Vybíráme dieselové kombi do 220 tisíc korun

Advisory centre
František Mašek | 14.04.2023
ZKUŠENOSTI UŽIVATELE: Volkswagen Passat B7,TDI | foto: Petr Inovecký
Náš čtenář vybírá mezi Passatem, Ceedem, a Hyundai i40. Který z nich je naším favoritem?
Dotaz
Ahoj! Chtěl bych Vás poprosit o radu. Jedná se o koupi ojetiny - druhé resp. hlavní auto do mladé rodiny. Důvod koupě je moje změna zaměstnání, budu denně dojíždět cca 100km za prací (80% cesty dálnice). Dále auto bude sloužit na výlety po ČR a dovolené kousek za hranice ČR. Tedy myslel jsem na nějaké kombi v naftě. Jako správný Čech chci malé provozní náklady, spolehlivost, úspornou jízdu a dostatečně velký kufr. Však to jistě znáte. Rozpočet není veliký a to 200k až 220k. Počítám navíc úvodní servis. Celkem tedy počítám 250k. Dát jen 250k za auto je pro mne již nereálné.Dostal jsem typy na tyto tři vozy ve verzi kombi a do stáří 10/11 let (diesel a benzín):
WV Passat B7 2.0 TDI 103kW
KIA Ceed 1.6 GDI 99kW
Hyundai i40 1.7 CRDI 104kW

Prosím, poraďte, co z nich vybrat? Případně jaká jiná možnost by se nabízela?


Moc díky za názory!

Odpověď
Dobrý den, ani jedno z Vámi vybraných vozidel není problémové. Bude proto hodně záležet na technickém stavu konkrétního auta + na Vašich osobních preferencích co se týká například výbavy, volby převodovky, atd…V některých případech je dost limitující i Váš rozpočet. Pokud bych se měl sám rozhodovat, nejvyšší prioritu bych dal Passatu, avšak s jiným motorem, než jste si vybral. Více tedy uvádím u jednotlivých vozidel.

Volkswagen Passat B7: Je třeba myslet na fakt, že ačkoli je Vámi vybraný dvoulitrový motor nejoblíbenější, není zdaleka tak spolehlivý, jako 1,6 TDI. U starších, více jetých ročníků se mohou porouchat vstřikovací čerpadla, doporučuje se proto preventivně přidávat přípravky podporující mazivost nafty. U sedmistupňových automatických převodovek mnoho nevydrží mechatronika ani suchá spojka. Při výběru auta pozor na cvakavé zvuky linoucí se z motoru. Pokud je uslyšíte, je třeba co nejdříve vyměnit vahadla. I kdyby se však neozývala, raději bych je u ojetiny s nájezdem nad 180 tis. km preventivně vyměnil. Majitelé ojetějších kousků (bez ohledu na verzi dvoulitru) si také stěžují na poruchy EGR ventilů a ventilů padajících do válců, čímž dojde ke zničení pístu i hlavy válce. Faktem ale je, že po r.v. 2012 by měly být TDI motory, resp. jejich vstřikovače, méně citlivé na kvalitu nafty. Před nákupem staršího Passatu bez ohledu na motorizaci se mrkněte i na podvozek. Dost často se vyskytují vůle v silentblocích předních ramen a pro jistotu zkontrolujte geometrii - speciálně na zadní nápravě.

Můj tip: Pokud bych já osobně vybíral mezi dieselovými motory, volil bych 1,6 TDI s výkonem 77 kW. Není jich k prodeji tolik jako silnějších dvoulitrů, ale motor zatím netrápí žádné vážnější závady.

Kia Ceed: Tady jste zvolil benzínový motor. Šestnáctistovka GDI je předně nesmírně tichý motor, jehož dunivé tóniny k zvukovodům posádky začnou pronikat až po překročení hranice 4.000 ot/min, do té doby je takřka neslyšný, na čemž má jistě svou zásluhu také bezvadné odhlučnění kabiny. Zanáší se ale rád karbonem, je proto nutné používat kvalitní palivo s čistícími přísadami, pravidelně měnit olej a nebát se motor čas od času pořádně provětrat ve vyšších otáčkách. Při nákupu staršího vozu si tedy ověřte, po jaké době/km byl olej skutečně měněn. Pokud se vám nebude při testovací jízdě zdát výkon motoru, nebál bych se jej prověřit na válcové zkušebně, nebo alespoň elektronicky přes diagnostiku. Ceed také bude ze všech tří vozů nejmenší.

Hyundai i40: 1,7 CRDi ve výkonové variantě 100 kW je fajn motor. Asi u dvou třetin ojetin je manuální šestistupňová převodovka, u zbytku pak též šestistupňový automat. Ten mohu doporučit - řadí rychle, bez cukání a i po letech má pověst držáku, nezapomeňte u něj ale po 100 tis. km vyměnit olej. Motor má rozvody poháněné řetězem. Na rozdíl od některých konkurenčních motorů u něj nezlobí vstřikování (CR od firmy Bosch), motor má jen jediné riziko, kterým jsou praskliny v hlavě válců, přes které se u starších motorů ztrácela voda z chladícího okruhu a pomalu znehodnocovala motorový olej. Tato závada se ale nikdy nevyskytovala plošně a u motorů od r.v. 2014 je již konstrukčně vyřešena. I tak raději preventivně měňte motorový olej po 20 tis. km nebo po jednom roce.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů