno, po čem zrovna jedete. Podvozek výtečně tlumí nerovnosti a filtruje nárazy od kol. Poskytovaný komfort je daleko vyšší než v jakékoli limuzíně. Range Rover dokonale maskuje rychlost a nabízí takové pohodlí, že není problém se přistihnout, jak bez obav letíte po lesní cestě lemované stromy nebo jedete dvojnásobnou rychlostí oproti té povolené. Z nuly na stovku dokáže vznětový osmiválec zrychlit za 6,9 sekundy a uhánět nejvyšší rychlostí 217 km/hod. Range Rover na délku měří bez jediného centimetru pět metrů. To však ničemu nevadí a na silnici působí obratně. Jediným problémem mohou být velmi rychle projížděné zatáčky, kde fyziku prostě neošálíte a hmotnost vozu se nezapře. Přesto se lze s vozem v zatáčkách pohybovat velmi rychle a pohodlně.

Nový Range Rover se může pochlubit velmi solidními nájezdovými úhly a světlou výškou, která dosahuje v terénní poloze výšky 295,5 mm, přičemž při kontaktu podvozku se zemí se dokáže zvednout o dalších 35 mm. A to není všechno. V případě uvíznutí a protáčení všech kol dokáže systém Terrain Response světlou výšku zvýšit o dalších 20 mm. Světlá výška je stavitelná otočným přepínačem na středové konzoli spolu s nastavením tlumičů do různých podmínek. V praxi Range Rover fungoval znamenitě i při jízdách po bývalém tankodromu. Během jízd jsme nenarazili na žádnou překážku, která by byla pro Range Rover problémem. Schopně se brodil 40centimetrovou vrstvou mokrého sněhu, obratně si vedl v hlubokých vyjetých kolejích a dobře zvládal terénní zlomy, kdy řidič chvíli vidí jen oblohu a chvíli na to zase jen prohlubeň.

Ve všech zkoušených oblastech Range Rover fungoval znamenitě, přičemž za jeho volantem získáte nový pohled na svět. Jiný a lepší. Range Rover čtvrté generace byl navržen a zkonstruován ve vývojových centrech Land Roveru ve Spojeném království. Jeho produkci zajišťuje výrobní závod v britském městě Solihull. V průběhu roku se také objeví hybridní verze.

Ceník Range Rover:

3.0 TDV6/190 kW, HSE - 2 312 794 Kč
3.0 TDV6/190 kW, Vogue - 2 567 499 Kč
3.0 TDV6/190 kW, Autobiography - 2 917 310 Kč

4.4 SDV8/250 kW, Voque - 2 780 338 Kč
4.4 SDV8/250 kW, Autobiography - 3 130 754 Kč

5.0 V8 Supercharged/375 kW, Voque - 2 949 375 Kč
5.0 V8 Supercharged/375 kW, Voque - 3 299 670 Kč



Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Reno, 15.02.2013 15:48
Viděl jsem naživo, je o hodně subtilnější, ale zase ten obrovský váhový úbytek je určitě krok správným směrem. Trochu svého kouzla ovšem ztratil. Ten design už není tak oslňující jako v předcházející generaci. Každopádně včera jsem měl možnost se svézt v G 63 AMG a to je SUVéčko podle mého gusta.
subarák, 16.02.2013 11:27


Géčko že je SUV? To zkus říct před Géčkaři a zatlučou tě metr pod zem. Nebylo to náhodou GL? Géčko je podle mě nejlepší offroad, co kdy kdo udělal, taky je to znát na ceně, za 20let stará auta chtějí klidně 0,5mega. A na rozdíl od RRoveru je to z velké části poctivá mechanická práce, RRover je spíš elektronická hračka, chtěl bych vidět, jak dlouho by vydržel zátěž v terénu, než by se něco podělalo. Viděl jsem před lety test předcházejícího modelu a po 1hodině blbnutí v asi 10cm sněhu auto spadlo do nouzového režimu.
Reno, 17.02.2013 08:52


To SUVčko tam bylo spíš nadsázkou, nicméně o tomto konkrétním modelu, s 564 HP a podvozku tvrdém jako koza, s 21palcovými disky širokými jak štangle salámu se jako o offroadu určitě mluvit nedá... známý na něm nechal ihned vyměnit podvozek za olejové tlumiče ze standardního modelu, ale i tak to mělo do houpavosti offroadu hodně daleko. V podstatě tím zodpověděl moji otázku, jestli se z Géčka dá udělat uživatelsky příjemné auto pro někoho, kdo s ním do terénu jezdit nebude, protože přece jen, za ty prachy...

enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů